BIULETYN EUROPEJSKI PUNKTU INFORMACJI EUROPEJSKIEJ EUROPE DIRECT – SZCZECIN, 6/2013, Listopad 2013

Jeśli masz problem z wyświetleniem zawartości, obejrzyj wiadomość w przeglądarce

BIULETYN EUROPEJSKI
PUNKTU INFORMACJI EUROPEJSKIEJ EUROPE DIRECT – SZCZECIN

6/2013
    Listopad 2013

Nasze działania
Nie giń w tłumie, bądź aktywny!
Okres zimowy to czas, kiedy niechętnie wychodzimy z ciepłych domów, pogoda nie zachęca do spacerów, a wolne chwile spędzamy najczęściej pod kocem z kubkiem gorącego napoju w dłoni. Na szczęście w Szczecinie jest inaczej! Od 2 do 8 grudnia w wielu miejscach w mieście odbywa się Tydzień Aktywności!

Tydzień Aktywności to inicjatywa, która realizowana jest już po raz piąty i ma na celu promowanie idei wolontariatu i aktywności obywatelskiej wśród społeczności regionu Pomorza Zachodniego. Tegoroczna edycja związana jest z ustanowieniem roku 2013 Europejskim Rokiem Obywateli i skupia się na prawie każdego obywatela UE do budowania świadomego społeczeństwa obywatelskiego. Działające na terenie Szczecina instytucje miejskie i regionalne oraz organizacje pozarządowe razem podejmują działania na rzecz wspierania aktywności mieszkańców regionu. W organizację tegorocznej odsłony włączył się również Punkt Informacji Europejskiej Europe Direct – Szczecin, inaugurując całość Tygodnia działaniem „Europejska jazda bez trzymanki”.
Czytaj więcej...

Raz, dwa, trzy – pytasz Ty!
Czy zastanawialiście się kiedyś, co tak naprawdę znaczy być obywatelem Unii Europejskiej? Czy czujecie, że członkostwo Polski we Wspólnocie to coś więcej niż slogany, idee, nakładane kary i telewizyjne przepychanki? Na szczęście tak! To przede wszystkim mnogość różnorodnych praw i przywilejów, o których mamy okazję przekonywać się na co dzień.

Aby przybliżyć mieszkańcom regionu Pomorza Zachodniego ich prawa związane z obywatelstwem unijnym Punkt Informacji Europejskiej Europe Direct – Szczecin wraz z Kurierem Szczecińskim publikuje cykl artykułów „Wszystko, co chciałbyś wiedzieć o UE, ale nie wiesz, kogo zapytać”. Jeśli nurtują Cię zawiłości związane z prawodawstwem unijnym, nie wiesz, kogo prosić o radę w kwestiach dofinansowań unijnych, możliwości mobilności, zatrudnienia, opieki zdrowotnej, świadczeń w państwach członkowskich – zgłoś się do nas! Zadaj nam pytanie, pisząc wiadomość na adres mailowy: europedirect-szczecin@wzp.pl, w tytule wpisując „Konkurs w Kurierze Szczecińskim”, zaś w treści wiadomości swoje dane kontaktowe oraz pytanie. Odpowiemy na nie na pewno. Jeśli natomiast pytanie wraz z poradą zostanie opublikowane w piątkowym Kurierze Szczecińskim, otrzymasz od nas nagrodę – szczecińsko-europejski gadżet na jesienną słotę.

Najnowszy artykuł pojawi się 22 listopada. Nie możecie go przegapić!
Obywatel: Polak, Europejczyk
Unijna Strategia dla Regionu Bałtyckiego - już nie eksperyment, a sprawdzony model współpracy transnarodowej 
Cztery lata po ogłoszeniu Strategii UE dla regionu Morza Bałtyckiego okazuje się, ze unikalny rodzaj współpracy, oparty na założeniu, że wspólne wyzwania, przed którymi stoją określone regiony, czy to dotyczące ochrony środowiska, kwestii gospodarczych, czy związanych z bezpieczeństwem — najlepiej rozwiązać zbiorowo, przyniósł wymierne efekty. Opublikowane przez Komisję Europejską w lipcu br. ewaluacja pokazała wyraźne korzyści płynące z wdrożenia strategii makroregionalnej. Wynikająca z niej zintensyfikowana współpraca spowodowała w regionie basenu Morza Bałtyckiego powstanie setek nowych projektów i nowych sieci, a współpraca, w tym z państwami spoza UE, została znacznie umocniona.
Czytaj więcej...
Zachodniopomorskie po europejsku
Poznaj euro
Jeszcze do końca listopada trwa nabór na dofinansowane studia podyplomowe „Mechanizmy funkcjonowania strefy euro” organizowane przez Narodowy Bank Polski Oddział Okręgowy w Szczecinie oraz Wydział Zarządzania i Ekonomiki Usług Uniwersytetu Szczecińskiego. Jest to już piąta edycja studiów. Całkowity koszt uczestnictwa wynosi tylko 300zł. Głównym celem projektu jest edukacja ekonomiczna liderów wybranych grup społecznych i zawodowych nt. zasad funkcjonowania strefy euro oraz historii współczesnej waluty europejskiej.
Czytaj więcej...

Centrum Technologii Nawigacyjnych na potrzeby innowacyjnej gospodarki morskiej
Szczecin nieodłącznie od wieków kojarzy się z gospodarką morską i to nie tylko rozumianą jako przemysł stoczniowy, ale również kształcącą w tym zakresie przyszłe kadry. W tym miejscu warto wspomnieć o wyjątkowej uczelni – Akademii Morskiej, która skutecznie pozyskuje środki unijne, w celu uatrakcyjnienia szkolnictwa wyższego i spełnienia najwyższych światowych standardów w „morskim zakresie”. Jednym z projektów współfinansowanych ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka 2007-2013 Priorytet 2. Infrastruktura sfery B+R, Działanie 2.1. Rozwój ośrodków o wysokim potencjale badawczym jest Centrum Technologii Nawigacyjnych na potrzeby innowacyjnej gospodarki morskiej. Ideą projektu jest wspieranie rozwoju podmiotów sektora gospodarki morskiej poprzez tworzenie innowacyjnych rozwiązań w dziedzinie technologii nawigacyjnych.
Czytaj więcej...
Fundusze
4 minuty o finansach w ngo!
Na portalu ngo.pl zostało uruchomione Internetowe Centrum Wsparcia (ICW). Poza aktualnościami prawnymi, informacjami o zmianach w prawie, szkoleniach, funduszach dla NGO, znajduje się tam cała gama przydatnych informacji wraz z komentarzami ekspertów.
Czytaj więcej...

Porozumienie w sprawie budżetu UE na lata 2014-2020
Przedstawiciele Rady Unii Europejskiej i Parlamentu Europejskiego osiągnęli porozumienie w sprawie budżetu UE na rok 2014. Uzgodniony dokument wpisuje się w strategię Europa 2020 i jest pierwszym tego rodzaju dokumentem w ramach nowych Wieloletnich Ram Finansowych Unii. Budżet okazał się niezwykle korzystny dla polskich przedsiębiorców– wysokość dotacji jakie będą mogli uzyskać wynosi aż 12,5 mld euro, czyli ok. 52 mld zł.
Czytaj więcej...
Konkursy
Ludzka Twarz EFS
Trwa nabór prac w konkursie Ludzka Twarz EFS, skierowanym do dziennikarzy, którzy w swoich pracach pokazują społeczeństwu wsparcie płynące z funduszów europejskich oraz promują efekty projektów nadzorowanych przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki 2007-2013 (PO KL).
Czytaj więcej...


Duch Karola Wielkiego
Realizowałeś projekt promujący porozumienie na poziomie europejskim i międzynarodowym? Organizowałaś wydarzenie, które sprzyja rozwojowi wspólnego poczucia europejskiej tożsamości oraz integracji? Jesteście grupą biorącą udział w przedsięwzięciu promującym wzorce postępowania innym młodym ludziom w Europie? Jeśli tak, to zawalcz w konkursie o "Europejską Nagrodę dla Młodzieży im. Karola Wielkiego".
Czytaj więcej...

Wygraj wycieczkę do Strasburga
Konkurs „Parlament Europejski zaprasza do Strasburga” jest organizowany na fanpage'u facebook'owym Biura Informacyjnego Parlamentu Europejskiego w Polsce. Aby wziąć udział w konkursie, należy stworzyć fotoreportaż na jeden z pięciu tematów:
-  Bezrobocie wśród młodzieży. Nowe perspektywy dla „zablokowanego pokolenia”.
-  Rewolucja cyfrowa. Przyszłość Internetu.
-  Przyszłość Unii Europejskiej. Europa podczas przemian.
-  Stabilność. Nowy europejski styl życia – stabilny biznes i standard życia.
-  Wartości europejskie. Gracz Globalny – Gracz Sprawiedliwy?
Wystarczy, że w imieniu szkoły pracę zgłosi nauczyciel lub uczeń mający konto na Facebooku.
Czytaj więcej...
Eurodesk
Demokracja w komiksie
Rada Europy i Komisja Europejska ogłosiły konkurs na najciekawszy komiks/historyjke obrazkową dotyczącą demokracji i praw człowieka w codziennym życiu. Konkurs organizowany jest w ramach pilotażowego programu „Prawa człowieka i demokracja w działaniu”. Prace powinny być związane z następującymi kwestiami:
- Czy masz prawo głosu w szkolnych dyskusjach?
- Czy wszyscy w twojej szkole są akceptowani?
- Czy wszyscy uczniowie są traktowani jednakowo?
- W jaki sposób prawa człowieka i inne kwestie społeczne znajdują odzwierciedlenie w pracy twojej szkoły?
- Z czym kojarzy ci się edukacja na temat demokracji i praw człowieka w szkole? - W jaki sposób chciałbyś promować swoje pomysły wśród innych?
Czytaj więcej...

Sesja „TWOJA EUROPA, TWOJE ZDANIE”
Europejski Komitet Ekonomiczno-Społeczny (EESC) organizuje pokazową sesję dla dzieci pod hasłem ”Twoja Europa, Twoje Zdanie”. Uczniowie będą mieli możliwość zobaczyć „od kuchni” jak wygląda proces podejmowania decyzji z Komitecie w poszczególnych sprawach..
Tematem przewodnim tegorocznej edycji są wybory do Parlamentu Europejskiego. Pokazowa sesja EESC odbędzie się w siedzibie Komitetu w Brukseli w dniach 26-28 marca 2014 r. Komitet pokrywa koszty dojazdu oraz zakwaterowania uczniów i nauczycieli do Brukseli.
Czytaj więcej...

Punkt Informacji Europejskiej Europe Direct – Szczecin przy Sekretariacie ds. Młodzieży
pokój 329 (IV piętro, wejście od szklanej windy), ul. Piłsudskiego 40-42, 70-421 Szczecin
tel. + 48 91 421 12 61, fax + 48 91 421 11 41
e-mail: europedirect-szczecin@wzp.pl, www: www.europedirect-szczecin.eu, facebook: facebook.com/edszczecin

Uprzejmie informujemy, że niniejszy adres mailowy został pozyskany z oficjalnych i ogólnie dostępnych baz danych. W związku z tym w myśl przepisów o świadczeniu usług drogą elektroniczną (Dz.U.2002 144.1204) powyższy e-mail nie stanowi przesyłki mającej znamiona spamu. Jeśli jednak nie życzysz sobie otrzymywać dalszych wiadomości, prosimy o informację zwrotną celem usunięcia wskazanego adresu z naszej bazy danych. Dziękujemy.

Jeśli nie chcesz otrzymywać biuletynu - wypisz się

 

Korzystając z naszej strony, danymi osobowymi, które przetwarzamy mogą być, np. dane pozyskiwane na podstawie plików cookies lub podobne mechanizmy zapisywania informacji w urządzeniach Użytkowników, o ile pozwolą one na zidentyfikowanie Ciebie. Więcej informacji na temat zakresu danych osobowych oraz cookies znajdziesz w załączonym dokumencie . Szczegóły znajdują się w Polityce Prywatności.

Akceptuję pliki cookie na tej stronie.