II etap Olimpiady Gwiezdny Krąg przed nami!
2 kwietnia 2025
Z radością informujemy, że 19 marca 2025 roku odbył się I etap Ogólnopolskiej Olimpiady Wiedzy o Unii Europejskiej „Gwiezdny Krąg”, w którym uczestniczyli uczniowie z 416 szkół w całej Polsce. Do II etapu, zaplanowanego na 9 kwietnia 2025 roku o godzinie 10:00, zakwalifikowało się 1298 uczniów i uczennic z 350 szkół ponadpodstawowych, którzy uzyskali minimum 27 punktów w teście pierwszego etapu.
II etap odbędzie się w wyznaczonych centrach egzaminacyjnych. Szczegółowa lista tych centrów oraz liczba zakwalifikowanych uczestników jest dostępna na stronie internetowej Olimpiady Gwiezdny Krąg.
Przypominamy, że II etap składa się z testu wielokrotnego wyboru, zawierającego 50 pytań zamkniętych, na którego rozwiązanie przewidziano 60 minut. Zakres materiału obejmuje następujące zagadnienia:
- Rozszerzenia Unii Europejskiej o nowe państwa członkowskie (rok i nazwa państwa przystępującego).
- Historia integracji europejskiej w oparciu o zmiany traktatowe (nazwa traktatu, data podpisania, data wejścia w życie, główne założenia).
- System instytucjonalny Unii Europejskiej (nazwa instytucji, skład, kompetencje, kadencja, procedura wyboru członków, siedziba, przewodniczący/a).
- System źródeł prawa wtórnego Unii Europejskiej (rozporządzenie, dyrektywa, decyzja, zalecenia i opinie).
- Swobody rynku wewnętrznego Unii Europejskiej (charakterystyka i istota).
- Procedura przystąpienia i wystąpienia państwa do Unii Europejskiej.
- Budżet i wieloletnie ramy finansowe Unii Europejskiej.
- Unia Europejska jako organizacja międzynarodowa.
- Priorytety Komisji Europejskiej na lata 2024–2029.
- Prezydencja Polski w Unii Europejskiej (priorytety, założenia).
- Polityka młodzieżowa Unii Europejskiej (programy, cele, założenia).
- Wspólna Polityka Zagraniczna i Bezpieczeństwa Unii Europejskiej.
- Obywatelstwo Unii Europejskiej (sposób nabycia, prawa i obowiązki wynikające z obywatelstwa).
- Polska w Unii Europejskiej (proces akcesji, korzyści i wyzwania z członkostwa, Polki i Polacy na istotnych stanowiskach w strukturach europejskich, polskie inicjatywy w UE).
- Państwa kandydujące i stowarzyszone z Unią Europejską.
Aby ułatwić przygotowania, zachęcamy do zapoznania się z podcastami przygotowanymi przez ekspertów i ekspertki Team Europe Direct, które szczegółowo omawiają powyższe zagadnienia. Podcasty są dostępne na naszym profilu na Facebooku oraz na stronie internetowej Olimpiady.
Życzymy owocnych przygotowań i powodzenia w II etapie Olimpiady!