Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij Zamknij

Informacje

Zjednoczeni dla przyszłości

Stand with Ukraine!

Komisja z zadowoleniem przyjmuje zniesienie sankcji gospodarczych UE wobec Syrii

Komisja Europejska z zadowoleniem przyjmuje decyzję Rady o zniesieniu unijnych sankcji gospodarczych wobec Syrii. Akty prawne – zaproponowane wspólnie przez Wysokiego Przedstawiciela Unii do Spraw Zagranicznych i Polityki Bezpieczeństwa oraz Komisję Europejską i przyjęte w dniu dzisiejszym – wdrażają decyzję polityczną podjętą przez Radę do Spraw Zagranicznych w dniu 20 maja w celu wsparcia narodu syryjskiego w zjednoczeniu i odbudowie nowego, pluralistycznego i pokojowego kraju sprzyjającego włączeniu społecznemu. Dzisiejsza decyzja jest następstwem zawieszenia szeregu sankcji gospodarczych w lutym i stanowi część wysiłków UE na rzecz wspierania pluralistycznych przemian politycznych w Syrii, a także szybkiej odbudowy społeczno-gospodarczej, odbudowy i stabilizacji w tym kraju.

 

Decyzja ta znosi wszystkie sektorowe środki ograniczające, z wyjątkiem tych związanych z reżimem Assada zgodnie z apelem UE o rozliczalność, a także tych związanych z bezpieczeństwem.

UE jest gotowa wspierać Syryjczyków w odbudowie ich kraju w oparciu o proces kierowany przez Syryjczyków i będący ich własnością, który zapewnia mieszkańcom pomoc. Pozostajemy największym dawcą pomocy międzynarodowej w Syrii i krajach sąsiednich, mobilizując od 2011 r. ponad 37 mld EUR. W tym momencie przemian i nadziei UE potwierdza swoje zaangażowanie na rzecz narodu syryjskiego. UE będzie nadal monitorować rozwój sytuacji w terenie, w tym inkluzywność, postępy w zakresie reform i rozliczalność w odniesieniu do niedawnych wybuchów przemocy, a także skutki zniesienia sankcji gospodarczych.

Kontekst

Sankcje UE wobec Syrii wprowadzono w 2011 r. w odpowiedzi na brutalne represje reżimu Assada wobec ludności cywilnej. Unijne środki ograniczające były wymierzone w reżim i jego zwolenników, a także w sektory gospodarki, z których czerpali oni korzyści.

Po upadku reżimu Assada i kierując się konkluzjami Rady Europejskiej z 19 grudnia 2024 r. i 20 marca 2025 r., UE popiera kroki podjęte przez przejściowe władze Syrii na rzecz inkluzywnej transformacji, ściśle monitorując rozwój sytuacji w terenie. Obejmuje to odpowiedzialność za zbrodnie popełnione przez reżim Assada, poszanowanie praw człowieka i podstawowych wolności wszystkich Syryjczyków bez rozróżnienia i jakiejkolwiek dyskryminacji oraz poszanowanie praworządności i prawa międzynarodowego, w tym suwerennych praw państw członkowskich UE.

Po upadku reżimu Assada UE przyjęła stopniowe i odwracalne podejście w celu wsparcia transformacji i ożywienia gospodarczego w Syrii. 24 lutego 2025 r. UE zawiesiła niektóre sankcje gospodarcze wobec kluczowych syryjskich sektorów gospodarki. UE będzie nadal uważnie śledzić rozwój sytuacji w tym kraju.

 

Banery/Logo