BIULETYN EUROPEJSKI PUNKTU INFORMACJI EUROPEJSKIEJ EUROPE DIRECT – SZCZECIN, 7/2013, Grudzień 2013

Jeśli masz problem z wyświetleniem zawartości, obejrzyj wiadomość w przeglądarce

BIULETYN EUROPEJSKI
PUNKTU INFORMACJI EUROPEJSKIEJ EUROPE DIRECT – SZCZECIN

7/2013
     Grudzień 2013


Szanowni Państwo,
okres przedświąteczny dla większości z nas to najprzyjemniejsza część roku. Oczekujemy na magiczne Boże Narodzenie i Nowy Rok, a jednocześnie podsumowujemy mijające 12 miesięcy. Dla Punktu Europe Direct – Szczecin był to rok wyjątkowy. Przede wszystkim dlatego, że był to pierwszy rok naszego działania – wszystko więc działo się pierwszy raz. Pierwsze zapytanie, pierwsza wizyta interesanta w naszym punkcie, pierwsza lekcja europejska, pierwszy Biuletyn Europejski... Dziękujemy Wszystkim za zainteresowanie, za korzystanie z naszej oferty, za współpracę i czekamy na następny jeszcze lepszy, drugi rok działalności naszego Punktu.
Biuletyn Europejski, który otrzymują Państwo także ma wyjątkowy charakter. Poprosiliśmy ważne dla nas osoby o podsumowanie mijającego roku – jest wśród nich Poseł do Parlamentu Europejskiego, nauczycielka prowadząca w szkołach projekty europejskie, są koordynatorzy projektów. Przekazują ważne informacje i ciekawe refleksje dotyczące Europy i naszego w niej miejsca. Serdecznie zapraszamy do lektury i kontaktu z nami na profilu FB.
Z okazji zbliżających się świąt wszystkim mieszkańcom Pomorza Zachodniego pragniemy złożyć życzenia spokojnego, radosnego Bożego Narodzenia, a nadchodzący rok niech będzie wypełniony sukcesami w życiu osobistym oraz zawodowym.

Zespół Europe Direct – Szczecin
Małgorzata Ludwiczek
Magdalena Samul-Szerwińska
Joanna Tyszkiewicz

Obywatel: Polak, Europejczyk

„To nie wszystko jedno, kto zasiądzie w Parlamencie Europejskim, przeciwnie bardzo istotne, aby w tym parlamencie znaleźli się ludzie, których chcemy tam widzieć, ludzi dobrze przygotowanych do budowania dobrej pozycji Polski w UE” - rozmowa z Janem Olbrychtem posłem do Parlamentu Europejskiego o przyszłorocznych wyborach do Parlamentu Europejskiego.
Europe Direct – Szczecin: Kończy się rok 2013, o jakich ważnych dla Europy sprawach debatował Parlament Europejskich, jakie według Pana najważniejsze decyzje zostały podjęte w mijającym roku?
Jan Olbrycht:
To co było dla mnie najbardziej interesujące to nowa z perspektywa finansowa czyli przygotowanie nowego wieloletniego planu finansowego Unii Europejskiej. Prace trwały od ponad dwóch lat, natomiast główny ciężar spoczywał na roku 2013. I prace nad budżetem szczęśliwie zakończyły się w 2013. Trzeba podkreślić, że prace te dotyczyły budżetu, wdrożenia polityki spójności i innych polityk, takich jak polityka rolna, polityki dotyczące nauki, transportu . To był wiec przełomowy rok jeżeli chodzi o przygotowanie następnego okresu finansowego. Jednocześnie tym samym czasie toczyło się wiele innych ważnych spraw, które niekoniecznie były związane z kompetencjami samej Unii, ale w których Parlament Europejski zabierał głos. Przypominamy sobie gorącą debatę dotyczącą ACTA a także tematy, które nie są nagłośnione w Polsce, ale jednak bardzo ważne np. porozumienie handlowe UE ze Stanami Zjednoczonymi. Jednak z mojego punktu widzenia, jako posła z Polski, w roku 2013 najważniejsze było uzgodnienie perspektywy finansowej 2014-2020.
Więcej...

Unijne rozmowy o demokracji
Koniec roku 2013, ogłoszonego Europejskim Rokiem Obywateli, wywołuje refleksję nad prawami człowieka i jego sytuacją we współczesnym świecie. Punkt Informacji Europejskiej Europe Direct – Szczecin razem z Szczecińskim Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych Sektor 3 przygotowali dla mieszkańców Szczecina spotkanie pn. „Od szeptu do krzyku, czyli o demokracji” w ramach cyklu Kawiarenka NGO, które odbyło się w jednym z najstarszych z funkcjonujących bez przerwy kin w Europie, Kinie Pionier 1909. Po spotkaniu poprosiliśmy współprowadzącego, pana Tadeusza Rudzkiego, koordynatora projektów w Fundacji Edukacja dla Demokracji, o krótką unijną rozmowę o demokracji.
Więcej...

Nasze działania

Coraz bliżej święta!
Czy bożonarodzeniowa choinka może być europejska? Oczywiście, że tak! I to za sprawą pracy kilkuset par rąk z całej Europy! Punkt Informacji Europejskiej Europe Direct – Szczecin wraz z wybranymi Punktami sieci oraz szkołami z państw członkowskich Unii Europejskiej wziął udział w Europejskiej Wymianie Dekoracji Świątecznych. W sumie w projekcie koordynowanym przez walijski Punkt w Llangollen(Wielka Brytania) udział wzięło ponad 240 partnerów.
Więcej...


Szczecińscy aktywiści, czyli rozmowa z Aleksandrą Pekról, nauczycielką szczecińskiego liceum, o europejskich działaniach młodzieżowych
Koniec roku to czas przedświątecznej gorączki, zakupowych szaleństw, ale przede wszystkim podsumowań, przemyśleń i refleksji. 2013 był dla nas czasem wyjątkowym – z jednej strony rozpoczął swoją działalność Punkt Informacji Europejskiej Europe Direct – Szczecin, z drugiej – mieliśmy okazję do obchodzenia wyjątkowego Europejskiego Roku Obywateli. Na kanwie tych wydarzeń odbyły się liczne spotkania, powstały ciekawe artykuły, nawiązały się wyjątkowe znajomości. Uczniowie i pedagodzy z Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Integracyjnymi w Szczecinie wzięli udział w wielu spotkaniach organizowanych przez Punkt Europe Direct – Szczecin,  dlatego poprosiliśmy opiekunkę szkolnego klubu europejskiego, Aleksandrę Pekról, o krótką refleksję związaną z działaniami unijnymi w Szczecinie.
Więcej...

Zachodniopomorskie po europejsku
Zielone porty w niebiesko-zielonym mieście
Racjonalna gospodarka odpadami to zadanie z jakim muszą się zmierzyć samorządy w całej Polsce. W Szczecinie wykorzystano doświadczenia współpracy z gminami  partnerskimi z sąsiadujących z Pomorzem Zachodnim krajów – Niemcami i Szwecją. Projekt realizowany przez Miasto Szczecin jest elementem szerszych działań zmierzających do poprawy stanu środowiska Regionu Morza Bałtyckiego. W ramach Programu Współpracy Transgranicznej Południowy Bałtyk,  w Priorytecie 2, „Atrakcyjność oraz wspólna tożsamość”, opracowywane są programy działań  zmierzające do efektywnego zarządzania środowiskiem Morza Bałtyckiego oraz zrównoważonego wykorzystywania zasobów naturalnych. Taką strategię wprowadza  również Szczecin. O realizacji projektu „Household Participation in Waste Management”, czyli „Uczestnictwo gospodarstw domowych w zarządzaniu odpadami”.  rozmawiamy z Jakubem Kujathem, kierownikiem Referatu ds. nadzoru nad gospodarką komunalną.
Więcej...
Fundusze

Przewodnik po programie Erasmus+ już dostępny! Dowiedz się jak wnioskować o środki!
Jeśli działasz w organizacji zajmującej się kształceniem młodzieży – możesz już dziś starać się o dofinansowanie sowich aktywności w ramach programu Erasmus+. W oparciu o informacje zawarte w świeżo wydanym przewodniku można zacząć przygotowywać wnioski o dotacje. Łącznie w 2014 r. z budżetu Erasmus+ udostępnione zostanie aż 1,8 mld EUR. Priorytetami programu będą: promowanie mobilności studentów i uczniów, stażystów, nauczycieli i pozostałych kategorii osób pracujących z młodzieżą, młodych osób uczestniczących w wymianie młodzieży, liderów grup młodzieżowych i wolontariuszy, tworzenie lub zacieśnianie partnerstw między instytucjami kształcenia i placówkami szkoleniowymi oraz organizacjami młodzieżowymi a światem pracy. Termin zgłaszania pierwszych wniosków to  marzec 2014r.
Przewodnik w wersji online.

Fundusze norweskie i EOG: Nabór w Funduszu Stypendialnym i Szkoleniowym
Fundacja Rozwoju Systemu Edukacji, która jest operatorem programu Fundusz Stypendialnego i Szkoleniowego, ogłosiła IV nabór wniosków w ramach konkursu 2013 - działanie Wizyty Przygotowawcze. Fundusz zajmuje się działaniami, które dążą do zwiększenia spójności społecznej i ekonomicznej w ramach Europejskiego Obszaru Gospodarczego poprzez działania w obszarze edukacji między Polską a państwami-darczyńcami: Norwegią, Islandią i Liechtensteinem. Wizyta Przygotowawcza nie jest długa, przewiduje spotkanie przedstawicieli instytucji edukacyjnych w celu nawiązania współpracy. Trwa od 1 do 5 dni roboczych, najwcześniej natomiast może rozpocząć się 29 stycznia 2014r. Nabór projektów odbywa się w okresie od 4 grudnia 2013 do 3 lutego 2014 r.
Szczegółowe informacje.

Aktualizacja harmonogramu naborów wniosków w ramach Programu Infrastruktura i Środowisko
Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju, na podstawie dokładnych obserwacji stanu przygotowań podległych sobie instytucji, zaktualizowało orientacyjny harmonogram naborów wniosków w ramach Programu Infrastruktura i Środowisko.
Najnowszy kalendarz odnosi się do Priorytetów i Działań, w ramach których przewidziany został tryb konkursowy. Obecnie terminy rozpoczęcia przyszłych naborów wskazane w harmonogramie mają charakter orientacyjny. Nie zmieniły się przy tym harmonogramy naborów wniosków w ramach pozostałych programów na lata 2007-2013. Plik z zaktualizowanym harmonogramem można pobrać ze strony lub bezpośrednio.

Konkursy

Kariera w BBC!
BBC ogłasza konkurs na najciekawszą radiową sztukę teatralną. Aby zostać uznaną za arcydzieło BBC, sztuka musi być napisana w języku angielskim, po zrealizowaniu trwać nie więcej niż 53 minuty i przewidywać udział nie więcej niż sześciu postaci. Oczywiście nie może być nigdzie wcześniej publikowana czy realizowana. Kto może wziąć udział w konkursie? Młodzi ludzie w wieku od 18 do 31 lat. Uczestnicy podzieleni zostaną na dwie kategorie, w zależności od tego, czy język angielskim jest ich pierwszym czy drugim językiem. Nagrodą jest 2000 funtów oraz wycieczka do Londynu, gdzie będzie można przyjrzeć się realizacji swoich sztuk w studiach BBC. Organizatorzy przyznają również nagrodę im. Georgi Markova dla najbardziej obiecującego autora.
Termin przyjmowania zgłoszeń mija 31 stycznia 2014 r.
Więcej informacji na stronie BBC oraz Eurodesk.

Eurodesk

Polityka młodzieżowa w terenie
Krajowe Biuro Eurodesk Polska dokonało analizy regionalnej polityki młodzieżowej w naszym kraju przyjrzało. Które województwa mają pełnomocników ds. młodzieży? Gdzie funkcjonują strategie polityki młodzieżowej? Na te pytania odpowiada raport Eurodesku. Główny wniosek jest taki, że choć do rozwiązań stosowanych w Europie Zachodniej daleka jeszcze droga, to świadomość problematyki młodzieżowej wśród polityków i urzędników naszego kraju rośnie. Dzieje się tak dzięki inicjatywom oddolnym jak i odgórnym.
Według raportu najkorzystniej sytuacja wygląda w woj. dolnośląskim, świętokrzyskim, zachodniopomorskim i warmińsko-mazurskim. 
Szczegóły analizy.


Staż w mediach
Jeśli mówisz po francusku, interesujesz się bieżącymi wydarzeniami polityczno-społecznymi i nie boisz się wyzwań – ten staż jest dla ciebie! Rozgłośnia Eur@dioNantes zaprasza do składania wniosków o staże w swojej rozgłośni. Szczególnie brani pod uwagę są studenci nauk politycznych, dziennikarstwa lub integracji europejskiej, biegle mówiący po francusku. Staże rozpoczną się 24 lutego 2014 i potrwają do 13 lipca. Zadaniem stażystów będzie m.in. obsługa majowych wyborów do Parlamentu Europejskiego. Dla młodych dziennikarzy przewidziano także stypendium (ok. 400 EUR miesięcznie) i pracę pod okiem najlepszych specjalistów.
Termin przyjmowania zgłoszeń mija 31 grudnia 2013 r.
Więcej szczegółów.

Punkt Informacji Europejskiej Europe Direct – Szczecin przy Sekretariacie ds. Młodzieży
pokój 329 (IV piętro, wejście od szklanej windy), ul. Piłsudskiego 40-42, 70-421 Szczecin
tel. + 48 91 421 12 61, fax + 48 91 421 11 41
e-mail: europedirect-szczecin@wzp.pl, www: www.europedirect-szczecin.eu, facebook: facebook.com/edszczecin

Uprzejmie informujemy, że niniejszy adres mailowy został pozyskany z oficjalnych i ogólnie dostępnych baz danych. W związku z tym w myśl przepisów o świadczeniu usług drogą elektroniczną (Dz.U.2002 144.1204) powyższy e-mail nie stanowi przesyłki mającej znamiona spamu. Jeśli jednak nie życzysz sobie otrzymywać dalszych wiadomości, prosimy o informację zwrotną celem usunięcia wskazanego adresu z naszej bazy danych. Dziękujemy.

Jeśli nie chcesz otrzymywać biuletynu - wypisz się


 

Korzystając z naszej strony, danymi osobowymi, które przetwarzamy mogą być, np. dane pozyskiwane na podstawie plików cookies lub podobne mechanizmy zapisywania informacji w urządzeniach Użytkowników, o ile pozwolą one na zidentyfikowanie Ciebie. Więcej informacji na temat zakresu danych osobowych oraz cookies znajdziesz w załączonym dokumencie . Szczegóły znajdują się w Polityce Prywatności.

Akceptuję pliki cookie na tej stronie.