EUROPE DIRECT Szczecin

Aktualności

Artykuły

  • UE zwiększa gotowość do obrony dzięki pierwszemu w historii wsparciu finansowemu na rzecz wspólnych zamówień w dziedzinie obronności

    Komisja zatwierdziła finansowanie pięciu projektów transgranicznych mających na celu wspieranie bardziej skoordynowanych i skutecznych zamówień publicznych w dziedzinie obronności w państwach członkowskich UE. Wdrażany w ramach instrumentu na rzecz wzmocnienia europejskiego przemysłu obronnego poprzez wspólne zamówienia (EDIRPA) każdy z 5 wybranych projektów otrzyma 60 mln euro, co stanowi łączną kwotę 300 mln euro.

    Dzięki korzyściom skali wspólne zamówienia sprawią, że krytyczne zdolności obronne staną się bardziej przystępne cenowo dla sił zbrojnych państw członkowskich. Dzięki wspólnemu zamawianiu produktów siły zbrojne państw członkowskich poprawią interoperacyjność. Jaśniejsze perspektywy i większa przewidywalność, które wiążą się z większymi zamówieniami, wzmocnią przemysł europejski i umożliwią mu dostosowanie zdolności produkcyjnych do potrzeb obronnych Europy. Ogólnie rzecz biorąc, wspólne zamówienia wzmocnią gotowość obronną w państwach członkowskich UE.

    Czytaj Więcej o: UE zwiększa gotowość do obrony dzięki pierwszemu w historii wsparciu finansowemu na rzecz wspólnych zamówień w dziedzinie obronności
  • Prognoza gospodarcza z jesieni 2024 r.: stopniowe odbicie w niekorzystnych warunkach

    Po długim okresie stagnacji gospodarka UE odzyskuje umiarkowane tempo wzrostu, a inflacja nadal się zmniejsza. W jesiennej prognozie Komisji Europejskiej przewiduje się, że w 2024 r. wzrost PKB wyniesie 0,9 proc. w UE i 0,8 proc. w strefie euro. Według prognozy wzrost aktywności gospodarczej w 2025 r. przyspieszy do 1,5 proc. w UE i do 1,3 proc. w strefie euro, a w 2026 r. – do 1,8 proc. w UE i 1,6 proc. w strefie euro.

    Inflacja ogólna w strefie euro ma się zmniejszyć w 2024 r. o ponad połowę: z 5,4 proc. w 2023 r. do 2,4 proc., a następnie obniżać się bardziej stopniowo do 2,1 proc. w 2025 r. i 1,9 proc. w 2026 r. Przewiduje się, że w UE proces dezinflacji będzie przebiegał w 2024 r. jeszcze gwałtowniej: inflacja ogólna ma spaść z poziomu 6,4 proc., który osiągnęła w 2023 r., do 2,6 proc., i nadal się obniżać w 2025 i 2026 r., odpowiednio do 2,4 proc. i 2,0 proc.

    Przyspieszenie wzrostu gospodarczego wraz ze wzrostem konsumpcji i ożywieniem inwestycji

    Po ponownym wejściu w fazę wzrostu w pierwszym kwartale 2024 r. gospodarka UE nadal rosła w drugim i trzecim kwartale w stałym, choć niewielkim tempie.

    Czytaj Więcej o: Prognoza gospodarcza z jesieni 2024 r.: stopniowe odbicie w niekorzystnych warunkach
  • Komisja zatwierdza rekompensatę dla Poczty Polskiej w związku ze świadczeniem usługi powszechnej

    Komisja Europejska zatwierdziła, zgodnie z unijnymi zasadami pomocy państwa, plany Polski dotyczące rekompensaty dla Poczty Polskiej z tytułu obowiązku świadczenia powszechnych usług pocztowych w latach 2021–2025.

    W 2015 r. Poczta Polska została zobowiązana do świadczenia powszechnych usług pocztowych w latach 2015–2025, ale nie otrzymała rekompensaty za lata 2015–2020. W grudniu 2022 r. Polska poinformowała Komisję o swoich planach zrekompensowania Poczcie Polskiej około 865 mln EUR na lata 2021–2025.

    Ocena Komisji

    Komisja oceniła proponowany środek z punktu widzenia unijnych zasad pomocy państwa, w szczególności art. 106 ust. 2 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej, oraz zasad dotyczących rekompensaty z tytułu świadczenia usług publicznych na podstawie zasad ramowych dotyczących usług świadczonych w ogólnym interesie gospodarczym (UOIG) oraz dyrektywy o usługach pocztowych.

    Komisja stwierdziła, że:

    Czytaj Więcej o: Komisja zatwierdza rekompensatę dla Poczty Polskiej w związku ze świadczeniem usługi powszechnej
  • Oświadczenie wiceprzewodniczącej Věry Jourovej oraz komisarzy Nicolasa Schmita i Heleny Dalli z okazji Europejskiego Dnia Równości Wynagrodzeń

    Kobiety w Unii Europejskiej zarabiają nadal mniej niż mężczyźni, a średnia różnica wynagrodzeń kobiet i mężczyzn w UE wynosi trzeci rok z rzędu około 13 proc. Oznacza to, że na każde 1 euro, które zarabia mężczyzna, przypada 0,87 euro dla kobiety. W ciągu roku różnica ta składa się na około półtora miesiąca wynagrodzenia. Biorąc pod uwagę tą różnicę w dochodach, obchodzony w tym roku 15 listopada Europejski Dzień Równości Wynagrodzeń oznacza dzień, od którego kobiety w UE zaczynają symbolicznie pracować za darmo przez pozostałą część roku. Jest to symboliczny dzień poświęcony podnoszeniu świadomości zróżnicowania wynagrodzenia ze względu na płeć.

    Przed tym dniem Věra Jourová, wiceprzewodnicząca do spraw wartości i przejrzystości, Nicolas Schmit, komisarz do spraw miejsc pracy i praw socjalnych, oraz Helena Dalli, komisarz do spraw równości, wydali następujące oświadczenie:

    Z okazji tegorocznego Europejskiego Dnia Równości Wynagrodzeń potwierdzamy nasze zaangażowanie na rzecz kształtowania Europy, w której kobiety i dziewczęta mogą się rozwijać, a ich wkład w rynek pracy będzie w pełni doceniany. Kierując się unijną strategią na rzecz równouprawnienia płci, poczyniliśmy postępy w niwelowaniu różnic w traktowaniu kobiet i mężczyzn. W ciągu ostatnich pięciu lat zatrudnienie kobiet wzrosło bowiem o 2,9 proc., a zróżnicowanie wynagrodzenia ze względu na płeć zmniejszyło się o 1,5 punktu procentowego.

    Czytaj Więcej o: Oświadczenie wiceprzewodniczącej Věry Jourovej oraz komisarzy Nicolasa Schmita i Heleny Dalli z okazji Europejskiego Dnia Równości Wynagrodzeń
  • Rezerwacja musi być teraz zgodna z aktem o rynkach cyfrowych

    Od dziś Booking Holdings Inc. (BHI), wyznaczony jako strażnik dostępu w dniu 13 maja 2024 r., musi zapewnić, aby jego usługa pośrednictwa internetowego, Booking.com, była zgodna ze wszystkimi odpowiednimi obowiązkami wynikającymi z aktu o rynkach cyfrowych.

    Konkretnie oznacza to, że hotele, wypożyczalnie samochodów i inni dostawcy usług turystycznych, którzy polegają na Booking.com, aby dotrzeć do swoich klientów, mogą zacząć korzystać z nowych możliwości, na przykład:

    • Tak zwane klauzule równości są zakazane w akcie o rynkach cyfrowych. W związku z tym hotele, wypożyczalnie samochodów i inni usługodawcy korzystający z Booking.com mogą teraz oferować różne (w tym lepsze) ceny i warunki na swojej stronie internetowej lub w innych kanałach niż Booking.com.
    • Rezerwacja nie może wprowadzać innych środków o takim samym skutku jak klauzule równości. Na przykład Booking nie może podnosić stawek prowizji ani usuwać z listy ofert użytkowników biznesowych, jeżeli podają oni inne ceny na innej stronie internetowej niż Booking.com. Oznacza to, że inne platformy i dostawcy usług turystycznych mogą konkurować na bardziej sprawiedliwych warunkach, co prowadzi do innowacji i niższych cen.
    • Hotele i inne usługi turystyczne będą miały stały dostęp w czasie rzeczywistym do danych generowanych przez nich i ich klientów za pośrednictwem Booking.com, oferując tym firmom nowe informacje.
    • Użytkownicy biznesowi mogą teraz zdecydować się na przeniesienie danych wygenerowanych na Booking.com na alternatywne platformy. Umożliwi to hotelom i innym odpowiednim dostawcom usług turystycznych opracowywanie bardziej innowacyjnych ofert i ofert dostosowanych do indywidualnych potrzeb, dzięki czemu będą oni bardziej konkurencyjni na rynku.
    Czytaj Więcej o: Rezerwacja musi być teraz zgodna z aktem o rynkach cyfrowych