Komisja proponuje jednolity portal deklaracji cyfrowych w celu zmniejszenia obciążeń administracyjnych związanych z delegowaniem pracowników
13 listopada 2024
Komisja zaproponowała dziś utworzenie jednolitego portalu deklaracji cyfrowych dla przedsiębiorstw świadczących usługi i tymczasowo wysyłających pracowników do innego państwa członkowskiego, znanego jako „pracownicy delegowani". Jednolity rynek UE liczy 5 mln pracowników delegowanych. Jedną z głównych barier administracyjnych, z jakimi borykają się ich pracodawcy, jest prowadzenie wielorakich i zróżnicowanych dokumentów w każdym państwie członkowskim.
Państwa członkowskie będą mogły korzystać z interfejsu publicznego na zasadzie dobrowolności. W państwach członkowskich, które podejmą taką decyzję, nowy jednolity portal deklaracji cyfrowych zmniejszy koszty administracyjne ponoszone przez przedsiębiorstwa przy delegowaniu pracowników za granicę. Przyczyni się to do realizacji celu Komisji, jakim jest zmniejszenie obciążeń sprawozdawczych przedsiębiorstw o 25 %, zgodnie z komunikatem w sprawie długoterminowej konkurencyjności UE, przy jednoczesnym pełnym utrzymaniu istniejącego wysokiego poziomu ochrony praw pracowników delegowanych zapisanego w prawodawstwie unijnym i krajowym.
Wniosek umożliwi również lepsze przestrzeganie obowiązujących przepisów, umożliwiając egzekwowanie sprawiedliwej mobilności zgodnie z wysokimi standardami ochrony pracowników. Aby zwiększyć przejrzystość, państwa członkowskie mogą również przesyłać kopię oświadczenia pracownikom delegowanym.
Narzędzie zaproponowane przez Komisję:
- Zmniejszenie obciążeń administracyjnych związanych z delegowaniem pracowników: Jednolity portal deklaracji cyfrowych umożliwi usługodawcom korzystanie z jednego formularza zamiast z 27 różnych formularzy krajowych. Czas poświęcony na deklaracje skróci się średnio o 73%. Ten pojedynczy formularz będzie dostępny we wszystkich językach urzędowych UE. Wymagane informacje zostały uproszczone do około 30 punktów danych. Zapewni on przyjazny dla użytkownika punkt kompleksowej obsługi w zakresie zgłaszania pracowników delegowanych w UE. Ułatwi to przedsiębiorstwom wypełnianie obowiązków w zakresie składania deklaracji właściwym organom krajowym.
- Wzmocnienie współpracy między państwami członkowskimi: Nowy portal będzie częścią systemu wymiany informacji na rynku wewnętrznym (IMI). Państwa członkowskie już dziś korzystają z systemu IMI przy składaniu wniosków o udzielenie informacji lub zwracaniu się o wzajemną pomoc w celu monitorowania zgodności z przepisami dotyczącymi delegowania pracowników. Nowy interfejs publiczny będzie również oparty na rozwiązaniach technicznych już wprowadzonych w odniesieniu do elektronicznej deklaracji delegowanych pracowników transportu drogowego, w przypadku której elektroniczny interfejs publiczny, który jest również połączony z systemem IMI, jest już dostępny od 2022 r.
- Wspieranie ochrony pracowników: Uproszczenie procesu składania i aktualizacji zgłoszeń delegowania ograniczy przypadki nieprzestrzegania przepisów dotyczących delegowania i zwiększy przejrzystość delegowania. Ułatwi to przeprowadzanie skutecznych i ukierunkowanych inspekcji przez państwa członkowskie, przyczyniając się do ochrony praw pracowników delegowanych.
Kontekst
Swoboda świadczenia usług obejmuje prawo przedsiębiorstw do świadczenia usług w innym państwie członkowskim poprzez tymczasowe delegowanie tam swoich pracowników. Usługodawcy muszą przy tym przestrzegać warunków zatrudnienia w tym państwie członkowskim określonych w dyrektywie 96/71/WE dotyczącej delegowania pracowników. Państwa członkowskie są zobowiązane do ścisłej współpracy i wzajemnej pomocy w celu ułatwienia monitorowania zgodności z niniejszymi warunkami zatrudnienia. Ponadto dyrektywa 2014/67/UE w sprawie egzekwowania dyrektywy 96/71/WE przewiduje możliwość nałożenia przez państwa członkowskie na usługodawców mających siedzibę w innym państwie członkowskim obowiązku złożenia właściwym organom krajowym przyjmującego państwa członkowskiego zwykłego zgłoszenia delegowania, zawierającego odpowiednie informacje niezbędne do umożliwienia kontroli stanu faktycznego w miejscu pracy.
Działanie to, ogłoszone po raz pierwszy w aktualizacji nowej strategii przemysłowej z 2020 r., było częścią komunikatu z marca 2024 r. pt. „Niedobory siły roboczej i kwalifikacji w UE: plan działania". W planie tym Komisja zapowiedziała, że będzie promować powszechne wdrażanie wspólnej formy elektronicznego formatu oświadczeń pracowników delegowanych, uzupełnionej opracowaniem wielojęzycznego portalu cyfrowego, za pośrednictwem którego przedsiębiorstwa będą mogły składać oświadczenia o delegowaniu dla państw członkowskich, które zdecydują się skorzystać z tego narzędzia. Inicjatywa ta została również ogłoszona w programie prac Komisji na 2024 r.
Aby uzyskać więcej informacji
Wniosek dotyczący rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie publicznego interfejsu połączonego z systemem wymiany informacji na rynku wewnętrznym do celów zgłaszania delegowania pracowników i zmieniającego rozporządzenie (UE) nr 1024/2012