Nagroda im. Lorenza Nataliego jest wyrazem zaangażowania UE we wspieranie dziennikarek i dziennikarzy na całym świecie. Podczas dzisiejszej ceremonii, która odbyła się w Residence Palace w Brukseli, ogłoszono zwycięzców tegorocznej edycji.
Zwycięzcami edycji 2024 są:
Nagroda Dla Najlepszych Wschodzących Dziennikarek i Dziennikarzy: Jamaima Afridi – za badanie wyzwań, przed którymi stoją afgańscy uchodźcy w Pakistanie, w szczególności afgańskie kobiety, na życie których wpływ miał powrót talibów do władzy. Bohaterami jej reportaży są uchodźcy zmagający się z problemami związanymi z zakwaterowaniem, opieką zdrowotną i zatrudnieniem. Jamaima Afridi przeprowadziła śledztwo dziennikarskie, którego efektem jest przejmujący reportaż o Afgankach obawiających się deportacji zatytułowany As Pakistan begins second phase of deportation, Afghan women fear what lies ahead, opublikowany w Dawn, anglojęzycznym dzienniku wydawanym w Pakistanie.
Nagroda w kategorii Dziennikarstwo Śledcze: francuskie trio dziennikarskie, które tworzą Mathilde Cusin, Manon de Couët oraz Martin Boudot – za reportaż zatytułowany Armes, l'héritage toxique. Reportaż został wyemitowany przez France Télévisions. Dziennikarze podjęli się śledztwa dziennikarskiego dotyczącego zagrożeń dla środowiska, jakimi są niewybuchy i odpady wojskowe w Normandii. Zaapelowali o podjęcie pilnych działań, aby zaradzić tej „toksycznej spuściźnie".
Nagroda w kategorii Dziennikarstwo Tematyczne: dziennikarki Gabriela Ramírez oraz Tina Xu – za artykuł zatytułowany Widowed by Europe's Border opublikowany w niezależnym portalu dziennikarskim Unbiased The News. Ich zajmujący artykuł pozwala poznać osobiste historie rodzin, które na europejskich szlakach migracyjnych doświadczały przeciwności losu. Dziennikarki uwypukliły emocjonalne skutki utraty i rozłąki.
Nagroda Specjalna – Fotoreportaż: Bienvenido Velasco – za reportaż zatytułowany Las redes sociales, el engaño que anima a miles de migrantes por la selva del Darién, opublikowany przez Agencia EFE. W reportażu dziennikarz ukazał trudne realia, z jakimi borykają się migranci przemierzający niebezpieczny przesmyk Darién. Migrantów zwodzi się fałszywymi obietnicami rozpowszechnianymi w mediach społecznościowych. Dziennikarz zwraca uwagę na konieczność szerzenia wiedzy o tym problemie i apeluje o wsparcie dla słabszych grup społecznych podejmujących ryzyko związane z przeprawą.
Procedura wyboru i jury
W tym roku do konkursu zgłosiło się ponad 1200 dziennikarek i dziennikarzy z całego świata. Wstępnej selekcji dokonały cztery szkoły dziennikarskie: Universidade Catôlica Portuguesa (Portugalia), Universidad de Navarra (Hiszpania), Université Saint-Joseph de Beyrouth (Liban) i Vesalius College (Belgia). Finalistów wyłoniło jury złożone z pięciu uznanych na arenie międzynarodowej ekspertów w dziedzinie dziennikarstwa: Inday Espina-Varona, Stefanie Glinski, Ntibinyane Alvin Ntibinyane, Delia Rodríguez oraz Artur Romeu.
Zaprezentowanie działań UE wspierających media na całym świecie
Podczas ceremonii wręczenia nagród omówiono kluczowe wyzwania stojące przed niezależnymi mediami i zaprezentowano, w jaki sposób UE wspiera media na całym świecie. Przy tej okazji przedstawiono również trzy finansowane przez UE projekty wspierające niezależne i pluralistyczne media:
- projekt Mídia e Democracia, którym kieruje Getulio Vargas Foundation we współpracy z Agência Lupa i Democracy Reporting International (DRI). Projekt ma na celu wzmocnienie demokracji w Brazylii przez promowanie integralności w przestrzeni cyfrowej i medialnej. Działania obejmują monitorowanie mediów społecznościowych, comiesięczne sprawozdania z weryfikacji faktów, kampanie publiczne oraz warsztaty szkoleniowe dla dziennikarzy i twórców treści
- inicjatywa Safe Media Nepal, kierowana przez International Alert we współpracy z Federation of Nepali Journalists (FNJ) oraz Institute of Human Rights Communication Nepal (IHRICON). Celem inicjatywy są szkolenia dla dziennikarek i dziennikarzy z obszarów wiejskich w celu zwalczania dezinformacji, szerzenia włączenia społecznego i równości społecznej. Inicjatywa służy również wspieraniu wolności prasy i umacnianiu pokojowego dialogu, a także przeciwdziałaniu zagrożeniom stwarzanym przez rozwój mediów cyfrowych
- projekt Bilan Media zapewnia somalijskim dziennikarkom zasoby, szkolenia i opiekę mentorską, zapewniając im niezależność redakcyjną i umożliwiając tworzenie sieci zawodowych.
Kontekst
Nagroda nosi imię Lorenza Nataliego, byłego wiceprzewodniczącego Komisji Europejskiej i niestrudzonego obrońcy wolności słowa i praw człowieka. Od 1992 r. nagroda ta upamiętnia dziennikarską doskonałość.
Nagroda jest przyznawana w uznaniu za nadzwyczajny wkład, jaki redaktorzy i reporterzy z całego świata wnoszą w dziennikarstwo. Finaliści to osoby stale zaangażowane na rzecz podstawowych wartości dziennikarstwa i podejmujące ważne kwestie, takie jak wpływ nierówności, ubóstwa i zmiany klimatu na ludzi, a także znaczenie edukacji i praw człowieka w naszym społeczeństwie.
Więcej informacji
Strona internetowa poświęcona nagrodzie im. Lorenza Natalego
Więcej informacji o jury można znaleźć tutaj: Nagroda im. Lorenza Nataliego.