Pomorze Zachodnie w sercu Europy – wywiad z Marszałkiem Województwa Zachodniopomorskiego, Olgierdem Geblewiczem
Rok 2014 to czas wyjątkowych dla wszystkich Polaków rocznic: od 10 lat jesteśmy członkami Unii Europejskiej, od 15 – NATO, a od 25 lat cieszymy się wolną Polską. Zmiany, jakie zaszły na przestrzeni ostatniego ćwierćwiecza, a które nabrały mocnego przyspieszenia w ostatniej dekadzie, są bardzo pozytywne, a przy tym widoczne i odczuwalne w całym kraju. Przełom i rozwój nastąpił w każdej sferze życia Polaków: nowe inwestycje krajowe i zagraniczne rosną jak grzyby po deszczu, ulepszana jest infrastruktura – od tej przemysłowej po naukową i wysokiej technologii. Coraz lepszy dostęp do edukacji i kształcenia ustawicznego oraz różnorodnych form realizacji siebie czy rekreacji wpływa na naszą mentalność, stajemy się bardziej otwarci i tolerancyjni, optymistyczni, coraz większe znaczenie ma dla nas ekologia, zdrowie i sport. Wszystkie te elementy prowadzą do podniesienia poziomu i jakości życia ludzi, a co za tym idzie zadowolenia z niego. Wiele zmieniło się również na Pomorzu Zachodnim. Nasze województwo jest dobrym przykładem efektywnego wykorzystywania środków unijnych, które przyczyniają się do poprawy warunków życia mieszkańców, co widać w każdym zakątku naszego regionu. Rocznice, oprócz świętowania, prowokują jednak do refleksji, do pytań o jutro, dlatego poprosiliśmy o rozmowę Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego Olgierda Geblewicza. Przy tej okazji uzyskaliśmy odpowiedź na pięć najciekawszych pytań z naszego facebookowego konkursu, które skierowali do Pana Marszałka mieszkańcy regionu.
Zapraszamy do lektury.
Czytaj więcej...
Jednolity Rynek Europejski w budowie – kolejne zadanie minister Bieńkowskiej
Jeśli Parlament Europejski zatwierdzi skład Komisji Europejskiej, 1 listopada Elżbieta Bieńkowska obejmie tekę komisarza ds. rynku wewnętrznego. Nowy przewodniczący Komisji Europejskiej, Jean-Claude Juncker zdecydował się na istotne zmiany struktury i kompetencji poszczególnych komisji, dlatego nowa komisarz będzie odpowiedzialna nie tylko za rynek wewnętrzny, ale także za przemysł, przedsiębiorczość oraz sektor małych i średnich przedsiębiorstw. Co to właściwie oznacza i jaki jest zakres działania Komisji w tak określonych dziedzinach, można przeczytać tutaj.
Czytaj więcej...
EaSI, czyli Europejski program na rzecz zatrudnienia i innowacji społecznych
Każda nowa perspektywa finansowa jest pewną odpowiedzią na potrzeby grup jednostek i społeczności, a także szeroko zakrojone zmiany gospodarczo-polityczne. Stanowi również swoistą wypadkową dostępnego budżetu, nowych narzędzi wspomagających osiąganie założonych celów oraz udoskonalanych stosowanych już wcześniej rozwiązań. „Obecnie głównym przedmiotem troski społeczeństw oraz rządów unijnych jest sytuacja społeczna i sytuacja w dziedzinie zatrudnienia, gdyż stwarza ona zagrożenie dla średnio- i długoterminowej spójności UE, jej stabilności, konkurencyjności i dobrobytu” pisał László Andor, komisarz ds. zatrudnienia, spraw społecznych i włączenia społecznego w ogólnym programie UE w dziedzinie polityki społecznej. Odpowiedzią na tak kształtującą się rzeczywistość Europejczyków jest jeden z nowych instrumentów unijnych – Europejski program na rzecz zatrudnienia i innowacji społecznych (EaSI), który jeszcze w październiku prowadzi trzy nabory wniosków na dofinansowanie (więcej szczegółów na końcu artykułu).
Czytaj więcej...
|