Centrum Europejskie - Europe Direct - Szczecin

Sekretariat ds. Młodzieży Województwa Zachodniopomorskiego

Europedirect
Połączenie bezpłatne.
Niektórzy operatorzy telefonii komórkowej (również aparaty w budkach telefonicznych i w hotelach) nie udostępniają połączeń z numerami 00 800 lub mogą pobierać za nie opłaty.Dzień młodej Europy

Подробнее на сайте: http://hightechcomp.ru http://pythonlearn.ruhttp://computermonster.ru https://themes-wp.org http://gromder.net http://collect-pc.ruhttp://live-code.ruhttp://build-biz.ruhttp://collect-computer.ruGo to top of pagehttp://hardcomputer.ru http://pro-java.ru https://python-scripts.com
Go to top of pagehttp://codingway.ruGo to top of pagehttp://python-3.ru
Go to top of pagehttp://run-pc.ru
Po raz kolejny Warszawa świętowała Dzień Europy. Swoje namioty w Miasteczku Europejskim rozstawiło również Przedstawicielstwo KE w Polsce. Tegoroczne obchody odbywały się pod hasłem "Edukacja – same plusy", które nawiązuje do 30. urodzin programu Erasmus. Właśnie edukacji, mobilności i wolontariatowi poświęcone były quizy, konkursy oraz zabawy edukacyjne, w których można było wziąć udział na stanowisku PKE.

Okolice Skweru Hoovera tętniły życiem już od rana. Od godz. 10.00 do 15.00 chętni mogli odwiedzać namioty PKE, aby poszerzyć wiedzę na tematy europejskie takie jak Erasmus+, Biała Księga na temat przyszłości Europy, Plan Inwestycyjny czy Europejski Korpus Solidarności. Przy okazji w interaktywnych quizach na tematy związane z Unią Europejską (ale nie tylko!) można było wygrać koszulkę z grafiką specjalnie zaprojektowaną przez znaną malarkę, ilustratorkę i graficzkę Martę Frej.

Dla najbardziej ambitnych przygotowano konkurs "Mój dzień w Zjednoczonej Europie". Każdy, kto chciał spróbować swoich sił w trudnej sztuce reportażu mógł przynieść do namiotu Komisji Europejskiej swoją pracę w wersji elektronicznej (na nośniku USB), lub napisać ją na miejscu. Nagroda to udział w weekendowym kursie reportażu prowadzonym przez dziennikarza i reportażystę Mariusza Szczygła.

Na Krakowskim Przedmieściu można było także stworzyć wirtualną kartkę z życzeniami dla Erasmusa, którą potem publikowano na Facebooku, Instagramie czy Snapchacie, zaś wydruk trafiał do autora. Na młodszych uczestników czekało koło fortuny z nazwami krajów UE - nagrodami były drobne gadżety. Dzieci otrzymywały także robione dla nich na miejscu z balonów postacie Syriusza – maskotki Unii Europejskiej.

O godzinie 11.30 z Krakowskiego Przedmieścia, od ul. Miodowej, wyruszyła wielobarwna Parada Schumana, która już po raz 18. przeszła ulicami stolicy, manifestując w ten sposób poparcie dla idei integracji europejskiej. W paradzie wzięli udział m.in. uczniowie gimnazjum nr 2 w Augustowie, Michał i Szymon: - Byliśmy na paradzie już 3 lata temu i bardzo nam się podobało. To z naszej inicjatywy w tym roku zorganizowano klasowy wyjazd. Jesteśmy tu, bo chcemy poznać instytucje Unii Europejskiej.

Po raz kolejny w obchodach Dnia Europy w Warszawie wzięli również udział uczniowie Gimnazjum nr 1 w Sztumie – Ola, Nina i Hania: - Jesteśmy tu już trzeci raz, jest bardzo fajnie. Za każdym razem są inne ciekawe atrakcje i konkursy, można wygrać nagrody.

O roli młodzieży, jej potencjale i wkładzie w rozwój demokracji można było posłuchać w Pawilonie Debat, gdzie od 13.00 do 15.00 moderatorzy omawiali zagadnienia związane ze spojrzeniem młodych ludzi na Unię Europejską i edukację. Dyskusję rozpoczęli Melania Raczek z Polskiej Rady Organizacji Młodzieżowych (PROM) oraz dr Jacek Kucharczyk z Instytutu Spraw Publicznych. Dyskusja dotyczyła m.in. wartości łączących młodych ludzi w Europie, programu Erasmus+, edukacji zagranicznej i kompetencji przyszłości, takich jak edukacja cyfrowa.

W kolejnym panelu swoimi przemyśleniami na temat roli gimnazjów podzielili się z publicznością Jacek Staniszewski z Akademii Dobrej Edukacji oraz warszawscy gimnazjaliści: Natalia Burdun (Gimnazjum nr 112), Mateusz Lach (Gimnazjum nr 50) i Zuzanna Dzieniak (Społeczne Gimnazjum nr 20). W rozmowie padło wiele ciepłych słów o gimnazjach, które według uczniów są szansą na zebranie nowych doświadczeń, zmianę środowiska i poznanie nowych, ciekawych ludzi.

Bogusław Stanisławski z zespołu ekspertów Team Europe mówił o konflikcie pokoleniowym. „Nie chodzi o konflikt, ale o różne spojrzenia na rzeczywistość. Młode pokolenie patrzy na nią jako na rzecz zastaną, na coś, co było zawsze i widzi niedoróbki. Dla starszego pokolenia dzisiejsza rzeczywistość to efekt szczęśliwego przebiegu historii, ale też często w wynik osobistego zaangażowania, własnych przeżyć, czasem traumatycznych. […] Bunt może być czymś bardzo pozytywnym, wszystko zależy od tego, jako zostanie ukierunkowany – czy na dalsze budowanie i ulepszanie, czy na niszczenie.”

W dalszej części spotkania Mateusz Wojcieszak z Fundacji Centrum Edukacji Obywatelskiej i Olga Kalinowska ze Społecznego Gimnazjum nr 20 w Warszawie rozmawiali o zachowaniach wyborczych młodych ludzi. Paneliści zastanawiali się m.in. nad tym, jak sprawić, by w wybory do samorządów szkolnych jak najmniej przypominały konkursy popularności i by promowały poważnych i zaangażowanych kandydatów.

Kolejnym punktem programu była dyskusja dotycząca wymarzonej pracy dla młodych ludzi. Głos zabrali Grzegorz Grajdura z Europejskiego Trybunału Obrachunkowego oraz Justyna Kądziela z Europejskich Służb Zatrudnienia z poziomu Mazowieckiej Wojewódzkiej Komendy OHP.

W ostatniej debacie Sylwia Żmijewska-Kwiręg z Centrum Edukacji Obywatelskiej oraz Natalia Jurczyńska z Erasmus Student Network rozmawiały o powodach, dla których młodzi ludzie decydują się na wyjazd zagranicę.

O godzinie 14.45 w namiocie Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej trójka utalentowanych laureatów konkursu „Mój dzień w Zjednoczonej Europie”: Joanna Zaremba, Magdalena Mrozowska i Martyna Śmigiel odebrała swoje vouchery na kurs reportażu pod okiem Mariusza Szczygła.

UWAGA! Obchody Dnia Europy w Warszawie trwają do wtorku 9 maja br. Tego dnia w godzinach 11.30 – 14.30, przed siedzibą Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce, na ul. Jasnej 14/16a w Warszawie, odbędzie się Dzień Otwarty. Mieszkańcy Warszawy będą mogli dowiedzieć się więcej na temat idei zjednoczonej Europy, a także wziąć udział w zaplanowanych w tym dniu aktywnościach – razem z grupą artystyczną Reaktor Laboratorium Rzeźby będzie można zbudować instalację zjednoczonej Europy. Do wspólnego świętowania obchodów Dnia Europy będą zachęcać mieszkańców Warszawy artyści z grupy Kreatywnych Eleganckich Mimów Mimello.
Udostępnij
Sekretariat ds. młodzieży województwa zachodniopomorskiego
Europedirect Szczecin

Formularz kontaktowyW ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej oznacza, że będą one umieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Proszę pamiętać, że zawsze można zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdują się w Polityce Prywatności.

Akceptuję pliki cookie na tej stronie.