Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij Zamknij

Informacje

Yes!teśmy 20 lat Polski w UE

Stand with Ukraine!

Edukacja europejska – od wymiany ozdób choinkowych po ochronę bioróżnorodności i Europejski Rok Umiejętności

Z początkiem grudnia w szkołach w całej Europie dzieci z ciekawością otwierają przesyłki. Przychodzą one między innymi z Francji, Rumunii, Niemiec, Hiszpanii, Portugalii, Grecji czy Litwy. W środku paczki znajdują się własnoręcznie przygotowane ozdoby na choinkę oraz opis, w jaki sposób w danym regionie spędza się święta Bożego Narodzenia. Na korytarzu szkoły stoi choinka z ozdobami z całej Europy.

Europa na choince

W ten praktyczny sposób uczniowie kilku szkół podstawowych w województwie zachodniopomorskim, w tym Szkoła Podstawowa nr 14 oraz Szkoła Podstawowa nr 12 w Szczecinie, biorą udział w Europejskiej Wymianie Ozdób Choinkowych, projekcie koordynowanym przez EUROPE DIRECT Szczecin. To jedno z wielu zadań organizowanych dla szkół przez szczeciński punkt, którego zadaniem jest informowanie mieszkańców na tematy związane z Unią Europejską. Wymiana choinkowa będzie kontynuowana również w roku 2023.

- Współpraca ze szkołami jest jednym z naszych najważniejszych zadań. Europejska Wymiana Ozdób Choinkowych to jedno z zadań skierowanych do najmłodszych uczniów. Poza tym organizujemy eurolekcje dla ostatnich klas szkół podstawowych oraz uczniów szkół ponadpodstawowych. Dotyczą one takich tematów jak europejskie wartości, programy UE dla młodzieży, ochrona bioróżnorodności w UE. Edukacja europejska jest nadal bardzo ważna, zwłaszcza w czasie gdy jest ona ograniczona w podstawie programowej – mówi Arkadiusz Mazepa, Kierownik EUROPE DIRECT Szczecin, Dyrektor Sekretariatu ds. Młodzieży Województwa Zachodniopomorskiego.

Europejski Rok Umiejętności

Rok 2023 został w Unii Europejskiej ogłoszony Europejskim Rokiem Umiejętności. Wg danych Eurostatu tylko 37% dorosłych regularnie uczestniczy w szkoleniach. Państwa członkowskie zgodziły się, aby propagować uczenie się przez całe życie i zatwierdziły cele społeczne UE na 2030 r., zgodnie z którymi co najmniej 60% dorosłych powinno co roku uczestniczyć w szkoleniach. Poprzez ustanowiony Europejski Rok Umiejętności Komisja Europejska wspólnie z Parlamentem Europejskim ma na celu wspieranie większych i skuteczniejszych inwestycji w szkolenia oraz podnoszenie kwalifikacji oraz zadbanie o to, aby umiejętności odpowiadały potrzebom rynku pracy. Temat uczenia się przez całe życie oraz zdobywania kompetencji ważnych na europejskim rynku będzie towarzyszyć także wydarzeniom organizowanym przez EUROPE DIRECT Szczecin, między innymi w ramach organizowanych eurolekcji oraz w ramach Europejskiego Dnia Języków.

Europejski Zielony Ład

Nadal jednym z sześciu priorytetów UE jest Europejski Zielony Ład. EZŁ to plan przekształcenia Unii w gospodarkę, która jest jednocześnie zasobooszczędna i konkurencyjna. Ma on jednocześnie na celu ochronę środowiska naturalnego oraz przeciwdziałanie zmianom klimatu. Europejski Zielony Ład zakłada także osiągnięcie gospodarki o obiegu zamkniętym do roku 2050. Nowy plan działania zapowiada inicjatywy w całym cyklu życia produktów. Jest ukierunkowany na sposób projektowania produktów, promuje procesy gospodarki o obiegu zamkniętym, zachęca do zrównoważonej konsumpcji i ma na celu zapobieganie powstawaniu odpadów i jak najdłuższe utrzymywanie wykorzystywanych zasobów w gospodarce UE. Oznacza to między innymi zapewnienie, że do 2030 r.  wszystkie opakowania na rynku UE będą nadawać się do ponownego wykorzystania lub recyklingu, wyroby włókiennicze wprowadzane na rynek UE będą trwałe i zdatne do recyklingu, wykonane w jak największym stopniu z włókien pochodzących z recyklingu i wolne od niebezpiecznych substancji.

EUROPE DIRECT Szczecin w 2023 r. zorganizuje czwartą edycję Europejskiego Eko Pikniku, w ramach którego będzie edukować na temat gospodarki o obiegu zamkniętym i ochrony środowiska naturalnego oraz zorganizuje spotkania i warsztaty dotyczące ochrony bioróżnorodności. Bioróżnorodność, zarówno ta lokalna jak i europejska, będzie tematem przewodnim terenowej gry miejskiej, która planowana jest w maju 2023 r. z okazji Dnia Europy.

Nowe wyzwania w 2023 r.

- W planach jest wspieranie tworzonych w szkołach podstawowych Klubów Europejskich. Kluby te otrzymają możliwość uczestnictwa w eurolekcjach prowadzonych przez konsultantki EUROPE DIRECT Szczecin, uczestnictwa w wydarzeniach i konkursach organizowanych przez punkt i inne podmioty współpracujące, m. in. przez Komisję Europejską – mówi Arkadiusz Mazepa.

Kolejnymi działaniami, które będą skierowane do młodzieży będą działania profrekwencyjne, czyli mobilizujące do głosowania w wyborach do Parlamentu Europejskiego, które odbędą się w 2024 r. Działania te obejmą także promocję portalu wspólnie.eu i będą skierowane zwłaszcza do osób, które głosować będą po raz pierwszy. Parlament Europejski to jedyna instytucja unijna, do której jako obywatele UE wybieramy bezpośrednio naszych przedstawicieli. Głosy w wyborach przekładają się na to, jacy politycy będą nas reprezentować w Parlamencie Europejskim. W kadencji na lata 2014–2019 europosłowie zajęli się takimi problemami jak bezrobocie wśród młodzieży, zobowiązując państwa członkowskie do zapewnienia młodym ludziom w ramach programu gwarancji dla młodzieży dobrej jakości ofertę zatrudnienia, stażu lub praktyki w ciągu czterech miesięcy od chwili przejścia na bezrobocie lub zakończenia formalnego kształcenia. Kolejną zmianą mającą wpływ na wszystkich obywateli UE, za którą głosowali parlamentarzyści, było zmniejszenie kosztów używania telefonu komórkowego za granicą oraz możliwość uzyskania dostępu do usług online w innym kraju. Pamiętajmy, że to właśnie my – obywatele Unii Europejskiej –zdecydujemy, kto będzie reprezentował nas w Parlamencie Europejskim w następnej kadencji na lata 2024-2029.

Banery/Logo