Centrum Europejskie - Europe Direct - Szczecin

Sekretariat ds. Młodzieży Województwa Zachodniopomorskiego

Europedirect
Połączenie bezpłatne.
Niektórzy operatorzy telefonii komórkowej (również aparaty w budkach telefonicznych i w hotelach) nie udostępniają połączeń z numerami 00 800 lub mogą pobierać za nie opłaty.Tak świętowaliśmy Dzień Europy 2017!

Wspólne czytanie europejskich baśni, szybujące nad Wałami Chrobrego życzenia dla Europy oraz wybuchy azotu na tarasie Muzeum Narodowego – tak w Szczecinie świętowaliśmy tegoroczny Dzień Europy.

9 maja 1950 r. Robert Schuman ogłosił deklarację, która zapoczątkowała proces integracji Europy. Na pamiątkę tego ważnego zdarzenia świętujemy solidarność i integrację Europejczyków.

Świętowanie Dnia Europy 2017 odbyło się w gmachu Muzeum Narodowym przy Wałach Chrobrego, gdzie wspólnie z Księgarnią FiKa zorganizowaliśmy dla młodych Europejczyków czytanie baśni europejskich. Nasi goście zapoznali się m.in. z lekturą „Miejscy muzykanci z Bremy”, gdzie przez zawiłe losy czwórki wędrowców, najmłodsi dowiadywali się na temat siły przyjaźni, integracji, współpracy i jednoczenia się mimo różnic. Baśni doskonale odzwierciedlają ideę utworzenia Unii Europejskiej i pokazują swe niezmiernie aktualne znaczenie, uzmysławiając nam że każde okoliczności mogą być początkiem czegoś lepszego. Zaskoczyła nas skala zaangażowania dzieci z jakim poznawały motywy literatury europejskiej, wykazując się olbrzymią wiedzą na temat dzieł Braci Grimm i żywo reagując na lekturę. Tę część wydarzenia zakończyło wspólne pisanie życzeń dla Europy, które następnie miały poszybować w chmury.

Młodzi ludzie, wypowiadając się dla przybyłych na miejsce regionalnych mediów, byli niemalże zgodni czego życzyć dziś Europie: solidarności, trwania w jedności i pokoju.

Następnie odbył się najbardziej kolorowy punkt naszego wydarzenia, czyli wypuszczenie przed gmachem Muzeum Narodowego setek żółto-niebieskich balonów w niebo wraz z przygotowanymi wcześniej życzeniami. Na wybuchowy znak naszego naukowca z tarasu muzeum niemalże 400 młodych Europejczyków ze Szczecina i okolic wypuściło w niebo życzenia dla Unii Europejskiej.

Dzień pełen wrażeń zakończył się spotkaniem z Szalonym Profesorem, gdzie wraz z przedstawicielami Miasta Nauki przeprowadziliśmy ciekawe eksperymenty. Dzieci odkrywały tajniki działania prawa fizyki, obserwowały czym jest termometr miłości, przyglądały się eksplozjom dymu oraz piany, a niektórym nawet włosy stanęły dęba! Na koniec miały okazję zjeść lody z ciekłego azotu, uczestnicząc w warsztatach kuchni molekularnej. Wszystkiemu towarzyszyła interaktywna wystawa dotycząca zjawisk optycznych w Mieście Nauki.

Na pożegnanie, w nagrodę na aktywne uczestnictwo w wydarzeniu, każda osoba otrzymała książeczkę z zadaniami dla uczniów na temat Unii Europejskiej „Gwiezdny Express””, a w podziękowaniu otrzymaliśmy mnóstwo uśmiechów!


dzien europy 4 
dzien europy 3
zdjecie4
dzien europ 1
 
Udostępnij
Sekretariat ds. młodzieży województwa zachodniopomorskiego
Europedirect Szczecin

Formularz kontaktowyW ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej oznacza, że będą one umieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Proszę pamiętać, że zawsze można zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdują się w Polityce Prywatności.

Akceptuję pliki cookie na tej stronie.