Centrum Europejskie - Europe Direct - Szczecin

Sekretariat ds. Młodzieży Województwa Zachodniopomorskiego

Europedirect
Połączenie bezpłatne.
Niektórzy operatorzy telefonii komórkowej (również aparaty w budkach telefonicznych i w hotelach) nie udostępniają połączeń z numerami 00 800 lub mogą pobierać za nie opłaty.

Młodzi naukowcy w Szczecinie

 Regionalny Festiwal Naukowy E(x)plory w Szczecinie ugościł uczestników i odwiedzających mnogością wiedzy, naukowej atmosfery i  informacji. 17 marca do Technoparku Pomerania w Szczecinie zawitała młodzież szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych z Pomorza Zachodniego, Pomorza i Wielkopolski, by powalczyć o nominację do krajowego etapu konkursu. Punkt Informacji Europejskiej Europe Direct-Szczecin przygotował stoisko informacyjne, przeprowadził warsztaty ,,Europa dla młodych naukowców” oraz wręczył wyróżnienia 3 wybranych projektom.

Tego dnia młodym naukowcom nie mogło zabraknąć entuzjazmu i siły, by prezentować swoje projekty naukowe przed komisją konkursową. W regionalnym etapie konkursu prezentowało się 28 projektów ze Szczecina, Stargardu, Torunia, Poznania, Słupska, Ustki, Lęborka, Zielonej Góry i Czarnkowa. Jury pod przewodnictwem prof. Ewy Stachowskiej z Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego było pod wrażeniem wysokiego poziomu prac oraz przygotowania ich autorów. 7 najlepszych projektów otrzymało akredytację do krajowego Finału Konkursu Naukowego E(x)plory, który odbędzie się w dniach 18-20 października 2017 w Gdyni. Tam Młodzi Naukowcy będą walczyć o atrakcyjne nagrody: stypendia na rozwój projektu w wysokości 10 tys. zł, 7 tys. zł i 5 tys. zł, możliwość reprezentacji Polski na prestiżowych konkursach naukowych zagranicą oraz nagrody specjalne fundowane przez partnerów konkursu (udział w programach stażowych i mentorskich).

Projekty zakwalifikowane do finału Konkursu Naukowego E(x)plory 2017:
 
1. Anna Aldona Panecka  „Wpływ różnych właściwości biologiczno-chemicznych na efektywność nanokrystalicznych ogniw słonecznych”
Gimnazjum nr 10 w Szczecinie / Opiekun naukowy:Magdalena Lisak
 
2. Krzysztof Andrulonis, Magdalena Kubrak, Jakub Lamorski "Chemanalyse" - aplikacja do projektowania zadań laboratoryjnych z chemii
II Liceum Ogólnokształcące im. Mieszka I w Szczecinie/ Opiekun naukowy:Julita Monieta
 
3. Emil Markiewicz „Opracowanie platformy dla bardzo tanich smartwachy”
Publiczne Liceum Ogólnokształcące Katolickiego Stowarzyszenia Wychowawaców
im. Bł Natalii Tułasiewicz w Poznaniu/
Opiekun naukowy:Marta Mickiewicz-Metelska
 
4. Albert Roethel „Potencjalne zastosowanie osobników dorosłych muchy plujki w badaniach kryminalistycznych”
Liceum Akademickie w Zespole Szkół Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu/ Opiekun naukowy:Przemysław Grodzicki
 
5. Szymon Gaca „Wpływ chelatów IDHA miedzi i żelaza na odżywienie azotem pszenicy zwyczajnej jarej odmiany Tybalt”
I  Liceum Ogólnokształcące im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu/ Opiekun naukowy: Hanna Synowiec-Rudawska
 
6. Szymon Paweł Kanikowski „Medium wpływające na sprawność cieplną w układzie rurek cieplnych z jednoczesnym zapobieganiem eutrofizacji”
I  Liceum Ogólnokształcące im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu/ Opiekun naukowy: Hanna Synowiec-Rudawska
 
7. Stanisław Gattner „Obserwacja chronionych gatunków płazów w ich naturalnym środowisku bytowania”
I  Liceum Ogólnokształcące im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu/ Opiekun naukowy: Hanna Synowiec-Rudawska
 
PIEED-Szczecin przyznał wyróżnienia dla trzech projektów, których autorami byli uczniowie II LO w Słupsku:
- „Młodzież licealna a wyroby farmakologiczne” (Oliwia Trojanowicz, Kornelia Jaworska, Piotr
Wojciechowski),
- „O lepszą jakość eko źródeł energii” (Stefan Radziuk, Julia Grochulska, Maksymilian Sapkowski Szkoła),
- „Innowacyjna koncepcja funkcjonowania silnika spalinowego i układu chłodniczego - zastosowanie silnika Stirlinga” (Wojciech Zacharski, Adrian Pluto-Prondziński).  
 
Dodatkowe nagrody i wyróżnienia przyznali także Urząd Marszałkowski Woj. Zachodniopomorskiego, Urząd Miasta Szczecin oraz Bank Ochrony Środowiska doceniając przede wszystkim ekologiczny wymiar projektów, które mogą się przyczynić do rozwoju naszego miasta i regionu.
 
Podczas Festiwalu w Szczecinie, prezentacjom projektów konkursowych towarzyszył bogaty program pokazów i warsztatów naukowych, w których wzięło udział blisko 450 osób -  młodzieży gimnazjalnej i ponadgimnazjalnej. Dużą popularnością cieszyły się pokazy mrożących krew w żyłach eksperymentów, wykłady o wirtualnej rzeczywistości, warsztaty o technologiach astronautycznych i eksploracji Wszechświata oraz o związkach chemicznych w jedzeniu.
 
Z kolei podczas warsztatów prowadzonych przez Europe Direct-Szczecin nie zabrakło pożytecznej wiedzy dotyczącej możliwości udziału w programu wolontariatu zagranicznego, w tym wolontariatu europejskiego EVS realizowanego w ramach unijnego programu Erasmus+. Zebraliśmy też informacje nt. ciekawych projektów naukowych, w których mogą uczestniczyć młodzi ludzie.
 
Festiwal Naukowy E(x)plory w Szczecinie był pierwszym z pięciu regionalnych festiwali, jakie Fundacja Zaawansowanych Technologii organizuje w ramach VI edycji Programu E(x)plory. Kolejne festiwale odbędą się we Wrocławiu, Warszawie, Toruniu oraz Podzamczu koło Kielc. Wydarzenie finałowe E(x)plory 2017, czyli Gdynia E(x)plory Week odbędzie się w dniach 18-21 października 2017 w Gdyni. W tegoroczną edycję E(x)plory zaangażowało się ponad 60 partnerów.
 
Informacja przygotowana na podstawie materiałów dostarczonych przez Fundację Zaawansowanych Technologii.
Udostępnij
Sekretariat ds. młodzieży województwa zachodniopomorskiego
Europedirect Szczecin

Formularz kontaktowy

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej oznacza, że będą one umieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Proszę pamiętać, że zawsze można zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdują się w Polityce Prywatności.

Akceptuję pliki cookie na tej stronie.