Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij Zamknij

Informacje

Yes!teśmy 20 lat Polski w UE

Stand with Ukraine!

Artykuły

  • Gra terenowa "Szmaragd Europy"

    Ochrona przyrody w UE, wybory do Parlamentu Europejskiego oraz zmiany jakie zaszły lokalnie dzięki funduszom unijnym. Te wszystkie tematy znajdziecie w zadaniach na stacjach gry terenowej „Szmaragd Europy”. To już druga edycja gry, której trasa w tym roku przebiega w okolicach Jeziora Szmaragdowego na terenie Puszczy Bukowej. Odbędzie się ona 11 maja i łączy trzy organizacje – EUROPE DIRECT Szczecin funkcjonujący przy Sekretariacie ds. Młodzieży Województwa Zachodniopomorskiego, Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Zachodniopomorskiego oraz Główny Punkt Informacyjny Funduszy Europejskich w Szczecinie.

    Czytaj Więcej o: Gra terenowa "Szmaragd Europy"
  • Nowe unijne fundusze na innowacyjne pomysły na zmniejszenie długotrwałego bezrobocia i pomoc w znalezieniu pracy

    Komisja ogłosiła dziś zaproszenie do składania wniosków o wartości 23 mln euro, aby pomóc państwom członkowskim UE opracować nowe sposoby przeciwdziałania długotrwałemu bezrobociu i wspierać osoby bezrobotne w powrocie na rynek pracy. Zapowiedziano to w niedawnym planie działania na rzecz rozwiązania problemu niedoboru pracowników i kwalifikacji w UE.

    Za pomocą tego zaproszenia do składania wniosków, finansowanego w ramach inicjatywy Europejskiego Funduszu Społecznego Plus (EFS+) na rzecz innowacji społecznych+, Komisja chce oprzeć się na wcześniejszych obiecujących inicjatywach i wzmocnić rolę organizacji gospodarki społecznej. Organizacje te priorytetowo traktują cele społeczne i środowiskowe i ponownie inwestują większość swoich zysków we własne inicjatywy. Dowiodły też swojej zdolności do wspierania osób dotkniętych izolacją i ubóstwem w wyniku długotrwałego bezrobocia.

    Czytaj Więcej o: Nowe unijne fundusze na innowacyjne pomysły na zmniejszenie długotrwałego bezrobocia i pomoc w znalezieniu pracy
  • Komisja proponuje rozpoczęcie negocjacji celem ułatwienia mobilności młodzieży między UE a Zjednoczonym Królestwem

    Komisja zaproponowała dziś Radzie rozpoczęcie negocjacji ze Zjednoczonym Królestwem w sprawie umowy, która przyczyniłaby się do zwiększenia mobilności młodzieży. Dzięki takiej umowie młodym obywatelom UE i Zjednoczonego Królestwa łatwiej byłoby studiować, pracować i mieszkać – odpowiednio w Zjednoczonym Królestwie i w UE.  

    Wystąpienie Zjednoczonego Królestwa z Unii Europejskiej wpłynęło na zmniejszenie mobilności między UE a Zjednoczonym Królestwem. Sytuacja ta szczególnie negatywnie odbiła się na możliwościach młodych ludzi, którzy chcieliby zgromadzić doświadczenia życiowe po drugiej stronie kanału La Manche i skorzystać z wymiany młodzieży, wymiany kulturalnej, edukacyjnej, badawczej i szkoleniowej.   

    Celem wniosku jest usunięcie, w innowacyjny sposób, głównych przeszkód utrudniających mobilność młodych ludzi oraz stworzenie prawa, dzięki któremu młodzi ludzie będą mogli podróżować z UE do Zjednoczonego Królestwa i vice versa – sprawniej i na dłuższy okres. We wniosku określono warunki, które musiałyby zostać spełnione (wiek, maksymalny czas trwania pobytu, warunki kwalifikowalności, zasady weryfikowania ich zgodności), aby młodzi ludzie mogli przemieszczać się – bez konieczności związania się jednym celem lub stosowania się do limitów pod względem liczby beneficjentów. Zgodnie z przewidywaną umową obywatele UE i Zjednoczonego Królestwa w wieku od 18 do 30 lat mogliby na przykład przebywać w kraju docelowym przez okres do 4 lat.   

    Czytaj Więcej o: Komisja proponuje rozpoczęcie negocjacji celem ułatwienia mobilności młodzieży między UE a Zjednoczonym Królestwem
  • Komisja przeznacza dodatkowe 10 mln EUR na wsparcie naukowców z Ukrainy w ramach programu „Horyzont Europa"

    Komisja uzupełniła budżet inicjatywy MSCA4Ukraine, ustanowionej w celu wsparcia naukowców zmuszonych do ucieczki z Ukrainy, o dodatkowe 10 mln EUR. Program, ustanowiony w ramach działań „Maria Skłodowska-Curie" (MSCA), wspiera przesiedlonych naukowców od początku rosyjskiej wojny napastniczej przeciwko Ukrainie.

    Dodatkowe finansowanie umożliwi co najmniej 50 dodatkowym naukowcom, w tym doktorantom i naukowcom podoktorskim, którzy zostali zmuszeni do ucieczki z Ukrainy, na bezpieczne kontynuowanie prac nad projektami badawczymi na uniwersytetach, przedsiębiorstwach, ośrodkach badawczych i innych instytucjach z siedzibą w UE i państwach stowarzyszonych w ramach programu „Horyzont Europa". Umożliwi to również naukowcom dostęp do szkoleń, umiejętności i możliwości rozwoju kariery. Specjalne wsparcie będzie dostępne dla organizacji przyjmujących naukowców i tych stypendystów, którzy przenoszą się wraz ze swoimi rodzinami.

    Od czasu uruchomienia program stypendialny MSCA4Ukraine wspiera 125 przesiedlonych naukowców z Ukrainy, którzy zostali przeszkoleni i pracują w 21 krajach.

    Wybrani naukowcy będą mogli rozpocząć nowy projekt lub kontynuować swoje wcześniejsze prace, aby kontynuować badania w dowolnym wybranym przez siebie przedmiocie, w tym w kwestiach bezpośrednio związanych z pomocą Ukrainie i jej odbudową. Obecni współpracownicy MSCA4Ukraine wnoszą wkład w takie tematy, jak prowadzenie dochodzeń w sprawie zbrodni wojennych w Ukrainie lub zaspokajanie potrzeb w zakresie zdrowia psychicznego przesiedlonych ukraińskich kobiet.

    Czytaj Więcej o: Komisja przeznacza dodatkowe 10 mln EUR na wsparcie naukowców z Ukrainy w ramach programu „Horyzont Europa"

Banery/Logo