Centrum Europejskie - Europe Direct - Szczecin

 

Sekretariat ds. Młodzieży Województwa Zachodniopomorskiego

Europedirect
Połączenie bezpłatne.
Niektórzy operatorzy telefonii komórkowej (również aparaty w budkach telefonicznych i w hotelach) nie udostępniają połączeń z numerami 00 800 lub mogą pobierać za nie opłaty.

Erasmus Szczecin

W dniach 19-20 października br. Szczecin wrzał od dyskusji!

W Książnicy Pomorskiej odbyła się Debata pt. " Przyszłość Europy a przyszłość Polski", odbywająca się w ramach Regionalnego Forum Dyskusyjnego Parlamentu Europejskiego.
 
Sala Herberta zgromadziła szereg znamienitych gości - Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego, Olgierda Geblewicza, posłów Parlamentu Europejskiego – prof. Dariusza Rosatiego, prof. Bogusława Liberadzkiego, prof. Uniwersytetu Warszawskiego – Martę Witkowską oraz Artura Staszczyka, doradcę wojewody zachodniopomorskiego ds. międzynarodowych.

Eksperci debatowali o rozwoju Unii Europejskiej w przyszłości i jego konsekwencjach dla Polski. Rozmawiali o znaczeniu wyniku referendum deakcesyjnegow Wielkiej Brytanii oraz wadze integracji i wspólnotowości dla instytucji Unii Europejskiej i jej obywateli. Marszałek województwa zachodniopomorskiego podkreślił, jak ważne było to, że większość publiczności stanowiła szczecińska młodzież. Do obecnych na debacie uczniów powiedział: Największym wyzwaniem (...) jest to, jak o Europie rozmawiać z mieszkańcami, bo to w jakim kierunku Europa będzie zmierzać, będzie należało właśnie do Was”.

Marszałek zwrócił także uwagę na podstawy funkcjonowania instytucji:  „W Polsce sprowadziliśmy UE do wymiaru finansowego, do miliardów euro które zasilają nasze regiony, nasze miasta, nasze gminy i pomagają się rozwijać, ale tak naprawdę warto pamiętać że fenomenem Unii Europejskiej są podstawowe wartości, które za sobą niesie. Przede wszystkim pokój, a dla mnie szczególna druga bardzo ważna wartość to wolność”.

Artur Staszczyk zaakcentował rolę Unii Europejskiej jako partnera w stosunkach międzynarodowych: „UE jest pewną koniecznością geopolityczną dla Polski, nie tylko dla Polski,  ale dla całej Europy. Europa jako region traci w stosunkach międzynarodowych w względem państw. Nie ma innego wyjścia jak bycie obszarem zjednoczonym, kwestia wspólnego rynku jest tutaj kluczowa”.

Prof. Rosati skupił się na kwestii wejścia Polski do strefy euro: „Przyjęcie Polski do strefy euro byłoby dla nas korzystne, o czym świadczą dwa raporty przygotowane przez NBP, gdzie te korzyści wyraźnie są wyliczone. (...) Będąc w strefie euro jesteśmy w gronie państw które mają decydujący wpływ na EU, Jeżeli chcemy mieć wpływ na decyzje na wysokim szczeblu, musimy być w kręgu tych państw, a nie stać na uboczu”.  

Należy jednak zwrócić uwagę na to, że Regionalne Forum Dyskusyjne to nie tylko debata. Podczas dwóch dni można było wziąć udział w kilku dodatkowych wydarzeniach towarzyszących, m.in. obejrzeć specjalny pokaz filmu "Toni Erdmann", laureata filmowej nagrody Parlamentu Europejskiego LUX w kinie Pionier.

Mieszkańcy Szczecina mogli udać się również do Muzeum Narodowego na Koncert  pod hasłem "Muzyka ponad granicami: Berlin-Szczecin-Katowice" Daniela La Luz & Sebastiana Sołdrzyńskiego, wsłuchując się w  połączenie elektronicznych dźwięków prosto z Berlina z żywą, improwizowaną grą na trąbce.
 
Warto podkreślić, iż ważną częścią wydarzenia były warsztaty dla młodzieży. Uczniowie dwóch szczecińskich szkół średnich uczestniczyli w spotkaniach, mających na celu zaznajomienie ich z wyzwaniami stojącymi przed Unią Europejską. Rozmawiali o migracjach, konsekwencjach Brexitu, a także o eurosceptycyzmie. Efektem przeprowadzonych warsztatów była duża aktywność przedstawicieli tych grup na samej debacie, którzy zadawali trafne pytani ekspertom i zaskoczyli swą wiedzą nawet gości.

Brawo!

Pracownicy PIE ED - Szczecin zadbali natomiast o edukację europejską uczestników debaty!

Udostępnij
Sekretariat ds. młodzieży województwa zachodniopomorskiego
Europedirect Szczecin

Formularz kontaktowyFundusze Unijne w Szczecinie

Korzystając z naszej strony, danymi osobowymi, które przetwarzamy mogą być, np. dane pozyskiwane na podstawie plików cookies lub podobne mechanizmy zapisywania informacji w urządzeniach Użytkowników, o ile pozwolą one na zidentyfikowanie Ciebie. Więcej informacji na temat zakresu danych osobowych oraz cookies znajdziesz w załączonym dokumencie . Szczegóły znajdują się w Polityce Prywatności.

Akceptuję pliki cookie na tej stronie.