Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij Zamknij

Informacje

Yes!teśmy 20 lat Polski w UE

Stand with Ukraine!

Artykuły

  • Nowe finansowanie dodatkowych sojuszy europejskich szkół wyższych pobudzi współpracę w dziedzinie szkolnictwa wyższego

    Komisja ogłosiła dziś wyniki zaproszenia do składania wniosków w ramach programu Erasmus+ na 2024 r. dotyczących inicjatywy „Uniwersytety Europejskie", która zapewnia wsparcie sojuszom instytucji szkolnictwa wyższego. Dzięki dzisiejszym wynikom 14 nowych sojuszy europejskich szkół wyższych przyłączy się do 50 wcześniej wybranych sojuszy, które otrzymają do 14,4 mln euro w ciągu czterech lat.

    Te 64 sojusze europejskich szkół wyższych obejmują ponad 560 wszelkiegorodzaju instytucji szkolnictwa wyższego we wszystkich regionach Europy.

    Wyniki są ważnym kamieniem milowym, jakim jest osiągnięcie celu europejskiej strategii na rzecz szkół wyższych, jakim jest utworzenie do połowy 2024 r. co najmniej 60 sojuszy europejskich szkół wyższych z ponad 500 uniwersytetami.

    Sojusze europejskich szkół wyższych łączą nowe pokolenie Europejczyków i umożliwiają im studiowanie i pracę w różnych krajach europejskich, w różnych językach oraz w różnych sektorach i dyscyplinach akademickich. Studenci mogą uzyskać dyplom ukończenia studiów na wysokim poziomie, łącząc studia w kilku krajach europejskich, przyczyniając się do zwiększenia międzynarodowej atrakcyjności i konkurencyjności europejskiego szkolnictwa wyższego. Sojusze te wnoszą również innowacje do regionów Europy, umożliwiając studentom współpracę z naukowcami, naukowcami, przedsiębiorstwami, miastami, władzami i organizacjami społeczeństwa obywatelskiego.

    Czytaj Więcej o: Nowe finansowanie dodatkowych sojuszy europejskich szkół wyższych pobudzi współpracę w dziedzinie szkolnictwa wyższego
  • UE powiadamia o wyjściu z Traktatu karty energetycznej i kończy wewnątrz unijne postępowanie arbitrażowe

    UE podjęła ostatni krok w kierunku wycofania się z Traktatu karty energetycznej, wielostronnej umowy handlowo-inwestycyjnej mającej zastosowanie do sektora energetycznego, która nie jest zgodna z celami UE w zakresie klimatu i energii określonymi w Europejskim Zielonym Ładzie i porozumieniu paryskim.

    Rada i Komisja przesłały dwa pisemne powiadomienia rządowi Portugalii, który jest oficjalnym depozytariuszem Traktatu, powiadamiając odpowiednio o wystąpieniu Unii Europejskiej i Euratomu. Wycofanie wchodzi w życie w ciągujednego roku. Powiadomienia te są następstwem porozumienia między ministrami ds. energii UE w zeszłym miesiącu w sprawie wniosków Komisji dotyczących równoległego kontynuowania procesu wystąpienia i modernizacji traktatu.

    W tym tygodniu Unia i jej państwa członkowskie osiągnęły również formalne porozumienie w celu położenia kresu kontynuowaniu wewnątrzunijnych postępowań arbitrażowych na podstawie TKE, które są sprzeczne z prawem Unii. Dokładniej rzecz ujmując, umowa ma na celu wyjaśnienie, z korzyścią dla sądów i trybunałów arbitrażowych, że klauzula arbitrażowa zawarta w TKE nie ma zastosowania – i nigdy nie miała – zastosowania w stosunkach między inwestorem z UE a państwem członkowskim.

    Czytaj Więcej o: UE powiadamia o wyjściu z Traktatu karty energetycznej i kończy wewnątrz unijne postępowanie arbitrażowe
  • Komisja zatwierdza szczepionkę Chikungunya i finansuje nowy program zwalczania komarów

    Komisja zatwierdziła dziś pierwszą w historii szczepionkę przeciwko wirusowi Chikungunya – choroby przenoszonej przez zakażone komary.

    Chociaż Chikungunya nie jest endemiczna w UE, skutki zmiany klimatu doprowadziły do zwiększenia obecności komarów, które przenoszą poważne choroby w Europie. W niedawnym sprawozdaniu Europejskiego Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC) potwierdzono obecność komarów Aedes albopictus w 13 państwach UE/EOG oraz komarze Aedes aegypti na Cyprze, które mogą przyczynić się do rozprzestrzeniania się Chikungunya, Zika, dengi i żółtej gorączki.

    Unijne pozwolenie na stosowanie szczepionki Chikungunya jest przeznaczone dla dorosłych w wieku powyżej 18 lat. Został on jednogłośnie zatwierdzony przez państwa członkowskie po przeprowadzeniu rygorystycznej oceny przez Europejską Agencję Leków (EMA). To organy krajowe w każdym państwie członkowskim decydują, kto będzie miał dostęp do szczepionki, z uwzględnieniem sytuacji krajowej i statusu ryzyka.

    Czytaj Więcej o: Komisja zatwierdza szczepionkę Chikungunya i finansuje nowy program zwalczania komarów
  • Komisja dostarcza nowych dowodów na poparcie podejścia do badań naukowych i innowacji na rzecz bardziej konkurencyjnej Europy

    Komisja opublikowała dziś edycję sprawozdania z wyników w dziedzinie nauki, badań naukowych i innowacji (SRIP) za 2024 r. W ciągu ostatnich dwudziestu lat nastąpił wzrost inwestycji UE w badania naukowe i innowacje, co przyczyniło się do zwiększenia konkurencyjności UE zwłaszcza w dziedzinie zielonych technologii oraz do ogólnej wysokiej jakości badań naukowych w UE.

    W sprawozdaniu podkreślono również trzy główne wyzwania dla badań naukowych i innowacji w UE:

    1. Niedostatecznie wykorzystywane ekosystemy badań naukowych i innowacji: UE jest jednym z czołowych światowych graczy w dziedzinie badań naukowych, ale stoi w obliczu kilku przeszkód w najlepszym wykorzystaniu swojego bogatego ekosystemu badań naukowych i innowacji. Znaczne różnice w działaniach badawczo-rozwojowych w poszczególnych państwach członkowskich sprawiły, że cel 3 % PKB jest nadal daleki od osiągnięcia.
    2. Utrzymujący się podział na badania naukowe i innowacje: Działalność w zakresie badań naukowych i innowacji wykazuje tendencję do koncentrowania się w niektórych miejscach, co można wzmocnić poprzez wspieranie najbardziej osiągalnych działań i podmiotów.
    3. Luka technologiczna w porównaniu z innymi regionami świata, spowodowana również złożonością w zwiększaniu inwestycji sektora prywatnego w badania naukowe i innowacje na szczeblu UE. Chociaż UE poczyniła znaczne postępy w transformacji ekologicznej, w obszarze cyfrowym nadal należy poczynić postępy.
    Czytaj Więcej o: Komisja dostarcza nowych dowodów na poparcie podejścia do badań naukowych i innowacji na rzecz bardziej konkurencyjnej Europy
  • UE intensyfikuje walkę z nowotworami zwalczanymi drogą szczepień w ramach europejskiego planu walki z rakiem

    Komisja z zadowoleniem przyjmuje przyjęcie przez państwa członkowskie zestawu zaleceń dotyczących nowotworów zwalczanych drogą szczepień, co jest kluczowym rezultatem europejskiego planu walki z rakiem.

    Zalecenie Rady zaproponowane przez Komisję w styczniu ma na celu zwiększenie liczby szczepień przeciwko wirusom, które mogą prowadzić do raka wirusa brodawczaka ludzkiego (HPV) i wirusa zapalenia wątroby typu B (HBV). Zwiększając wskaźnik wyszczepienia, państwa członkowskie mogą zapobiegać nowotworom powodowanym przez te wirusy, ratować życie i zmniejszyć presję na systemy opieki zdrowotnej. Zalecenie pomoże również państwom w lepszym monitorowaniu wskaźników wyszczepienia w celu określenia obszarów, w których konieczne może być wyeliminowanie luk.

    Czytaj Więcej o: UE intensyfikuje walkę z nowotworami zwalczanymi drogą szczepień w ramach europejskiego planu walki z rakiem

Banery/Logo