BIULETYN EUROPEJSKI PUNKTU INFORMACJI EUROPEJSKIEJ EUROPE DIRECT – SZCZECIN, 4/2013, Wrzesień 2013

Jeśli masz problem z wyświetleniem zawartości, obejrzyj wiadomość w przeglądarce

BIULETYN EUROPEJSKI
PUNKTU INFORMACJI EUROPEJSKIEJ EUROPE DIRECT – SZCZECIN

4/2013
    Wrzesień 2013

Obywatel: Polak, Europejczyk
Zbliżają się Eurowybory
Znamy już datę przyszłorocznych wyborów do Parlamentu Europejskiego, które tradycyjnie trwają cztery dni (22-25 maja). W Polsce głosowanie odbędzie się 25 maja 2014 r. Do tego czasu w całej Europie trwać będą kampanie mające na celu zwiększenie świadomości konieczności partycypacji we wspólnym budowaniu Unii Europejskiej poprzez udział w wyborach do Parlamentu.
„Europy nie można zbudować bez udziału Europejczyków. Unia Europejska idzie do przodu – ważne jest, aby obywatele mogli wyrazić swoją opinię na temat kierunków jej rozwoju” powiedziała w marcu Viviane Reding, wiceprzewodnicząca Komisji Europejskiej i komisarz UE ds. sprawiedliwości, praw podstawowych i obywatelstwa. Przyszłoroczne elekcje będą pierwszymi odbywającymi się na zasadach traktatu lizbońskiego, który wskazuje i wzmacnia rolę obywateli jako aktywnych uczestników wielopłaszczyznowego życia Unii Europejskiej.
Czytaj więcej...

Nowa odsłona europejskiego portalu młodzieżowego
Ruszyła nowa odsłona Europejskiego Portalu Młodzieżowego – zapraszamy do zapoznania się z informacjami zamieszczonymi na tym portalu. Strona istnieje od niedawna, dlatego zachęcamy też do przesyłania opinii i sugestii poprzez znajdujący się na stronie formularz. Zawartość strony i jej podstawowe funkcjonalności są stale testowane, a każda opinia jest istotna. Dla porównania, można obejrzeć poprzednią wersję portalu.
Po wejściu na stronę od razu widać „Drzewo możliwości” które pozwala nam wybrać interesująca nas dziedzinę np. wolontariat, kształcenie i szkolenie, zatrudnienie i przedsiębiorczość czy zaangażowanie. Każda dziedzina zawiera ciekawe artykuły i materiały dotyczące tematyki, wakaty wolontariacie, oferty szkoleń a także historie uczestników projektów lub wolontariuszy. Portal łączy rolę informacyjno- inspirującą pozwala młodzieży zorientować się jakie ma możliwości a także dzięki wykorzystaniu bazy „Eurodesk” pozwala znaleźć konkretną ofertę szkoleń lub programów interesujących daną osobę.
Czytaj więcej...

Komisarz UE o problemach młodzieży
Androulla Vassiliou, Komisarz Unii Europejskiej ds. edukacji, kultury, wielojęzyczności i młodzieży odwiedziła Litwę w dniach 5 – 10 września, gdzie wzięła udział w cyklu spotkań w celu poparcia nowych inicjatyw Unii Europejskiej w zakresie kształcenia, młodzieży i sportu. Dla Litwy, która obecnie przewodniczy posiedzeniom Rady Unii Europejskiej, jest to także zagadnienie o wysokiej wadze.
Litwa objęła sześciomiesięczną prezydencję Unii Europejskiej 1 lipca 2013 roku pod hasłem "wiarygodna, rozwijająca się i otwarta Europa". Jednym z jej celów jest promowanie wysokiej jakości kształcenia i szans dla młodzieży. Wizyta Komisarz Vassiliou była impulsem dla zwrócenia uwagi na ogromne znaczenie spraw młodych jako jednego z najważniejszych elementów obecnego programu politycznego Wspólnoty.
Czytaj więcej...
W regionie Morza Bałtyckiego
Unijne Dni Otwarte 2013: Tydzień miast i regionów
7 października w Brukseli rozpoczynają się Dni Otwarte Regionów. To największe, doroczne wydarzenie organizowane przez Komitet Regionów i Komisję Europejską. Podczas trzech kolejnych dni w Brukseli odbędzie się ponad 100 sesji tematycznych  zorganizowanych przez partnerstwa miast i regionów oraz przez Dyrekcję Generalną ds. Polityki  Regionalnej i Miejskiej Komisji Europejskiej.
Tematem wiodącym tegorocznych Dni jest przygotowanie regionów i miast do następnej perspektywy finansowej Unii Europejskiej. O wielkim zainteresowaniu tym tematem świadczą liczby: ponad 3040 zarejestrowanych uczestników, 60% miejsc zarezerwowanych, na 16 sesji brak już miejsc.
Czytaj więcej...
Zachodniopomorskie po europejsku
Wrzesień – czas europejskich obchodów
Wbrew obiegowej opinii wrzesień to nie tylko czas przesilenia jesiennego i rozpoczęcia zajęć szkolnych. Dzięki inicjatywom Unii Europejskiej to przede wszystkim okres wielu ukierunkowanych działań skupiających się wokół wspólnej idei integracji, troski o środowisko czy dziedzictwo kulturowe. W tym roku podczas dwóch weekendów (7-8 oraz 14-15 września) mamy okazję celebrować Europejskie Dni Dziedzictwa, trzeci tydzień miesiąca poświęcony jest Zrównoważonemu Transportowi, natomiast pod koniec miesiąca zapraszamy do obchodów Europejskiego Dnia Języków.
Szczecin przyłącza się do tych inicjatyw i zaprasza mieszkańców regionu do wspólnego uczestnictwa. Doroczne obchody Europejskich Dni Dziedzictwa, do których Polska przyłączyła się w 1993r., wiążą się z szeroko pojmowaną edukacją historyczną oraz kulturalną, a także promowaniem spuścizny regionalnej. Dni te uznawane są za najważniejsze święto zabytków kultury Starego Kontynentu.
Czytaj więcej...

Europejskie piątki
W czasie polskiego oświecenia słynne były obiady czwartkowe (zwane też mądrymi czwartkami), czyli popołudniowe spotkania literacko-naukowe służące wymianie doświadczeń humanistyczno-badawczych. Europe Direct – Szczecin zaś proponuje wszystkim chętnym udział w „Europejskich piątkach”, czyli cyklu co miesięcznych spotkań poświęconych tematyce Unii Europejskiej. Najbliższe działanie odbędzie się 27 września w siedzibie naszego Punktu. Poruszanym zagadnieniem będą eurowybory.
Czytaj więcej...
Fundusze
Wymiar sprawiedliwości
Do 2 października 2013 r. trwa nabór wniosków w unijnym programie "Wymiar sprawiedliwości w sprawach karnych". Celem naboru jest wyłonienie projektów, które dotyczą szkolenia kadr wymiaru sprawiedliwości. Informacje o naborze dostępne są tylko w języku angielskim.
Za ngo.pl

Młodzież w działaniu
Trwa II nabór do "Młodzieży w Działaniu", programu Unii Europejskiej, który pozwala uzyskać dofinansowanie na realizację projektu. Młodzi ludzie w wieku 13–30 lat mogą realizować swoje pasje, rozwijać umiejętności i zdobywać nowe doświadczenia w czasie wolnym od nauki. Macie pomysł? Wypełnijcie aplikację!
Za „Młodzież w Działaniu”
Konkursy
Nakręć się na wybory
Dlaczego wybory do Parlamentu Europejskiego są ważne i warto w nich uczestniczyć?
Jak zachęcić Polaków do głosowania? Europe Direct – Szczecin już mobilizuje swoje siły przed przyszłorocznymi wyborami – dlatego zapraszamy na naszą nową zakładkę na stronie internetowej oraz do uczestnictwa w wyjątkowym konkursie! Wszyscy uczniowie szkół gimnazjalnych i ponagimnazjalnych mogą stworzyć swoją własną kampanię „Nakręć się na wybory!”. Zadanie jest proste: w trzyosobowych zespołach nakręćcie krótki, jednominutowy spot zachęcający do wyborów. Wrzućcie go na stronę, uzasadnijcie, dlaczego warto głosować – i trzymajcie kciuki! Na najlepszych czekają atrakcyjne nagrody – smartfony i tablety. Prace można nadsyłać do 30 listopada br.
Czytaj więcej...

Zdrowie UE
Nieco starszym obywatelom natomiast proponujemy udział w konkursie „Zdrowie UE”. Na finalistów czekają niebagatelne nagrody -6,5 tys. euro dla zwycięzcy, zdobywcy drugiego i trzeciego miejsca otrzymają natomiast odpowiednio 4 tys. euro i 2,5 tys. euro. Co należy zrobić? Konkurs skierowany jest do dziennikarzy prasowych (indywidualnie oraz w zespołach) piszących o zdrowiu. zgłoszone artykuły muszą być pierwotnie opublikowane w prasie drukowanej lub w serwisie internetowym w okresie od 1 sierpnia 2012 r. do 30 września 2013 r. Przykładowe tematy to m.in.: choroby rzadkie, pracownicy służby zdrowia, bezpieczeństwo pacjenta, proces starzenia się i różne formy demencji,czynniki mające wpływ na stan zdrowia: papierosy, alkohol, odżywianie i aktywność fizyczna. Termin nadsyłania prac mija z końcem września.
Czytaj więcej...
Eurodesk
Electric December 2013
Electric December to coroczna inicjatywa filmowa dla młodzieży. To także konkurs filmowy, dzięki któremu Europejczycy mają szansę pokazać swój talent reszcie Starego Kontynentu. Podobnie jak w zeszłym roku i w tej edycji konkurs jest częścią festiwalu Fresh Flix 2013 integrującego dzieci i ich całe rodziny poprzez animacje i produkcje filmowe. Udział w konkursie Electric December może wziąć młodzież poniżej 21 roku życia. Maksymalna długość zmontowanego filmu to 5 min. Należy go nadsyłać do 26 sierpnia br. Finał odbędzie się w grudniu w Bristolu, w Wielkiej Brytanii. 
Czytaj więcej...

Granty podróżne Europejskiej Fundacji Kultury
Fundusz Roberto Cimetty to międzynarodowa organizacja działająca na rzecz artystycznej wymiany i mobilności twórców zajmujących się sztukami performatywnymi i wizualnymi w regionie śródziemnomorskim. Stowarzyszenie wraz z Guimaraes (Europejska Stolica Kultury 2012) założyło fundusz, z którego mogą korzystać artyści i animatorzy kulturowipodróżujący z i do Guimaraes w celu realizowania projektów. Dodatkowo sam Fundusz zaprasza do konkursu dotacyjnego artystów realizujących swoje projekty w regionie Morza Śródziemnego i szukających dofinansowania na odbycie podróży. Termin nadsyłania zgłoszenień mija z końcem września.
Za Eurodesk

Punkt Informacji Europejskiej Europe Direct – Szczecin przy Sekretariacie ds. Młodzieży
pokój 330 (IV piętro, wejście od szklanej windy), ul. Piłsudskiego 40-42, 70-421 Szczecin
tel. + 48 91 421 12 61, fax + 48 91 421 11 41
e-mail: europedirect-szczecin@wzp.pl, www: www.europedirect-szczecin.eu

Uprzejmie informujemy, że niniejszy adres mailowy został pozyskany z oficjalnych i ogólnie dostępnych baz danych. W związku z tym w myśl przepisów o świadczeniu usług drogą elektroniczną (Dz.U.2002 144.1204) powyższy e-mail nie stanowi przesyłki mającej znamiona spamu. Jeśli jednak nie życzysz sobie otrzymywać dalszych wiadomości, prosimy o informację zwrotną celem usunięcia wskazanego adresu z naszej bazy danych. Dziękujemy.

Jeśli nie chcesz otrzymywać biuletynu - wypisz się

 

Korzystając z naszej strony, danymi osobowymi, które przetwarzamy mogą być, np. dane pozyskiwane na podstawie plików cookies lub podobne mechanizmy zapisywania informacji w urządzeniach Użytkowników, o ile pozwolą one na zidentyfikowanie Ciebie. Więcej informacji na temat zakresu danych osobowych oraz cookies znajdziesz w załączonym dokumencie . Szczegóły znajdują się w Polityce Prywatności.

Akceptuję pliki cookie na tej stronie.