Eurobarometr o Polsce: rośnie zaufanie do UE i obawa o bezpieczeństwo
20 stycznia 2025
Najnowsze badanie Eurobarometru (jesień 2024) pokazuje duży wzrost zaufania Polaków do Unii Europejskiej. Podobnie jak inni Europejczycy, Polacy uważają, że w najbliższych latach wspólnota powinna skupić się na bezpieczeństwie i obronie, a największymi wyzwaniami są wojna w Ukrainie oraz migracja.
Unii Europejskiej ufa 63% Polek i Polaków (wobec 51% Europejczyków) i ten odsetek wzrósł o 11 pp. w porównaniu do poprzedniego badania. Największe zaufanie do UE mają Duńczycy (68%), w dalszej kolejności mieszkańcy Litwy (67%), Portugalii (67%), Holandii (65%) oraz Szwecji (64%), Polacy zajmują szóste miejsce. Najmniej Unii Europejskiej ufają Francuzi (35%).
U prawie połowy Europejczyków (44%) UE wywołuje pozytywne skojarzenia. Wśród mieszkańców Polski odsetek ten jest wyższy (59%), a co więcej, wzrósł na przestrzeni ostatnich miesięcy o 5 punktów procentowych. Jednocześnie, 76% Polek i Polaków deklaruje przywiązanie do UE, co stanowi wynik o 13 pp. wyższy niż średnia dla ogółu Europejczyków.
Zadowolenie z życia deklaruje 93% mieszkańców Polski, o 7 pp. więcej niż średnia dla ogółu Europejczyków. W perspektywie ostatnich dwudziestu lat widać wyraźną zmianę w nastrojach Polek i Polaków. W 2004 roku 68% Polek i Polaków było zadowolonych z życia, jakie prowadzi. Od tamtej pory zadowolenie z życia systematycznie rośnie – mieszkańcom Polski żyje się coraz lepiej. Największe zadowolenie z życia deklarują mieszkańcy Dani (97), Szwecji (97%) oraz Irlandii (98%), najmniejsze – mieszkańcy Grecji (62%).
W porównaniu do zeszłego roku znacząco wzrosło także zadowolenie z poziomu demokracji – o 12 pp. i wynosi obecnie 78%. To sprawia, że Polska jest na piątym miejscu w Europie. Najbardziej zadowoleni pod tym względem są mieszkańcy Luksemburga (92%), a najmniej – mieszkańcy Grecji (29%).
74% Polek i Polaków jest zdania, że media w Polsce podają wiarygodne informacje (więcej o 5 punktów procentowych od średniej europejskiej). Zaufanie do przekazów medialnych w ciągu ostatniego roku znacząco wzrosło – o 13 punktów procentowych.
Według 42 procent Polaków najważniejszym problemem w kraju jest wzrost cen i kosztów utrzymania (więcej niż w przypadku ogółu Europejczyków, gdzie ten odsetek wynosi 33%). Na kolejnych miejscach respondenci wymienili: zdrowie (18% wobec 15% ogółu Europejczyków), sytuację międzynarodową (17% wobec 12%), sytuację gospodarczą (15% wobec 18%) oraz imigrację (14% wobec 20%).
Zdaniem Polek i Polaków najważniejszym problemem w Unii Europejskiej jest napływ osób z innych krajów (25% - wzrost o 2 pp.) oraz wojna w Ukrainie (24% - spadek o 9 pp.). Wśród ogółu Europejczyków te dwa problemy także są najważniejsze, tylko w odwrotnej kolejności (wojna w Ukrainie dla 31%, a imigracja dla 28% Europejczyków). Europejczycy przywiązują natomiast mniejszą wagę do kwestii środowiska i zmian klimatu. Ten problem jest szczególnie podkreślany przez mieszkańców Szwecji (43%), Dani (38%) oraz Holandii (35%), w porównaniu do zaledwie 15% ogółu Europejczyków.
Zdaniem Polek i Polaków w ciągu najbliższych pięciu lat Unia Europejska powinna przede wszystkim skupić się na bezpieczeństwie i obronie (26%), a następnie na zdrowiu (12%) i migracji (8%) oraz klimacie i środowisku (8). Zdaniem ogółu Europejczyków obszarami, na których powinna się skupić UE są: bezpieczeństwo (14%), migracja (13%), gospodarka (12%) oraz klimat i środowisko (12%).
Mieszkańcy Polski, obok Hiszpanii (75%) raz Litwy (71%) są największymi zwolennikami dalszego rozszerzenia UE w przyszłych latach. Pogląd taki wyraża 68% Polaków. Ogólnie, połowa Europejczyków popiera dalsze rozszerzenie UE (53%), najmniej entuzjastycznie do przyłączenia nowych krajów nastawieni są Austriacy (35%) oraz Francuzi (37%).
Pozytywny wpływ UE na życie obywateli przejawia się zdaniem 29% mieszkańców Polski w możliwości swobodnego przepływu osób, towarów i usług (tak samo myśli co czwarty Europejczyk). Drugą istotną kwestią i pozytywnym skutkiem UE jest pokój między państwami członkowskimi UE (uważa tak 22% Polaków i 26% ogółu Europejczyków).
Dodatkowe informacje
Standardowe badanie Eurobarometr 102 (Jesień 2024) jest przeprowadzane na zlecenie Dyrekcji Generalnej ds. Komunikacji Komisji Europejskiej i na celu poznanie opinii obywateli UE mieszkających w 27 państwach członkowskich UE, a także obywateli mieszkających w obecnych krajach kandydujących i potencjalnych krajach kandydujących (z wyjątkiem Ukrainy) oraz w Wielkiej Brytanii. Badanie w Polsce przeprowadzono w dniach 10-30 października 2024 roku.