Ochrona przyrody w UE, wybory do Parlamentu Europejskiego oraz zmiany jakie zaszły lokalnie dzięki funduszom unijnym. Te wszystkie tematy znajdziecie w zadaniach na stacjach gry terenowej „Szmaragd Europy”. To już druga edycja gry, której trasa w tym roku przebiega w okolicach Jeziora Szmaragdowego na terenie Puszczy Bukowej. Odbędzie się ona 11 maja i łączy trzy organizacje – EUROPE DIRECT Szczecin funkcjonujący przy Sekretariacie ds. Młodzieży Województwa Zachodniopomorskiego, Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Zachodniopomorskiego oraz Główny Punkt Informacyjny Funduszy Europejskich w Szczecinie.
Do udziału w grze zapraszamy zespoły od 2 do 4 osób. Dla trzech najlepszych drużyn czekają atrakcyjne nagrody rzeczowe, za pierwsze miejsce o wartości około 500 zł na osobę. Udział w grze jest bezpłatny.
Gra przeznaczona jest dla dorosłych i dzieci od 7 roku życia. Młodsze dzieci mogą brać udział w grze z rodzicami lub opiekunem, ale nie są wliczane do zespołu.
Odbiór kart od godz. 10.00 do 10.45, start gry od godz. 11.00, przy Zajeździe Szmaragd, siedzibie Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Zachodniopomorskiego, ul. Kopalniana 2, Szczecin
Zachęcamy do zapisów: https://bit.ly/3Q55CJe
Z regulaminem można się zapoznać poniżej.
Organizatorem gry jest punkt EUROPE DIRECT Szczecin funkcjonujący przy Sekretariacie ds. Młodzieży Województwa Zachodniopomorskiego. Gra odbywa się we współpracy z Zespołem Parków Krajobrazowych Województwa Zachodniopomorskiego oraz Głównym Punktem Informacyjnym Funduszy Europejskich w Szczecinie.
Program:
10.00 – 10.45 Odbiór Karty Gry w punkcie startowym
11.00 – Start gry
11.00 – 13.00 Przebieg gry
13.30 – 14.00 Przyznanie nagród zwycięskim drużynom
Gra terenowa „Szmaragd Europy” odbywa się z dwóch ważnych okazji. W 2024 roku obchodzimy 20. rocznicę przystąpienia Polski do UE. 9 maja każdego roku obchodzimy Dzień Europy – jako święto pokoju i jedności w Europie – w rocznicę wygłoszenia historycznej Deklaracji Schumana.
Polska stała się członkiem Unii Europejskiej dokładnie o północy 1 maja 2004 r. Wcześniej (16 kwietnia 2003 r.) w Atenach podpisano traktat akcesyjny, który zakończył wieloletnie wysiłki kolejnych polskich rządów. W imieniu Polski pod traktatem podpisali się ówczesny premier Leszek Miller, minister spraw zagranicznych Włodzimierz Cimoszewicz i minister ds. europejskich Danuta Hübner.
Europejski Zielony Ład wraz ze strategią ds. bioróżnorodności jest jednym z wielu tematów jakimi dziś zajmuje się Unia Europejska. UE dąży do rozwiązania problemu utraty różnorodności biologicznej, w tym potencjalnego wyginięcia miliona gatunków. Unijna strategia na rzecz bioróżnorodności 2030, zaprezentowana w maju 2020 r. przez Komisję Europejską, ma chronić przyrodę, odwrócić degradację ekosystemów i powstrzymać utratę bioróżnorodności.
Gra terenowa „Szmaragd Europy” ma na celu zwiększenie wiedzy na temat lokalnej unikatowej przyrody jaka jest w Puszczy Bukowej oraz zwiększenie wiedzy na temat unijnych działań, w tym w celu poprawy bioróżnorodności w Europie, a to wszystko poprzez zabawę.