Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij Zamknij

Informacje

Zjednoczeni dla przyszłości

Stand with Ukraine!

Nowy pakiet pomocy humanitarnej UE dla Ukrainy o wartości 148 mln EUR

Rosyjska wojna napastnicza wciąż trwa i powoduje ogromne zniszczenia w Ukrainie. Obecnie 12,7 mln osób potrzebuje pilnej pomocy. Nowe środki finansowe Komisji Europejskiej mają zapewnić ratujące życie wsparcie. Istotne jest, aby niezbędna pomoc dotarła do najsłabszych grup ludności w Ukrainie.

Nowe finansowanie w wysokości 148 mln euro będzie w dalszym ciągu przeznaczane na wsparcie niezbędnej pomocy humanitarnej zarówno na Ukrainie, jak i w Mołdawii, a łączna kwota pomocy humanitarnej przyznanej przez Komisję Europejską wyniesie ponad 1,1 mld euro. 

W ramach nowego pakietu:

  • wyasygnowano 140 mln euro na projekty humanitarne realizowane w Ukrainie. Środki finansowe zostaną przeznaczone na pomoc w sytuacjach nadzwyczajnych, m.in. na żywność, schronienie, czystą wodę, opiekę zdrowotną i ochronę zimą. Do kluczowych priorytetów należy wspieranie najbardziej narażonych na zagrożenia grup społecznych w regionach wschodniej i południowej Ukrainy, które poważnie ucierpiały w wyniku działań wojennych;
  • wyasygnowano 8 mln euro na projekty humanitarne realizowane w Mołdawii. Beneficjentami pomocy będą przede wszystkim uchodźcy ukraińscy i mołdawskie społeczności przyjmujące. Priorytetem będzie pomoc pieniężna, dostęp do kluczowych usług, takich jak opieka zdrowotna i edukacja oraz wsparcie psychospołeczne.

Komisarz do spraw równości oraz gotowości i zarządzania kryzysowego Hadja Lahbib składa dzisiaj wizytę w Ukrainie. Celem wizyty jest wzmocnienie bieżących wysiłków UE na rzecz zapewnienia niezbędnej pomocy. Komisarz Hadja Lahbib ma spotkać się z czołowymi przywódcami Ukrainy, w tym z prezydentem Wołodymyrem Zełenskim i urzędnikami wyższego szczebla, aby omówić pilne wyzwania humanitarne i strategiczny przydział pomocy UE. Spotka się również z beneficjentami unijnej pomocy humanitarnej i partnerami lokalnymi.

Przed przybyciem do Kijowa komisarz Hadja Lahbib odwiedziła już unijne centrum w Rzeszowie – Medevac Hub, które pomaga w powietrznych ewakuacjach medycznych krytycznie chorych pacjentów z Ukrainy i krajów sąsiadujących w ramach Unijnego Mechanizmu Ochrony Ludności. Od czasu utworzenia centrum w marcu 2022 r. do szpitali europejskich przetransportowano około 4 tys. pacjentów.

Od początku rosyjskiej agresji UE koordynuje swoją największą w historii operację w ramach Unijnego Mechanizmu Ochrony Ludności, dostarczając Ukrainie ponad 150 tys. ton pomocy rzeczowej. UE wysłała również do Ukrainy pomoc z zapasów rescEU, w tym generatory energii, sprzęt medyczny, tymczasowe schronienia i stacje uzdatniania wody.

Kontekst

UE udziela Ukrainie pomocy humanitarnej od początku konfliktu, tj. od 2014 r., odpowiadając na potrzeby słabszych społeczności w tym kraju. W następstwie pełnoskalowej inwazji Rosji w lutym 2022 r. UE znacznie zwiększyła swoją reakcję, aby stawić czoła bezprecedensowym wyzwaniom humanitarnym spowodowanym wojną. Trwająca agresja Rosji nadal poważnie zagraża życiu ludności cywilnej i powoduje ogromne szkody w infrastrukturze krytycznej. UE pozostaje głęboko zaniepokojona naruszeniami międzynarodowego prawa humanitarnego przez Rosję.

UE uruchomiła wszystkie dostępne zasoby, aby zapewnić pomoc w sytuacjach nadzwyczajnych. Do tej pory Komisja Europejska przeznaczyła ponad 1,1 mld euro na pomoc humanitarną, w tym na ogłoszoną dzisiaj pomoc w wysokości 148 mln euro. Z tej kwoty 1,09 mld euro przeznaczono na programy humanitarne w Ukrainie, zaś 84 mln euro – na wsparcie uchodźców, którzy uciekli do sąsiedniej Mołdawii.

Oprócz operacji pomocy humanitarnej UE koordynowała swoją największą w historii operacją w ramach Unijnego Mechanizmu Ochrony Ludności, dostarczając Ukrainie ponad 150 tys. ton pomocy rzeczowej: karetki pogotowia ratunkowego, silniki przeciwpożarowe, leki, schronienia, generatory energii itp.

Jeśli chodzi o dodatkowe wsparcie kryzysowe, UE uruchomiła również własne zapasy kryzysowe rescEU i podarowała generatory energii, sprzęt medyczny, tymczasowe schronienia i specjalistyczny sprzęt na wypadek zagrożeń dla zdrowia publicznego, takich jak zagrożenia chemiczne, biologiczne, radiologiczne i jądrowe.

Dodatkowe informacje

Unijne operacje pomocy humanitarnej i ochrony ludności w Ukrainie

Banery/Logo