Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij Zamknij

Informacje

Zjednoczeni dla przyszłości

Stand with Ukraine!

Artykuły

  • Druga część jesiennego pakietu europejskiego semestru dotyczy wyzwań społeczno-gospodarczych na 2025 r.

    Komisja przedstawia drugą część jesiennego pakietu europejskiego semestru. Pierwsza część, przedstawiona 26 listopada, stanowiła początek cyklu wdrażania w ramach nowych ram zarządzania gospodarczego. Druga część opiera się na pierwszej i obejmuje następujące elementy: wniosek Komisji dotyczący zalecenia w sprawie polityki gospodarczej w strefie euro na 2025 r., sprawozdanie przedkładane w ramach mechanizmu ostrzegania na 2025 r. oraz wniosek Komisji dotyczący wspólnego sprawozdania o zatrudnieniu na 2025 r.

    W ramach europejskiego semestru Komisja nadal będzie identyfikować wyzwania społeczno-gospodarcze i zapewniać wytyczne dotyczące działań w ramach polityki niezbędnych do ich rozwiązania. W tym celu dokona poprawy podstawy analitycznej cyklu europejskiego semestru 2025 i wzmocni dialog z państwami członkowskimi i innymi zainteresowanymi stronami na temat konkretnych działań w ramach polityki. Na tej podstawie wiosenny pakiet europejskiego semestru będzie zawierał zalecenia dla poszczególnych krajów, aby sprostać głównym wyzwaniom dla poszczególnych krajów wskazanym w sprawozdaniach krajowych.

    Czytaj Więcej o: Druga część jesiennego pakietu europejskiego semestru dotyczy wyzwań społeczno-gospodarczych na 2025 r.
  • Przedsiębiorstwa z UE są głównymi partnerami USA i Chin w zakresie wzrostu inwestycji w badania i rozwój, przełamując dziesięcioletni trend

    Europejski przemysł zwiększył inwestycje w badania i rozwój (R&D) o 9,8 % w 2023 r., przewyższając wzrost inwestycji przedsiębiorstw w badania i rozwój w Stanach Zjednoczonych (+5,9 %) i Chinach (+9,6 %) po raz pierwszy od 2013 r., zgodnie z nową edycją opublikowanej dziś tablicy wyników inwestycji w badania i rozwój w przemyśle UE. W 2023 r. UE zajmowała drugie miejsce na świecie pod względem inwestycji prywatnych w badania i rozwój (18,7 %), wyprzedzając Stany Zjednoczone (42,3 %), ale wyprzedzając Chiny (17,1 %), Japonię (8,3 %) i kraje reszty świata (13,6 %). Pomimo spowolnienia globalnego wzrostu R&D (+7,8 % w porównaniu z +12,6 % w 2022 r.), 2000 największych przedsiębiorstw zainwestowało rekordową kwotę 127,7 mld EUR w R&D w 2023 r. 50 największych przedsiębiorstw, w tym 11 przedsiębiorstw z UE, dokonało 40,1 % inwestycji, co wskazuje na silną koncentrację działalności badawczo-rozwojowej w największych podmiotach.

    Badania naukowe i innowacje (R&I) znajdą się w centrum gospodarki UE w nadchodzących latach, a ich celem będzie pobudzenie innowacji i doskonałości naukowej w wyścigu do czystej i cyfrowej gospodarki oraz przyczynienie się do zrównoważonej konkurencyjności i dobrobytu UE. Tegoroczna tablica wyników potwierdza, że chociaż europejskie przedsiębiorstwa są istotnymi podmiotami na arenie międzynarodowej, struktura przemysłowa wyjaśnia luki innowacyjne w stosunku do głównych konkurentów. Ponadto UE musi dalej pobudzać prywatne inwestycje w badania naukowe i innowacje, rozwijać kluczowe sektory, takie jak technologie informacyjno-komunikacyjne (ICT) i zdrowie, eliminować dysproporcje między państwami członkowskimi oraz promować wdrażanie technologii oraz tworzenie i rozwój podmiotów z siedzibą w UE.

    Czytaj Więcej o: Przedsiębiorstwa z UE są głównymi partnerami USA i Chin w zakresie wzrostu inwestycji w badania i rozwój, przełamując dziesięcioletni trend
  • Komisja wszczyna szczegółowe postępowanie wyjaśniające z zakresu pomocy państwa w sprawie polskiego wsparcia dla elektrowni jądrowej

    Komisja Europejska wszczęła szczegółowe postępowanie wyjaśniające, aby ocenić, czy wsparcie publiczne, jakie Polska planuje przeznaczyć na elektrownię jądrową Lubiatowo-Kopalino, jest zgodne z unijnymi zasadami pomocy państwa.

    Postępowanie Komisji

    We wrześniu 2024 r. Polska zgłosiła Komisji swój plan wsparcia przedsiębiorstwa państwowego Polskie Elektrownie Jądrowe sp. z o.o. („PEJ") w celu budowy nowej elektrowni jądrowej Lubiatowo-Kopalino.

    Nowa elektrownia o mocy wytwórczej energii elektrycznej do 3 750 MW ma rozpocząć działalność w drugiej połowie 2030 r. Całkowite koszty inwestycyjne projektu szacuje się na około 45 mld euro (192 mld złotych polskich). Elektrownia zwiększyłaby bezpieczeństwo dostaw energii elektrycznej w Polsce i krajach sąsiadujących, przyczyniając się do dekarbonizacji sektora energetycznego i dywersyfikacji polskiego koszyka energetycznego.

    Polska planuje wesprzeć tę inwestycję poprzez: (i) zastrzyk kapitałowy w wysokości około 14 mld euro, pokrywający 30 % kosztów projektu; (ii) gwarancje państwowe obejmujące 100 % długu zaciągniętego przez PEJ na sfinansowanie projektu inwestycyjnego; oraz (iii) dwukierunkowy kontrakt różnicowy zapewniający stabilność przychodów w całym okresie eksploatacji elektrowni wynoszącym 60 lat.

    Czytaj Więcej o: Komisja wszczyna szczegółowe postępowanie wyjaśniające z zakresu pomocy państwa w sprawie polskiego wsparcia dla elektrowni jądrowej
  • Gruzja: Prezydent Zurabiszwili wzywa UE do wzmocnienia i obrony jej wartości

    Prezydent Gruzji Salome Zurabiszwili wygłosiła przemówienie w Parlamencie Europejskim w Strasburgu. Witając prezydent Zurabiszwili w sali obrad, przewodnicząca Parlamentu Europejskiego Roberta Metsola powiedziała: "Kiedy ostatnio odwiedziła Pani tę Izbę, rozmawialiśmy o postępach Pani kraju na drodze do dołączenia do naszej europejskiej rodziny. Dziś ta droga jest zagrożona. Wiem, że wiele osób w Gruzji obawia się o przyszłość swojego kraju. Mówię w imieniu całego Parlamentu, gdy zwracam się do wszystkich Gruzinów, którzy szukają w Europie wsparcia i przyszłości: nie jesteście sami. Widzimy was, słyszymy was, jesteśmy z wami. Parlament europejski mocno wspiera Gruzję w jej podróży do Europy.

    Czytaj Więcej o: Gruzja: Prezydent Zurabiszwili wzywa UE do wzmocnienia i obrony jej wartości
  • Postępowania o uchybienie zobowiązaniom państwa członkowskiego: główne decyzje podjęte w grudniu

    Przegląd według dziedzin polityki

    Przyjmując jak zwykle pakiet decyzji dotyczących uchybienia zobowiązaniom państwa członkowskiego, Komisja Europejska podejmuje kroki prawne przeciwko państwom członkowskim, które nie wypełniły swoich zobowiązań wynikających z prawa unijnego. Decyzje te dotyczą różnych sektorów i dziedzin polityki UE, a ich celem jest zapewnienie właściwego stosowania prawa unijnego dla dobra obywateli i przedsiębiorstw.

    Najważniejsze decyzje Komisji, pogrupowane według obszarów polityki, przedstawiono w komunikacie INF/24/6006. Komisja zamyka również 69 spraw, w których kwestie sporne rozwiązano z udziałem zainteresowanych państw członkowskich bez konieczności kontynuowania przez Komisję postępowania.

    Więcej informacji na temat unijnego postępowania w sprawie uchybienia zobowiązaniom państwa członkowskiego znajduje się w pełnej wersji pytań i odpowiedzi. Więcej informacji na temat historii danej sprawy można znaleźć w wykazie decyzji dotyczących uchybień zobowiązaniom państwa członkowskiego.

    Poniżej decyzje dotyczące Polski:

    Czytaj Więcej o: Postępowania o uchybienie zobowiązaniom państwa członkowskiego: główne decyzje podjęte w grudniu

Banery/Logo