Centrum Europejskie - Europe Direct - Szczecin

Sekretariat ds. Młodzieży Województwa Zachodniopomorskiego

Europedirect
Połączenie bezpłatne.
Niektórzy operatorzy telefonii komórkowej (również aparaty w budkach telefonicznych i w hotelach) nie udostępniają połączeń z numerami 00 800 lub mogą pobierać za nie opłaty.

Sąsiedzi nad Odrą czyli 25 lecie Traktatu o dobrym sąsiedztwie

W 1991 roku został podpisany Traktat o dobrym sąsiedztwie między Polską a Niemcami; w tym roku przypada jego 25 rocznica. Z tej okazji Rozgłośnia Regionalna Polskiego Radia, Radio Zachód we współpracy z Komisją Europejską przygotowuje szereg audycji, które mają na celu przypomnieć i uświetnić dobre stosunki z naszymi wschodnimi sąsiadami w ostatnim ćwierćwieczu. Wśród uczestników zagoszczą m.in. Dyrektor Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce dr Marek Prawda.
Projekt Radia Zachód składa się z dwóch części. Pierwszy etap to cykl sześciu reportaży o interesujących projektach polsko-niemieckich przeprowadzonych w obszarach przygranicznych. Zostaną one wyemitowane od niedzieli do piątku 25-30.09.2016 w paśmie dziennym o godzinie 11:15, a następnie będą dostępne online na stronie internetowej rozgłośni: www.zachod.pl. Wśród tematów reportaży znajdzie się między innymi Słubickie Collegium Polonicum, wspólna placówka dydaktyczno-naukowa dwóch uniwersytetów: Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz Uniwersytetu Europejskiego Viadrina we Frankfurcie nad Odrą. Przypomniany zostanie również Słubfurt, projekt wirtualnego euromiasta niemieckiego artysty Michaela Kurzwelly z 1999 roku. Miasto, wspierane przez studentów, artystów i mieszkańców Frankfurtu nad Odrą i Słubic, doczekało się własnego hymnu, dialektu, a nawet olimpiady. Pozostałymi tematami będą wyspa teatralna w Gubinie, Park Mużakowski (Park Muskau), polsko - niemiecki projekt "Odra dla turystów" oraz Europagarten – Ogród Europejski 2003.

Drugi etap projektu to debata antenowa z udziałem polskich i niemieckich dziennikarzy i naukowców podsumowująca rozwój wzajemnych stosunków transgranicznych na pograniczu. Wśród uczestników zagoszczą: dr Marek Prawda (Dyrektor Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce), Prof. Dr. Alexander Wöll (Prezydent Uniwersytetu Europejskiego Viadrina we Frankfurcie nad Odrą), dr Łukasz Młyńczyk (zastępca dyrektora Instytutu Politologii Uniwersytetu Zielonogórskiego), Andreas Rausch (publicysta z rozgłośni Antenne Brandenburg RBB) oraz Krzysztof Baług (publicysta, kierownik Redakcji Edukacji Radia Zachód). Celem debaty będzie podkreślenie partnerskich relacji pomiędzy Polską i Niemcami, możliwych dzięki wzajemnemu pojednaniu oraz roli, jaką relacje polsko-niemieckie odgrywają w Unii Europejskiej. Debata wyemitowana zostanie na antenie Radia Zachód we wtorek, 27 września o godzinie 18:10.
Serdecznie zapraszamy do słuchania!
Udostępnij
Sekretariat ds. młodzieży województwa zachodniopomorskiego
Europedirect Szczecin

Formularz kontaktowy

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej oznacza, że będą one umieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Proszę pamiętać, że zawsze można zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdują się w Polityce Prywatności.

Akceptuję pliki cookie na tej stronie.