Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij Zamknij

Informacje

Yes!teśmy 20 lat Polski w UE

Stand with Ukraine!

UE–Chiny: Komisja i Chiny prowadzą drugi dialog cyfrowy wysokiego szczebla

Komisja przeprowadziła dziś drugi dialog cyfrowy wysokiego szczebla z Chinami. Dialog ten, któremu współprzewodniczyli Věra Jourová, wiceprzewodnicząca do spraw wartości i przejrzystości, oraz Zhang Guoqing, wicepremier Chin, dotyczył kluczowych kwestii, takich jak regulacje dotyczące platform i danych, sztuczna inteligencja, badania naukowe i innowacje, transgraniczny przepływ danych przemysłowych, czy też bezpieczeństwo produktów sprzedawanych przez internet, a jego gospodarzem był Pekin. W rozmowach brał również udział Didier Reynders, komisarz do spraw wymiaru sprawiedliwości i praw konsumentów, za pośrednictwem wideo.

Obie strony przeprowadziły dogłębną dyskusję na temat kluczowych obszarów polityki cyfrowej i technologii cyfrowych. Komisja przedstawiła aktualne informacje na temat zmian regulacyjnych w UE, w tym na temat aktu o usługach cyfrowych i aktu o rynkach cyfrowych.

Obie strony zaprezentowały również swoje poglądy na temat sztucznej inteligencji. Komisja omówiła rozwój sytuacji w zakresie aktu w sprawie sztucznej inteligencji oraz podkreśliła, w świetle ostatnich sprawozdań ONZ, znaczenie etycznego wykorzystania tej technologii przy pełnym poszanowaniu powszechnych praw człowieka.

Komisja ponownie wyraziła poparcie dla globalnych i interoperacyjnych norm w zakresie technologii informacyjno-komunikacyjnych (ICT) i zaapelowała do władz chińskich o zapewnienie sprawiedliwego i opartego na wzajemności otoczenia biznesowego w dziedzinie cyfrowej.

Wyraziła również zaniepokojenie trudnościami, z jakimi borykają się w Chinach, w wyniku najnowszych przepisów, przedsiębiorstwa z UE przy korzystaniu z ich danych przemysłowych. Dyskusje na ten temat będą kontynuowane w ramach dialogu gospodarczego wysokiego szczebla w celu znalezienia konkretnych rozwiązań.

Komisja wyjaśniła swoje podejście ograniczania ryzyka („de-risking") w ramach europejskiej strategii bezpieczeństwa gospodarczego, które polega na zmniejszaniu ryzyka dla łańcuchów dostaw, infrastruktury krytycznej i bezpieczeństwa technologicznego.

Jeżeli chodzi o bezpieczeństwo produktów, Komisja i Chiny z zadowoleniem przyjęły podpisanie planu działania dotyczącego bezpieczeństwa produktów sprzedawanych przez internet.

Celem tego planu działania jest dalsze zacieśnianie dialogu i współpracy między Komisją Europejską a Głównym Urzędem Celnym Chin (GACC). Obie strony zgodziły się na szybką wymianę informacji na temat niebezpiecznych produktów sprzedawanych przez internet, organizowanie regularnych warsztatów w celu wymiany informacji i wiedzy na temat przepisów ustawowych, wykonawczych i najlepszych praktyk oraz organizowanie specjalnych działań uświadamiających i szkoleniowych na temat unijnych przepisów dotyczących bezpieczeństwa produktów dla przedsiębiorstw prowadzących sprzedaż przez internet.

Chiny przedstawiły aktualne informacje na temat swojej polityki i praktyk w dziedzinie cyfrowej. Obie strony zgodziły się kontynuować rozmowy na szczeblu technicznym poprzez wznowienie dialogu między Chinami a UE w dziedzinie ICT.

Kontekst

Pierwszy dialog cyfrowy wysokiego szczebla między UE a Chinami odbył się we wrześniu 2020 r. i było to ostatnie spotkanie aż do teraz. Wznowienie tego dialogu przewodnicząca Ursula von der Leyen zapowiedziała podczas wizyty w Pekinie 6 kwietnia 2023 r.

Od 2009 r. Komisja prowadzi dialog z Chinami w dziedzinie technologii informacyjno-komunikacyjnych (ICT) na szczeblu technicznym, obejmujący ICT i politykę cyfrową oraz kwestie regulacyjne. Jednak ostatnie spotkanie w ramach tego dialogu również odbyło się w 2020 r. Ponadto współpraca z Chinami w dziedzinie nauki, technologii i innowacji odbywa się w ramach wspólnego planu działania dotyczącego przyszłości współpracy UE–Chiny w dziedzinie nauki, technologii i innowacji, na temat którego trwają rozmowy.

UE aktywnie angażuje się w zarządzanie sztuczną inteligencją, w szczególności poprzez wniosek ustawodawczy dotyczący aktu w sprawie sztucznej inteligencji oraz na arenie międzynarodowej w ramach procesu z Hiroszimy G7. Wniesie również wkład w dyskusje na temat globalnego zarządzania zainicjowane przez Sekretarza Generalnego Organizacji Narodów Zjednoczonych.

Więcej informacji

Plan działania dotyczący bezpieczeństwa produktów sprzedawanych przez internet

UE–Chiny: Komisja i Chiny prowadzą pierwszy dialog cyfrowy wysokiego szczebla

Cytat(y)

Przeprowadziliśmy dziś szczerą dyskusję z Chinami na temat kluczowych aspektów naszej polityki cyfrowej i technologii cyfrowej. Chcemy współpracować nad tym, w czym możemy poczynić znaczne postępy. Dziś zrobiliśmy również ważny krok naprzód w dziedzinie ochrony konsumentów. Musimy także zaangażować się w obszary, co do których nasze zdania się różnią. Jeden dzień to za mało, byśmy mogli rozwiać nasze wzajemne obawy i rozwiązać rozbieżności poglądów, ale utrzymamy dialog na temat kwestii cyfrowych, które mają tak fundamentalne znaczenie zarówno dla naszych gospodarek, jak i dla naszych społeczeństw.

Věra Jourová, wiceprzewodnicząca do spraw wartości i przejrzystości - 18/09/2023

 

Jeśli chodzi o sztuczną inteligencję, dane i inne kluczowe zasoby cyfrowe, mamy różne podejścia i systemy. UE jest otwartym kontynentem, ale na naszych warunkach. Dziś mamy dobrą okazję do przedstawienia naszego kompleksowego zbioru regulacji cyfrowych. Apelujemy również o większą wzajemność, aby umożliwić europejskim przedsiębiorstwom dostęp do chińskiego rynku. W związku z tym uzgodniliśmy również wznowienie dialogu w dziedzinie ICT.

Thierry Breton, komisarz do spraw rynku wewnętrznego - 18/09/2023

 

Era konsumpcji w internecie bez granic nastała już na dobre, ale wraz z nią pojawiły się również nowe globalne wyzwania, którym musimy stawić czoła. W związku z tym musimy jeszcze bardziej zacieśnić współpracę wielostronną, aby zapewnić ochronę konsumentów. Plan działania UE–Chiny dotyczący bezpieczeństwa produktów sprzedawanych przez internet sprawi, że zakupy przez internet będą bezpieczniejsze nie tylko dla Europejczyków, ale również dla konsumentów chińskich. Na przykład pomoże on szybciej i skuteczniej identyfikować produkty niebezpieczne sprzedawane przez internet i wycofywać je z rynku. Jest to sytuacja korzystna dla wszystkich stron i ważny krok w kierunku podniesienia standardów ochrony konsumentów w Unii Europejskiej i poza nią.

Didier Reynders, komisarz do spraw wymiaru sprawiedliwości - 18/09/2023

 

Pdf do druku

Komisja i Chiny prowadzą drugi dialog cyfrowy wysokiego szczebla

polski (39.301 kB - PDF)

Pobierz (39.301 kB - PDF)

Komunikat prasowy

z dn. 18 września 2023, Bruksela

Banery/Logo