Centrum Europejskie - Europe Direct - Szczecin

Sekretariat ds. Młodzieży Województwa Zachodniopomorskiego

Europedirect
Połączenie bezpłatne.
Niektórzy operatorzy telefonii komórkowej (również aparaty w budkach telefonicznych i w hotelach) nie udostępniają połączeń z numerami 00 800 lub mogą pobierać za nie opłaty.Młodzi naukowcy w Szczecinie

 Regionalny Festiwal Naukowy E(x)plory w Szczecinie ugościł uczestników i odwiedzających mnogością wiedzy, naukowej atmosfery i  informacji. 17 marca do Technoparku Pomerania w Szczecinie zawitała młodzież szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych z Pomorza Zachodniego, Pomorza i Wielkopolski, by powalczyć o nominację do krajowego etapu konkursu. Punkt Informacji Europejskiej Europe Direct-Szczecin przygotował stoisko informacyjne, przeprowadził warsztaty ,,Europa dla młodych naukowców” oraz wręczył wyróżnienia 3 wybranych projektom.

Tego dnia młodym naukowcom nie mogło zabraknąć entuzjazmu i siły, by prezentować swoje projekty naukowe przed komisją konkursową. W regionalnym etapie konkursu prezentowało się 28 projektów ze Szczecina, Stargardu, Torunia, Poznania, Słupska, Ustki, Lęborka, Zielonej Góry i Czarnkowa. Jury pod przewodnictwem prof. Ewy Stachowskiej z Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego było pod wrażeniem wysokiego poziomu prac oraz przygotowania ich autorów. 7 najlepszych projektów otrzymało akredytację do krajowego Finału Konkursu Naukowego E(x)plory, który odbędzie się w dniach 18-20 października 2017 w Gdyni. Tam Młodzi Naukowcy będą walczyć o atrakcyjne nagrody: stypendia na rozwój projektu w wysokości 10 tys. zł, 7 tys. zł i 5 tys. zł, możliwość reprezentacji Polski na prestiżowych konkursach naukowych zagranicą oraz nagrody specjalne fundowane przez partnerów konkursu (udział w programach stażowych i mentorskich).

Projekty zakwalifikowane do finału Konkursu Naukowego E(x)plory 2017:
 
1. Anna Aldona Panecka  „Wpływ różnych właściwości biologiczno-chemicznych na efektywność nanokrystalicznych ogniw słonecznych”
Gimnazjum nr 10 w Szczecinie / Opiekun naukowy:Magdalena Lisak
 
2. Krzysztof Andrulonis, Magdalena Kubrak, Jakub Lamorski "Chemanalyse" - aplikacja do projektowania zadań laboratoryjnych z chemii
II Liceum Ogólnokształcące im. Mieszka I w Szczecinie/ Opiekun naukowy:Julita Monieta
 
3. Emil Markiewicz „Opracowanie platformy dla bardzo tanich smartwachy”
Publiczne Liceum Ogólnokształcące Katolickiego Stowarzyszenia Wychowawaców
im. Bł Natalii Tułasiewicz w Poznaniu/
Opiekun naukowy:Marta Mickiewicz-Metelska
 
4. Albert Roethel „Potencjalne zastosowanie osobników dorosłych muchy plujki w badaniach kryminalistycznych”
Liceum Akademickie w Zespole Szkół Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu/ Opiekun naukowy:Przemysław Grodzicki
 
5. Szymon Gaca „Wpływ chelatów IDHA miedzi i żelaza na odżywienie azotem pszenicy zwyczajnej jarej odmiany Tybalt”
I  Liceum Ogólnokształcące im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu/ Opiekun naukowy: Hanna Synowiec-Rudawska
 
6. Szymon Paweł Kanikowski „Medium wpływające na sprawność cieplną w układzie rurek cieplnych z jednoczesnym zapobieganiem eutrofizacji”
I  Liceum Ogólnokształcące im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu/ Opiekun naukowy: Hanna Synowiec-Rudawska
 
7. Stanisław Gattner „Obserwacja chronionych gatunków płazów w ich naturalnym środowisku bytowania”
I  Liceum Ogólnokształcące im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu/ Opiekun naukowy: Hanna Synowiec-Rudawska
 
PIEED-Szczecin przyznał wyróżnienia dla trzech projektów, których autorami byli uczniowie II LO w Słupsku:
- „Młodzież licealna a wyroby farmakologiczne” (Oliwia Trojanowicz, Kornelia Jaworska, Piotr
Wojciechowski),
- „O lepszą jakość eko źródeł energii” (Stefan Radziuk, Julia Grochulska, Maksymilian Sapkowski Szkoła),
- „Innowacyjna koncepcja funkcjonowania silnika spalinowego i układu chłodniczego - zastosowanie silnika Stirlinga” (Wojciech Zacharski, Adrian Pluto-Prondziński).  
 
Dodatkowe nagrody i wyróżnienia przyznali także Urząd Marszałkowski Woj. Zachodniopomorskiego, Urząd Miasta Szczecin oraz Bank Ochrony Środowiska doceniając przede wszystkim ekologiczny wymiar projektów, które mogą się przyczynić do rozwoju naszego miasta i regionu.
 
Podczas Festiwalu w Szczecinie, prezentacjom projektów konkursowych towarzyszył bogaty program pokazów i warsztatów naukowych, w których wzięło udział blisko 450 osób -  młodzieży gimnazjalnej i ponadgimnazjalnej. Dużą popularnością cieszyły się pokazy mrożących krew w żyłach eksperymentów, wykłady o wirtualnej rzeczywistości, warsztaty o technologiach astronautycznych i eksploracji Wszechświata oraz o związkach chemicznych w jedzeniu.
 
Z kolei podczas warsztatów prowadzonych przez Europe Direct-Szczecin nie zabrakło pożytecznej wiedzy dotyczącej możliwości udziału w programu wolontariatu zagranicznego, w tym wolontariatu europejskiego EVS realizowanego w ramach unijnego programu Erasmus+. Zebraliśmy też informacje nt. ciekawych projektów naukowych, w których mogą uczestniczyć młodzi ludzie.
 
Festiwal Naukowy E(x)plory w Szczecinie był pierwszym z pięciu regionalnych festiwali, jakie Fundacja Zaawansowanych Technologii organizuje w ramach VI edycji Programu E(x)plory. Kolejne festiwale odbędą się we Wrocławiu, Warszawie, Toruniu oraz Podzamczu koło Kielc. Wydarzenie finałowe E(x)plory 2017, czyli Gdynia E(x)plory Week odbędzie się w dniach 18-21 października 2017 w Gdyni. W tegoroczną edycję E(x)plory zaangażowało się ponad 60 partnerów.
 
Informacja przygotowana na podstawie materiałów dostarczonych przez Fundację Zaawansowanych Technologii.
Udostępnij
Sekretariat ds. młodzieży województwa zachodniopomorskiego
Europedirect Szczecin

Formularz kontaktowyW ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej oznacza, że będą one umieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Proszę pamiętać, że zawsze można zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdują się w Polityce Prywatności.

Akceptuję pliki cookie na tej stronie.