EUROPE DIRECT Szczecin

Komisja proponuje opracowanie aplikacji EU Digital Travel, która ułatwi bezpieczne podróżowanie w strefie Schengen

Komisja Europejska przyjęła dziś dwa wnioski dotyczące cyfryzacji paszportów i dowodów osobistych oraz aplikacji „EU Digital Travel", używanych podczas podróży poza granice strefy Schengen.

Obywatele UE i obywatele państw trzecich podlegają systematycznej kontroli przy przekraczaniu granic zewnętrznych UE. Obecnie kontrole te przeprowadza się fizycznie na przejściu granicznym. W samym 2023 r. granicę przekroczono 600 mln razy. Konieczne jest przyspieszenie kontroli granicznych i ułatwienie życia podróżującym, przy jednoczesnym utrzymaniu wysokiego poziomu bezpieczeństwa i kontroli każdego podróżnego.

Komisja proponuje zatem wspólne ramy korzystania z cyfrowych poświadczeń podróżnych oraz nową aplikację „EU Digital Travel" umożliwiającą podróżnym tworzenie i przechowywanie cyfrowych poświadczeń podróżnych. Dzięki nowym przepisom podróżowanie do strefy Schengen i w strefie Schengen będzie łatwiejsze i bezpieczniejsze.

Nowe przepisy o cyfrowych paszportach i dowodach osobistych

Cyfrowe poświadczenia podróżne to cyfrowa wersja danych przechowywanych w paszportach i dowodach osobistych. Dane te obejmują informacje zawarte w mikroprocesorze paszportu lub dowodu osobistego, w tym wizerunek twarzy posiadacza, ale nie odciski palców. Cyfrowy dokument podróży można przechowywać na telefonie komórkowym. Podróżni będą mogli bezpłatnie uzyskać cyfrową wersję swoich dokumentów, a korzystanie z niej będzie dobrowolne.

Korzyści:

  • sprawniejsze i szybsze przekraczanie granicy: przy wjeździe lub wyjeździe z UE zarówno obywatele unijni, jak i obywatele państw trzecich będą mogli przedkładać cyfrowe paszporty i dowody osobiste przed podróżą do wcześniejszej kontroli granicznej
  • ułatwienie swobodnego przemieszczania się i zmniejszenie obciążeń administracyjnych dla obywateli UE: państwa członkowskie mogą zezwolić obywatelom UE na korzystanie z cyfrowych dowodów osobistych do celów rejestracji i identyfikacji. Przykładowo mogą one być wykorzystywane przy zameldowaniu się w innym państwie członkowskim lub w dostępie do systemów identyfikacji elektronicznej.
  • poprawa skuteczności kontroli granicznych: służby graniczne będą mogły przeznaczyć czas i zasoby na wykrywanie przestępstw i przemytu migrantów dzięki możliwości wcześniejszej kontroli cyfrowych poświadczeń podróżnych
  • poprawa bezpieczeństwa w strefie Schengen: cyfrowe poświadczenia podróżne ułatwią służbom granicznym weryfikację autentyczności i integralności dokumentów podróży, co utrudni oszustom korzystanie z fałszywych dokumentów i nielegalne przekraczanie granic

Aplikacja EU Digital Travel

Aplikacja EU Digital Travel zostanie przygotowana przez Komisję przy wsparciu eu-LISA i będzie dostępna w całej UE. Aplikacja będzie dostępna dla wszystkich obywateli UE i obywateli państw trzecich, którzy mają paszport biometryczny lub unijny dowód osobisty i którzy wjeżdżają lub wyjeżdżają ze strefy Schengen.

Dzięki aplikacji EU Digital Travel podróżni będą mogli:

  • tworzyć cyfrowe poświadczenia podróżne, korzystając z paszportów lub – w przypadku obywateli UE – z dowodów osobistych.
  • z wyprzedzeniem przedkładać służbom granicznym plany podróży i dokumenty, co skróci czas oczekiwania na przejściach granicznych, ponieważ większość kontroli zostanie przeprowadzona wcześniej.
  • chronić swoje dane: aplikacja wymaga zgody użytkownika na przetwarzanie danych osobowych. Ponadto państwa członkowskie będą zobowiązane do wyszkolenia służb granicznych w zakresie przepisów dotyczących bezpieczeństwa i ochrony danych przed udzieleniem im uprawnień dostępu do tych danych.

Aplikacja EU Digital Travel będzie dostępna od 2030 r. Umożliwi to przechowywanie cyfrowych poświadczeń podróżnych w europejskim portfelu tożsamości cyfrowej.

Co dalej?

Rada i Parlament Europejski muszą wyrazić zgodę na wnioski Komisji. Po ich przyjęciu zgodnie z odpowiednimi procedurami opracowana zostanie aplikacja EU Digital Travel oraz niezbędne normy techniczne.  

Kontekst

Przyjęte przez Komisję wnioski są zgodne ze strategią Schengen przyjętą w 2021 r., w której zobowiązano się do dalszej cyfryzacji procedur na granicach zewnętrznych. Są one związane z powstaniem europejskich portfeli tożsamości cyfrowej, w których można będzie przechowywać cyfrowe paszporty i dowody osobiste wraz z cyfrowymi prawami jazdy, receptami lekarskimi i innymi dokumentami.

Inicjatywa stanowi wsparcie strategii Komisji „Cyfrowa Europa" i „cyfrowy kompas" w ramach celów cyfrowej dekady Europy, czyli cyfryzacji usług publicznych i zapewnienia wszystkim obywatelom Unii identyfikacji cyfrowej do 2030 r.

Więcej informacji

Wniosek dotyczący rozporządzenia ustanawiającego aplikację do elektronicznego przedkładania danych (aplikacja EU Digital Travel)

Wniosek dotyczący rozporządzenia Rady ustanawiającego cyfrowe poświadczenie podróżne oparte na dowodzie osobistym 

Bezpieczeństwo dokumentów – Komisja Europejska (europa.eu)

Swobodny przepływ i pobyt – Komisja Europejska (europa.eu)

Pytania i odpowiedzi dotyczące aplikacji EU Digital Travel

Zestawienie informacji o aplikacji EU Digital Travel