Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij Zamknij

Informacje

Yes!teśmy 20 lat Polski w UE

Stand with Ukraine!

Ponad sto przedsiębiorstw podpisuje zobowiązania w ramach unijnego paktu na rzecz sztucznej inteligencji dotyczące wspierania godnego zaufania i bezpiecznego rozwoju sztucznej inteligencji

Komisja ogłosiła dziś ponad sto przedsiębiorstw, które są pierwszymi sygnatariuszami unijnego paktu na rzecz sztucznej inteligencji (AI) i jego dobrowolnych zobowiązań. Sygnatariuszami są korporacje wielonarodowe oraz europejskie małe i średnie przedsiębiorstwa (MŚP) z różnych sektorów, w tym IT, telekomunikacja, opieka zdrowotna, bankowość, przemysł motoryzacyjny i aeronautyka. Pakt wspiera dobrowolne zobowiązania przemysłu do rozpoczęcia stosowania zasad aktu w sprawie sztucznej inteligencji przed jego wejściem w życie i wzmacnia współpracę między Urzędem UE ds. Sztucznej Inteligencji a wszystkimi odpowiednimi zainteresowanymi stronami, w tym przemysłem, społeczeństwem obywatelskim i środowiskiem akademickim.

W dobrowolnych zobowiązaniach w ramach unijnego paktu na rzecz sztucznej inteligencji wezwano uczestniczące przedsiębiorstwa do zobowiązania się do co najmniej trzech podstawowych działań:

  • Strategia zarządzania sztuczną inteligencją w celu wspierania wykorzystania sztucznej inteligencji w organizacji i działania na rzecz zapewnienia zgodności z aktem w sprawie sztucznej inteligencji w przyszłości.
  • Mapowanie systemów sztucznej inteligencji wysokiego ryzyka: Identyfikacja systemów sztucznej inteligencji, które mogą zostać zaklasyfikowane jako systemy wysokiego ryzyka na podstawie aktu w sprawie sztucznej inteligencji
  • Promowanie umiejętności i świadomości w zakresie sztucznej inteligencji wśród pracowników, zapewnienie etycznego i odpowiedzialnego rozwoju sztucznej inteligencji.

Oprócz tych podstawowych zobowiązań ponad połowa sygnatariuszy zobowiązała się do podjęcia dodatkowych zobowiązań, w tym do zapewnienia nadzoru ze strony człowieka, ograniczenia ryzyka i przejrzystego etykietowania niektórych rodzajów treści generowanych przez sztuczną inteligencję, takich jak deepfake. Przedsiębiorstwa mogą przyłączyć się do paktu na rzecz sztucznej inteligencji i zobowiązać się do realizacji podstawowych i dodatkowych zobowiązań w dowolnym momencie, dopóki akt w sprawie sztucznej inteligencji nie zacznie w pełni obowiązywać.

Wzmocnienie wiodącej pozycji UE w zakresie innowacji w dziedzinie sztucznej inteligencji

Oprócz starań, aby pomóc przedsiębiorstwom we wdrażaniu aktu w sprawie sztucznej inteligencji w oczekiwaniu na przewidziany prawem termin, Komisja podejmuje działania mające na celu pobudzenie unijnych innowacji w dziedzinie sztucznej inteligencji. Inicjatywa dotycząca fabryk AI z 10 września 2024 r. zapewni przedsiębiorstwom typu start-up i przemysłowi punkt kompleksowej obsługi w zakresie innowacji i rozwoju sztucznej inteligencji, w tym danych, talentów i mocy obliczeniowej. Fabryki sztucznej inteligencji będą również stymulować rozwój i walidację zastosowań przemysłowych i naukowych AI w kluczowych sektorach europejskich, takich jak opieka zdrowotna, energetyka, przemysł motoryzacyjny i transport, obronność i lotnictwo, robotyka i produkcja, czyste technologie i agrotechnika.

Fabryki sztucznej inteligencji stanowią ważny element przedstawionego przez Komisję w styczniu 2024 r. pakietu dotyczącego innowacji w zakresie sztucznej inteligencji, wraz ze środkami wsparcia w zakresie kapitału wysokiego ryzyka i kapitału własnego, wdrażaniem wspólnych europejskich przestrzeni danych,inicjatywąGenAI4EU oraz dużym wyzwaniem w zakresie sztucznej inteligencji zapewniającym przedsiębiorstwom typu start-up wsparcie finansowe i dostęp do superkomputerów UE. Komisja ustanowi również Europejską Radę ds. Badań nad Sztuczną Inteligencję, aby wykorzystać potencjał danych, oraz strategię na rzecz stosowania sztucznej inteligencji w celu pobudzenia nowych zastosowań przemysłowych sztucznej inteligencji.

Tło

Akt w sprawie sztucznej inteligencji wszedł w życie 1 sierpnia 2024 r. Niektóre przepisy aktu w sprawie AI mają już pełne zastosowanie. Cały akt w sprawie sztucznej inteligencji będzie w pełni stosowany dwa lata po jego wejściu w życie, z pewnymi wyjątkami: zakazy wejdą w życie po sześciu miesiącach, zasady zarządzania i obowiązki dotyczące modeli AI ogólnego przeznaczenia zaczną obowiązywać po 12 miesiącach, a przepisy dotyczące systemów sztucznej inteligencji wbudowanych w produkty regulowane zaczną obowiązywać po 36 miesiącach. 

Więcej Informacji

Pakt UE na rzecz sztucznej inteligencji

Lista sygnatariuszy zobowiązań

Unijny akt w sprawie sztucznej inteligencji

Europejski Urząd ds. Sztucznej Inteligencji | Kształtowanie cyfrowej przyszłości Europy

Banery/Logo