Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij Zamknij

Informacje

Yes!teśmy 20 lat Polski w UE

Stand with Ukraine!

Psi saperzy przez Nowy Sącz pojadą do Ukrainy

Pierwsza grupa psów, wyszkolonych w ramach projektu Dyrekcji Generalnej do spraw Migracji i Spraw Wewnętrznych Komisji Europejskiej, zostanie przekazana ukraińskim przewodnikom. Zwierzęta trafią do batalionu rozminowywania działającego w ramach sił zbrojnych Ukrainy.

3 marca br. w Nowym Sączu odbędzie się uroczyste przekazanie 9 psów, które zostały wyszkolone w Belgii i trafią na służbę w Ukrainie.

W Polsce zwierzęta odbyły 14 dniowy turnus adaptacyjny, m.in. na terenie Karpackiego Oddziału Straży Granicznej, w czasie którego ukraińscy przewodnicy mogli zapoznać się ze swoimi nowymi podopiecznymi.

Zapraszamy media na uroczyste przekazanie psów w piątek 3 marca do Karpackiego Oddziału Straży Granicznej w Nowym Sączu, ul. 1 Pułku Strzelców Podhalańskich 5.

 

AGENDA

9.00 – 9.10 Powitanie

  • Generał brygady SG Stanisław Laciuga – Komendant Karpackiego Oddziału Straży Granicznej w Nowym Sączu
  • Martin Schiefer – dyrektor w Komisji Europejskiej
  • Pułkownik Petro Bruzhyna – dowódca ukraińskiego batalionu rozminowywania przyjmującego psy

9.10 – 9.55 – Prezentacja umiejętności psów w zakresie wykrywania ładunków i materiałów wybuchowych.

10.00 – 10.30 – Konferencja prasowa

Od 10.35 – Uroczystość przekazania psów ukraińskim siłom zbrojnym.

 

UWAGA: Dziennikarzy prosimy o przybycie na miejsce do godz. 8.30 do Biura Przepustek KaOSG. Wejście na teren obiektu będzie odbywało się na podstawie ważnych dowodów osobistych i legitymacji prasowych. Ze względów organizacyjnych konieczne jest pozostawienie samochodów poza obiektem KaOSG.

***

Projekt Komisji Europejskiej dla Ukrainy obejmuje wyszkolenie w sumie 50 psów, które będą służyć ukraińskiemu społeczeństwu walczącemu od roku z rosyjską napaścią na ich kraj.

Odnajdywanie i unieszkodliwianie pocisków, ładunków i materiałów wybuchowych stanowi integralną część przywracania bezpieczeństwa cywilom, infrastrukturze i obiektom o znaczeniu krytycznym.

Projekt jest prowadzony z poszanowaniem wszelkich zasad bezpieczeństwa zwierząt. Ich opiekunowie podkreślają, że nie zdarzyło się, aby pies zginął lub odniósł rany podczas przeszukiwania powierzonego mu obszaru.

Kontakt dla mediów: Bartosz Zadura, Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej w Polsce, tel. +48 507 287 201

Warszawa, 28 lutego 2023r.

Banery/Logo