Centrum Europejskie - Europe Direct - Szczecin

Sekretariat ds. Młodzieży Województwa Zachodniopomorskiego

Europedirect
Połączenie bezpłatne.
Niektórzy operatorzy telefonii komórkowej (również aparaty w budkach telefonicznych i w hotelach) nie udostępniają połączeń z numerami 00 800 lub mogą pobierać za nie opłaty.

Aarhus i Pafos: Europejskie Stolice Kultury 2017

Duńskie Aarhus i Pafos na Cyprze to Europejskie Stolice Kultury w 2017 roku. Od inauguracji w Atenach w 1985 roku tytuł przyznano juz 54 miastom. Tytuł ma podkreślać kulturową różnorodność Europy oraz wskazywać na wspólną historię i dziedzictwo.

Aarhus

Aarhus jest drugim co do wielkości miastem Danii, z liczbą mieszkańcow sięgającą nieco ponad 330 tysięcy. To historyczna osada wikingów, której początki sięgają VIII wieku, jest najstarszym duńskim miastem. Jednocześnie to najmłodsze miasto - 13% mieszkańców stanowią studenci.

Do największych atrakcji Aarhus należą Aros, muzeum sztuki, Stare Miasto, które stanowi "muzeum" na świeżym powietrzu, i Moesgaard Museum, w którym dostępna jest duża kolekcja eksponatów archeologicznych.

Tematem obchodów ESK w Aarhus jest RETHINK ("przemyśleć"). Organizatorzy chcą wykorzystać sztukę i kulturę do przemyśleń na temat wyzwań przyszłości. Celem jest umożliwienie zrównoważonego rozwoju - kulturalnego, ludzkiego i gospodarczego - inspirowanie obywateli do życia, pracy i angażowania się na rzecz Europy.
"Zostałam ochrzczona w katedrze w Aarhus w lutym 1945. Chociaż moja rodzina przeprowadziła się do Kopenhagi, kiedy miałam półtora roku, nadal czuja się przywiązana do tego miasta i w szczególności do katedry" - mówi posłanka Margrete Auken (Greens/EFA, Dania).

Pafos

Pafos było stolicą Cypru w czasach greckich i rzymskich, historyczne dziedzictwo miasta jest ogromne. Dziś miasto liczy nieco ponad 88 tysięcy mieszkańców.

Koncepcja obchodów ESK w Pafos opiera się na “Open Air Factory” - opiera się na wielowiekowej tradycji doświadczania kultury na zewnątrz oraz na przeświadczeniu, że potrzebne jest nowe otwarcie w sposobie myślenia, życia, ponownego łączenia ludzi i przestrzeni w regionie. Położenie miasta między Bliskim Wschodzie i kontynentalną Europą powoduje, że Pafos jest miastem wymiany kulturowej i dialogu.

"Pafos to więcej niż kolejne miasto. Jego historia sięga 4 tysięcy lat. Długa historia w połączeniu z wielokulturową otwartością turystycznego miasta dodaje mu dodatkowego blasku" - mówi poseł Takis Hadjigeorgiou (GUE/NGL, Cypr).

Udostępnij
Sekretariat ds. młodzieży województwa zachodniopomorskiego
Europedirect Szczecin

Formularz kontaktowy

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej oznacza, że będą one umieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Proszę pamiętać, że zawsze można zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdują się w Polityce Prywatności.

Akceptuję pliki cookie na tej stronie.