Centrum Europejskie - Europe Direct - Szczecin

Biuletyn europejski

Sekretariat ds. Młodzieży Województwa Zachodniopomorskiego

Europedirect
Połączenie bezpłatne.
Niektórzy operatorzy telefonii komórkowej (również aparaty w budkach telefonicznych i w hotelach) nie udostępniają połączeń z numerami 00 800 lub mogą pobierać za nie opłaty.

Oświadczenie komisarz Věry Jourovej wygłoszone w związku z Europejskim Dniem Ofiar Przestępstw

Przed obchodami Europejskiego Dnia Ofiar Przestępstw komisarz do spraw sprawiedliwości, konsumentów i równouprawnienia płci Věra Jourová powiedziała: - Szacuje się, że co roku w UE ofiarą przestępstwa pada jedna na siedem osób. Wszystkie ofiary przestępstw powinny być traktowane z szacunkiem i należy zapewnić im wszelkie potrzebne wsparcie i ochronę. Mam dla nich następujące przesłanie: Europa jest po Waszej stronie.

Wszystkie państwa członkowskie powinny już od ponad roku stosować przepisy dyrektywy o prawach ofiar, która przyznaje wszystkim ofiarom przestępstw w Europie prawo do ochrony, wsparcia i pomocy.

Jednak samo określenie przysługujących im praw nie wystarczy, jeśli nie są one wdrażane w praktyce. Ponownie wzywam wszystkie państwa członkowskie, które jeszcze nie dokonały transpozycji dyrektywy o prawach ofiar do swojego prawa krajowego, aby uczyniły to niezwłocznie.

W ubiegłym tygodniu przyjęto nowe przepisy mające zapewnić lepszą ochronę ofiarom terroryzmu. Przepisy te gwarantują, że ofiary terroryzmu otrzymają ochronę, doradztwo i wsparcie, jakich potrzebują, niezależnie od tego, gdzie w Europie znajdują się bezpośrednio po ataku i tak długo, jak to konieczne.

W tym roku chciałabym skupić się na kobietach. Jedna na trzy kobiety doświadczyła w swoim życiu jakiejś formy przemocy ze względu na płeć. Kobiety będące ofiarami jakiejkolwiek formy przemocy nie powinny być obwiniane za to, co im się przydarzyło.

Dlatego właśnie Komisja rozpoczęła w 2017 r. kampanię na rzecz zwiększenia świadomości na ten temat.

Chcę, aby te kobiety wiedziały, że mogą zwrócić się do odpowiednich organów i być wysłuchane przez funkcjonariuszy policji, prokuratorów i sędziów, którzy zostali odpowiednio przygotowani do prowadzenia tego typu przesłuchań. Kobiety powinny czuć się bezpiecznie w trakcie rozprawy i być chronione przed sprawcą poza salą sądową. Powinny one również mieć dostęp do służb oferujących wsparcie dostosowane do ich indywidualnej sytuacji i potrzeb.

Przemoc, jakikolwiek nie byłby jej charakter, stanowi naruszenie naszych europejskich wartości i praw podstawowych.

Musimy zwalczać ją wspólnie, a jej ofiarom udzielać wszelkiego wsparcia, jakiego potrzebują, by powrócić do normalnego życia.

Więcej informacji na temat ochrony ofiar:
Unijna kampania podnosząca świadomość na temat przemocy wobec kobiet z 2017 r.


Udostępnij
Sekretariat ds. młodzieży województwa zachodniopomorskiego
Europedirect Szczecin

Formularz kontaktowy

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej oznacza, że będą one umieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Proszę pamiętać, że zawsze można zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdują się w Polityce Prywatności.

Akceptuję pliki cookie na tej stronie.