Centrum Europejskie - Europe Direct - Szczecin

Sekretariat ds. Młodzieży Województwa Zachodniopomorskiego

Europedirect
Połączenie bezpłatne.
Niektórzy operatorzy telefonii komórkowej (również aparaty w budkach telefonicznych i w hotelach) nie udostępniają połączeń z numerami 00 800 lub mogą pobierać za nie opłaty.

Mariya Gabriel nową komisarz ds. gospodarki cyfrowej i społeczeństwa cyfrowego

Подробнее на сайте: https://domconstructor.ru https://houseconstructor.ruhttps://worknhouse.ruGo to top of pagehttps://svoiastroika.ruhttps://plusconstruct.ruhttps://homestrong.ruhttps://trueconstruction.ruhttps://sdelaietosam.ruGo to top of pagehttps://domobuilding.ruhttps://do-construction.ruhttps://constructme.ruhttps://domenter.ru
https://smartesthouse.ruhttps://endconstruction.ru https://constructstroi.ru
Przewodniczący Jean-Claude-Juncker odbył dziś rozmowę z Mariyą Gabriel, której kandydaturę na stanowisko komisarza wysunął rząd Bułgarii. Ma ona zastąpić byłą członkinię Komisji Kristalinę Georgievą.
 
Przewodniczący potwierdził, że ma ona kompetencje wymagane zgodnie z art. 17 ust. 3 Traktatu o Unii Europejskiej (TUE) do kandydowania na stanowisko komisarza oraz ogłosił zamiar powierzenia jej obowiązków w zakresie gospodarki cyfrowej i społeczeństwa cyfrowego.

Komisarz do spraw gospodarki cyfrowej i społeczeństwa cyfrowego będzie wspierać realizację strategii jednolitego rynku cyfrowego, którą Komisja Europejska przyjęła w maju 2015 r. i na podstawie której w dniu 10 maja przedstawiła przegląd śródokresowy. Będzie przyczyniać się do budowy jednolitego rynku cyfrowego i pomagać w tworzeniu podstaw cyfrowej przyszłości Europy za sprawą ogólnokontynentalnych sieci telekomunikacyjnych, transgranicznych usług cyfrowych oraz dużej liczby innowacyjnych nowych przedsiębiorstw.

W piśmie, które przewodniczący Juncker przesłał dziś Mariyi Gabriel, wyszczególniono jej najważniejsze zadania i obowiązki jako komisarz odpowiedzialnej za gospodarkę cyfrową i społeczeństwo cyfrowe.

Komisarz do spraw gospodarki cyfrowej i społeczeństwa cyfrowego będzie pomagać w realizacji projektów koordynowanych przez wiceprzewodniczącego Andrusa Ansipa odpowiedzialnego za jednolity rynek cyfrowy oraz wiceprzewodniczącego Jyrki Katainena odpowiedzialnego za zatrudnienie, wzrost gospodarczy, inwestycje i konkurencyjność.

Przewodniczący Juncker poinformował również premiera Bojka Borisowa o wyborze portfolio, jakie zamierza przydzielić Mariyi Gabriel.


Dalsze działania

Z proceduralnego punktu widzenia nowa komisarz reprezentująca Bułgarię mianowana będzie przez Radę UE za wspólnym porozumieniem z przewodniczącym Komisji i po konsultacji z Parlamentem Europejskim (art. 246 akapit drugi Traktatu o Funkcjonowaniu Unii Europejskiej). Ponadto międzyinstytucjonalne Porozumienie ramowe w sprawie stosunków między Parlamentem Europejskim a Komisją Europejską zobowiązuje przewodniczącego Komisji do „poważnego rozważenia” wyniku konsultacji z Parlamentem Europejskim przed wyrażeniem zgody na decyzję Rady o mianowaniu nowego komisarza (pkt 6 porozumienia ramowego).

Przewodniczący Juncker prześle dziś pismo do Antonia Tajaniego, przewodniczącego Parlamentu Europejskiego, w którym informuje go o zamiarze powierzenia Mariyi Gabriel zadań w zakresie gospodarki cyfrowej i społeczeństwa cyfrowego. Kopię tego pisma otrzyma również Joseph Muscat, premier Malty, która sprawuje obecnie rotacyjną prezydencję Rady Unii Europejskiej.

W momencie, w którym Rada oficjalnie skonsultuje się z Parlamentem Europejskim, Mariya Gabriel stanie się oficjalnym kandydatem na komisarza. Będzie mogła wówczas korzystać z pomocy właściwych służb Komisji, aby przygotować się do wymiany poglądów z Parlamentem Europejskim. Dopóki nie zostanie mianowana przez Radę za wspólnym porozumieniem z przewodniczącym Komisji, nie będzie mogła brać udziału w posiedzeniach kolegium komisarzy.


Kontekst

Na mocy art. 17 ust. 6 Traktatu o Unii Europejskiej organizacja pracy Komisji należy do prerogatyw przewodniczącego. Była wiceprzewodnicząca Komisji Kristalina Georgieva zrezygnowała z pełnionej funkcji. W wyniku tej decyzji komisarz Günther H. Oettinger przejął w dniu 1 stycznia 2017 r. obowiązki komisarza ds. budżetu i zasobów ludzkich, a przewodniczący Juncker przekazał tymczasowo obowiązki w zakresie gospodarki cyfrowej i społeczeństwa cyfrowego wiceprzewodniczącemu Andrusowi Ansipowi. W dniu 10 maja br. premier Bojko Borisow poinformował przewodniczącego Junckera o zamiarze wyznaczenia Mariyi Gabriel na stanowisko członka Komisji Europejskiej reprezentującego Bułgarię.

Po dzisiejszej rozmowie z Mariyą Gabriel i ogłoszeniu przydzielonego jej portfolio przez przewodniczącego Junckera procedura będzie kontynuowana zgodnie z art. 246 ust. 2 TFUE oraz pkt 6 porozumienia ramowego między Parlamentem Europejskim i Komisją Europejską.
Oczekuje się, że wymiana poglądów z udziałem Mariyi Gabriel i odpowiedniej komisji Parlamentu Europejskiego odbędzie się w najbliższych tygodniach.
Udostępnij
Sekretariat ds. młodzieży województwa zachodniopomorskiego
Europedirect Szczecin

Formularz kontaktowy

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej oznacza, że będą one umieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Proszę pamiętać, że zawsze można zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdują się w Polityce Prywatności.

Akceptuję pliki cookie na tej stronie.