BIULETYN EUROPEJSKI PUNKTU INFORMACJI EUROPEJSKIEJ EUROPE DIRECT – SZCZECIN, 2/2013, Lipiec 2013

Jeśli masz problem z wyświetleniem zawartości, obejrzyj wiadomość w przeglądarce

BIULETYN EUROPEJSKI
PUNKTU INFORMACJI EUROPEJSKIEJ EUROPE DIRECT – SZCZECIN

2/2013
  Lipiec 2013

Nasze działania
Wakacje po europejsku rozpoczęte!
,,Aktywne wakacje po europejsku” rozpoczęły wakacyjną przygodę młodych osób, które brały udział w warsztatach organizowanych przez Punkt Informacji Europejskiej Europe Direct-Szczecin. Jak korzystać ze swoich praw podczas podróży? Do kogo zwrócić się w trudnej sytuacji przebywając za granicą? Czym jest EKUZ? To pytania, na które uzyskali odpowiedź uczestnicy. Nie zabrakło także praktycznej wiedzy przydatnej młodym Europejczykom po wakacjach. Uczestnicy dowiedzieli się o jakich dokumentach warto pomyśleć wybierając się na studia za granicę, jak odnaleźć się na europejskim rynku pracy oraz w jaki sposób zakłada się działalność gospodarczą w różnych krajach UE. Po tak aktywnie rozpoczętych wakacjach uczestnicy udali się na zasłużony wypoczynek, w bliższe i dalsze regiony Europy.
Czytaj więcej

Witamy Chorwację w Unii!
1 lipca Chorwacja wstąpiła w szeregi Wspólnoty Europejskiej. Ciesząc się z powiększenia rodziny europejskiej, PIE ED Szczecin wraz z partnerami przygotował wyjątkową niespodziankę dla nowych członków.
We współpracy z wolontariuszami europejskimi, uczniami kl. I D o profilu politologicznym z II Liceum Ogólnokształcącego w Szczecinie oraz Regionalnym Ośrodkiem Debaty Międzynarodowej nakręciliśmy spot, który w ciepły i multikulturowy sposób przywitał Chorwatów w UE.
Życzenia powodzenia wypowiedziane w kilku językach europejskich (m.in. po angielsku, hiszpańsku, francusku czy szwedzku) oraz utworzenie „żywej” flagi stały się rzeczywistą realizacją idei unijnej jedność w różnorodności.
Zapraszamy do obejrzenia filmu

Lekcje europejskie
Przedszkolaki z szczecińskiej „Wesołej 18” chciały wykorzystać jak najlepiej czas przed wakacjami i poprosiły nas o poprowadzenie lekcji europejskich. Oczywiście nie mogliśmy im odmówić i postaraliśmy się nawet o wyjątkowych gości wspierających przebieg zajęć. Wolontariusze europejscy działający przy stowarzyszeniu POLITES i realizujący projekt The Tall Ship Races 2013 z chęcią opowiedzieli o swoich ojczyznach. Najmłodsi dowiedzieli się, czym jest Unia Europejska, poznali najważniejsze zabytki, posiłki i opowieści ze Szwecji, Hiszpanii czy Włoch oraz nauczyli się witać i żegnać w róznych językach europejskich. Tym samym gotowi są do letnich wojaży!
Zapraszamy do obejrzenia galerii z tego spotkania
Zachodniopomorskie po europejsku
Dobre praktyki we współpracy transgranicznej
"Rozbudowa infrastruktury Centrum turystyki wodnej w Schwedt nad Odrą i budowa śródmiejskiej części Nabrzeża w Gryfinie w celu zintensyfikowania rozwoju transgranicznej turystyki wodnej"to projekt Miasta Schwedt i Gminy Gryfino, będący częścią Zachodniopomorskiego Szlaku Żeglarskiego. Szlak ten obejmuje sieć portów i przystani jachtowych Pomorza Zachodniego położonych wzdłuż Odry, Zalewu Szczecińskiego i wybrzeża Bałtyku. Teren budowy śródmiejskiej części nabrzeża w Gryfinie obejmuje obszar zlokalizowany przy ulicy Energetyków w Gryfinie.
Czytaj więcej
W regionie Morza Bałtyckiego
Strategia Unii Europejskiej dla Regionu Morza Bałtyckiego - cztery lata implementacji
Jednym z zadań rozpoczętej w lipcu prezydencji Litwy w Radzie Unii Europejskiej będzie przygotowanie Forum Strategii UE dla Regionu Morza Bałtyckiego, 11-12 listopada w Wilnie. Na temat SUERMB czytaj tutaj.
Johannes Hahn podczas poprzedniego Forum Strategii w Kopenhadze powiedział: „Obecnie przeżywamy trudne chwile, a obywatele Unii Europejskiej oczekują od polityków stabilnych finansów oraz rozwoju gospodarczego i pracy.” ...’polityka regionalna UE jest po części odpowiedzą na te oczekiwania, a Strategia Europa 2020 oraz podejście makroregionalne, pomagają zapewnić połączenia energetyczne i transportowe, lepsze warunki do rozwoju innowacji i badań co przekłada się na inwestycje i efekty jakich oczekują obywatele.”
Opublikowany przez Komisję Europejską „Raport na temat wartości dodanej strategii makroregionalnych” z 27.06.2013 r. jest kolejną próbą oceny wpływu obu strategii (w tekście jest także mowa o Strategii dla Regionu Dunajskiego) na poprawę jakości życia obywateli obu makroregionów i wyznaczenia drogowskazu na kolejne lata ich realizacji. Taka ocena jest szczególnie ważna w przededniu opracowania podstaw legislacyjnych polityki spójności i programów współpracy terytorialnej w latach 2014-2020.

Czytaj więcej 

W sierpniu odkryj morską przygodę w Szczecinie!
W miniony czwartek, 4 lipca, rozpoczęły się regaty The Tall Ships Races 2013. Wielkie Żaglowce mają do pokonania podróż przez cztery porty, by po miesięcznym rejsie po Bałtyku zawinąć na drugi wielki finał do Szczecina – po sześciu latach od pierwszego szczecińskiego wydarzenia.
Ideą zlotu jest edukacja i wychowanie młodzieży pod żaglami na pokładach wielkich jednostek. Zgodnie z zasadami ustalonymi przez organizatorów połowę załogi na każdym z żaglowców muszą stanowić młodzi ludzie w wieku 15-25 lat. The Tall Ships Races jednak to nie tylko wielkie święto morskie, ale przede wszystkim festiwal wielu kultur, podczas którego wszyscy uczestnicy i obserwatorzy razem wypracowują klimat międzynarodowej przyjaźni. A okazji do bliższego poznania i świetnej zabawy będzie naprawdę sporo.
Czytaj więcej
Fundusze
Nabór wniosków w ramach działania 7.4. oraz 7.2.1. PO KL
Do 30 lipca można składać wnioski o dofinansowanie w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki. Jeden z konkursów dotyczy tematu „Niepełnosprawni na rynku pracy” (działanie 7.4. w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki). W ramach dofinansowania można zrealizować działania:programy aktywizacji społeczno-zawodowej osób niepełnosprawnych oraz działania o charakterze środowiskowym, w tym w szczególności działania edukacyjne i integracyjne, mające na celu adaptację pracownika w środowisku pracy. Drugi konkurs (działanie 7.2.1.) jest dedykowany ,,Aktywizacji zawodowej i społecznej osób zagrożonych wykluczeniem społecznym” – w jego ramach można starać się o wsparcie dla tworzenia i/lub działalności podmiotów integracji społecznej.
Czytaj więcej

Wsparcie działalności gospodarczej
Mikroprzedsiębiorcy oraz mali przedsiębiorcy mogą brać udział w konkursie „Wspieranie działalności gospodarczej w dziedzinie gospodarki elektronicznej” w ramach Działania 8.1 Programu Innowacyjna Gospodarka. Dofinansowane będą przedsięwzięciadotyczące realizacji projektów polegających na świadczeniu e-usługi (wsparcie przez okres nie dłuższy niż 2 lata). Wnioski będą przyjmowane do 19 lipca br.
Czytaj więcej

Konkurs wniosków na konserwację i rewitalizację zabytków
Instytucje kultury, jednostki samorządu terytorialnego, kościoły wyznaniowe i organizacje pozarządowe mogą się starać o środki narewitalizację, konserwację, renowację i adaptację na cele kulturalne historycznych obiektów i zespołów zabytkowych wraz z otoczeniem; budowę i rozbudowę, przebudowę instytucji kultury, czy też rozwój zasobów cyfrowych w dziedzinie kultury w ramach naboru wniosków ogłoszonego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Projekty w ramach Programu mogą być składane w partnerstwie z podmiotami z Państw-Darczyńców tj. Norwegii, Islandii lub Liechtensteinu. Nabór wniosków trwa do 16 września br.
Czytaj więcej
Konkursy
Wygraj wycieczkę w konkursie Eurokorzyści
Wystarczy podzielić się doświadczeniem i dodać historię dotyczącą zmian, jakie zaistniały wdzięki w Twoim otoczeniu dzięki funduszom europejskim. Historie można przesyłać do 25 lipca 2013 r. (do godziny 23:59). Wystarczy wejść na stronę: www.eurokorzysci.tvn.pl wypełnić formularz. 10 najlepiej ocenionych historii weźmie udział w głosowaniu. Do wygrania atrakcyjna wycieczka po stolicach europejskich!
Czytaj więcej

Test wiedzy o Europejskim Funduszu Społecznym
Zarówno uczniowie szkół ponadgimnazjalnych, jak i studenci mogą wziąć udział w konkursie „Test wiedzy o Europejskim Funduszu Społecznym” organizowanym przez Regionalny Ośrodek EFS w Szczecinie wraz  z Wojewódzkim Urzędem Pracy w Szczecinie oraz Uniwersytetem Szczecińskim. Finał konkursu odbędzie się w październiku 2013 r., ale już teraz można się zgłosić na platformie e-learningowej i rozpocząć przygotowania! Na zwycięzców czekają wysokie nagrody pieniężne!
Czytaj więcej

Minuta o  środowisku – konkurs na film
Bez względu na wiek (zarówno w grupie jak i indywidualnie) możesz wziąć udział w konkursie Tvebiomovies 2013 na najciekawszy film krótkometrażowy poświęcony środowisku naturalnemu. Filmy startujące w konkursie nie muszą być poważne! Autorzy najciekawszych filmów otrzymają nagrody finansowe – po 1500 dolarów w każdej z siedmiu kategorii tematycznych. Zwyciężą ci, których filmy zbiorą najwięcej wyświetleń na kanale tve Inspiring Change w portalu YouTube. Wybrane nagrania zostaną też wyświetlone podczas konferencji ONZ COP19, która w listopadzie odbędzie się w Warszawie. Termin nadsyłania prac upływa 30 sierpnia 2013 r.
Czytaj więcej
Eurodesk
Erasmus+
Miał być „Yes Europe” albo „Erasmus dla wszystkich”, ale to Erasmus+ będzie kolejnym flagowym programem unijnym skupiającym wszystkie dotychczasowe programy wspierające system edukacji dla młodzieży i nie tylko.
Państwa Unii Europejskiej i Parlament Europejski osiągnęły porozumienie w sprawie nowego programu który będzie propozycją dla wszystkich Europejczyków. Erasmus+ łączył będzie wszystkie wcześniejsze inicjatywy m.in. Leonardo da Vinci, Comenius, Grundtvig, Erasmus czy Jean Monet, cały program Młodzież w działaniu czy Erasmus Mundus i Tempus.
Nowy program edukacyjny będzie obowiązywał od 2014- 2020 a liczba beneficjentów ma się podwoić i osiągnąć sumę nawet 4 milionów Europejczyków. W nowym programie po raz pierwszy znajdzie się również akcja mająca na celu rozwijanie inicjatyw związanych ze sportem. Program będzie skupiać się głównie na wspieraniu międzynarodowego wymiaru edukacji formalnej i pozaformalnej, służącej rozwojowi umiejętności oraz zwiększaniu atrakcyjności studentów, nauczycieli i pracowników na rynku pracy.
Czytaj więcej

KE zaprasza młodych tłumaczy na stypendium
Jeśli marzysz o pracy tłumacza w Komisji Europejskiej, to ten konkurs jest dla Ciebie! Konkurs organizuje Dyrekcja Generalna Komisji Europejskiej ds. tłumaczeń. Zgłoszenia nadsyłać mogą słuchacze podyplomowych studiów dla tłumaczy konferencyjnych, oferowanych przez wszystkie uczelnie sektora uniwersyteckiego i pozauniwersyteckiego. Dla studentów z krajów UE stypendium wynosi 2400 euro. Termin przyjmowania zgłoszeń upływa 16 września (aplikacje wstępne) pełną dokumentację należy złożyć do 30 września 2013 r.).
Czytaj więcej

Liga Młodych Wyborców
Europejskie Forum Młodzieży zachęca każdego młodego człowieka do zainteresowania się apolityczną inicjatywą, jaką jest Liga Młodych Wyborców. Jej celem jest zwiększenie zainteresowania młodych ludzi zbliżającymi się wyborami do Parlamentu Europejskiego oraz pobudzenie nadziei związanych z tym wydarzeniem. Liga to również ruch skupiający osoby, które chcą mieć wpływ na decyzje podejmowane przez Unię Europejską i europejskich polityków.
Czytaj więcej

Unijne fotografie
Widzisz projekty realizowane wokół Ciebie ze środków unijnych? Jeśli dotyczą one rozwoju społeczności lokalnych, to konicznie chwytaj za aparat i zrób 3 zdjęcia. Dyrekcja ds. Polityki Regionalnej Komisji Europejskiej ogłosiła konkurs fotograficzny, w którym mogą brać udział pełnoletni mieszkańcy UE. Zwycięzcy otrzymają pieniądze na zakup aparatów fotograficznych oraz zaproszenie na dwudniową wycieczkę do Brukseli w październiku br.
Czytaj więcej

Punkt Informacji Europejskiej Europe Direct – Szczecin przy Sekretariacie ds. Młodzieży
pokój 330 (IV piętro, wejście od szklanej windy), ul. Piłsudskiego 40-42, 70-421 Szczecin
tel. + 48 91 421 12 61, fax + 48 91 421 11 41
e-mail: europedirect-szczecin@wzp.pl, www: www.europedirect-szczecin.eu

Jeśli nie chcesz otrzymywać biuletynu - wypisz się

 

Korzystając z naszej strony, danymi osobowymi, które przetwarzamy mogą być, np. dane pozyskiwane na podstawie plików cookies lub podobne mechanizmy zapisywania informacji w urządzeniach Użytkowników, o ile pozwolą one na zidentyfikowanie Ciebie. Więcej informacji na temat zakresu danych osobowych oraz cookies znajdziesz w załączonym dokumencie . Szczegóły znajdują się w Polityce Prywatności.

Akceptuję pliki cookie na tej stronie.