Centrum Europejskie - Europe Direct - Szczecin

Sekretariat ds. Młodzieży Województwa Zachodniopomorskiego

Europedirect
Połączenie bezpłatne.
Niektórzy operatorzy telefonii komórkowej (również aparaty w budkach telefonicznych i w hotelach) nie udostępniają połączeń z numerami 00 800 lub mogą pobierać za nie opłaty.

„Get Healthy, Be Active, Feel Great” – europejsko i sportowo w Gimnazjum nr 27 w Szczecinie (Autorki: Anna Piórkowska – koordynator projektu, Izabela Kępczyńska-Sitka – lider promocji zdrowia)

Kontynuując przygodę z Fundacją Rozwoju Systemu Edukacji w latach 2013-2015, w Gimnazjum nr 27 realizujemy kolejny wielopartnerski międzynarodowy projekt Comenius. Tym razem nosi on tytuł: „Get Healthy, Be Active, Feel Great” i dotyczy przede wszystkim promocji zdrowego i aktywnego stylu życia zarówno wśród uczniów, rodziców, jak i nauczycieli.
Zależy nam, aby uczniowie uczestnicząc w projekcie, zapoznali się z różnymi typami zagrożeń zdrowia i różnymi sposobami ich eliminowania lub minimalizowania. Uczniowie wraz z nauczycielami z kilku krajów Europy wspólnie będą wzbogacać i pogłębiać wiedzę o własnym organizmie oraz o prawach rządzących zdrowiem. Chcemy, aby nasi podopieczni przez kolejne dwa lata kontynuowali swoją podróż po Europie, poznawali nowe kraje, ich mieszkańców, kulturę, tradycję i język. Zależy nam także, by młodzież pracowała nad umiejętnością posługiwania się komunikatywnym językiem angielskim oraz doskonaliła swoje umiejętności w  technologii informacyjnej.
Główne cele projektu to między innymi:

  • promocja zdrowego i aktywnego stylu życia wśród społeczności szkolnej (zdrowe odżywianie, higiena osobista, aktywność fizyczna) w myśl idei „W zdrowym ciele zdrowy duch”,
  • promowanie różnych form i sposobów spędzania wolnego czasu na świeżym powietrzu,
  • omówienie zagrożeń płynących z nieodpowiedniego korzystania z Internetu, telefonu, komputera, telewizji,
  • poznawanie stylów życia w innych krajach poprzez wymianę doświadczeń,
  • promowanie tolerancji i szacunku dla innych kultur,
  • nauka języka angielskiego,
  • wykorzystanie technologii informacyjnych,

Przez dwa lata trwania projektu uczniowie i nauczyciele naszej szkoły odwiedzają szkoły biorące udział w przedsięwzięciu, a w styczniu bieżącego roku to my gościliśmy uczniów i nauczycieli z ośmiu krajów europejskich w Szczecinie, w Gimnazjum nr 27. Podczas pobytu naszych gości sumiennie realizowaliśmy założoną w projekcie kompleksową edukację zdrowotną. Inspirowaliśmy wszystkich do aktywności ruchowej oraz czynnego uczestnictwa w masowym uprawianiu sportu podczas wizyty na lodowisku, basenie, rozgrywek w piłkę nożną, siatkówkę, tańcząc zumbę, odwiedzając kompleks SPA. Poprzez prezentacje, filmiki, wspólne zadania ukazywaliśmy zdrowie jako najwyższą wartość. Staraliśmy się kształtować nowy sposób myślenia o zdrowiu tak, by każdy uczestnik projektu miał najlepsze warunki do uzyskania pełni zdrowia fizycznego, psychicznego i społecznego.
Przygotowania do wdrożenia takiego projektu rozpoczęły się już rok wcześniej. Nasza szkoła od 2000 roku należy do Miejskiej Sieci Szkół Promujących zdrowie, a obecnie stara się o uzyskanie certyfikatu Wojewódzkiej Szkoły Promującej Zdrowie. Chciałyśmy więc, aby tematyka prozdrowotna była myślą przewodnią projektu. Partnerów wyszukałyśmy za pomocą platformy  e-tweening, na której szkoły zainteresowane zamieszczają informacje o poszukiwaniu instytucji chętnych do współpracy. Znalezienie odpowiedniego partnera zajęło nam dwa miesiące. Najbardziej odpowiadającym naszym oczekiwaniom okazał się projekt zgłoszony przez szkołę – INSTITUTO DE ENSEÑANZA SECUNDARIA NICOLÁS ESTÉVEZ BORGES w mieście ICOD DE LOS VINOS z Teneryfy. W lutym 2013r. zostały podjęte ostateczne decyzje dotyczące zadań, które mamy wspólnie realizować. Każdy partner otrzymał zadania za które jest odpowiedzialny. Nasza szkoła wraz ze szkołą z Finlandii tworzy i opracowuje wszelkiego rodzaju ankiety przeprowadzane w trakcie trwania projektu np. ankiety ewaluacyjne po każdej wizycie, ankiety dotyczące zdrowego stylu życia wśród młodzieży. Jesteśmy także odpowiedzialni wraz ze Słowacją za stworzenie raportów podsumowujących każdą z odbytych wizyt. Wszystkie szczegóły nasze współpracy zostały zamieszczone w formularzu zgłoszeniowym wypełnionym w języku angielskim i przesłanym do Agencji Narodowych poszczególnych krajów. Pół roku później otrzymaliśmy wiadomość, że wszystkie dziewięć państw zostało zaakceptowanych, a nasz projekt oceniono na 99,68 pkt. Na 100 możliwych. Tak wysoka ocena zobowiązuje i mobilizuje do jeszcze cięższej pracy. Teraz naszym zadaniem jest jak najefektywniej wykorzystać przyznane nam środki unijne by zrealizować wszystkie założone cele i zadania.
 

Udostępnij
Sekretariat ds. młodzieży województwa zachodniopomorskiego
Europedirect Szczecin

Formularz kontaktowyFundusze Unijne w Szczecinie

Punkt Informacji Europejskiej Europe Direct – Szczecin


Europe Direct to sieć informacyjna zarządzana przez Komisję Europejską. Działa ona na terenie wszystkich krajów należących do Unii Europejskiej, a w tym również na terenie Polski. Mieszkańcy Szczecina mogą korzystać z jej usług już od 2013 roku.

Fundusze i dotacje unijne - Szczecin

Misją Europe Direct jest przede wszystkim integracja Polski z Unią Europejską oraz przybliżenie jej działalności mieszkańcom Szczecina. Cele te spełniamy między innymi poprzez lekcje europejskie, doradztwo na temat funduszy i dotacji unijnych, udzielanie informacji na temat projektów Erasmus, czyli programów wymiany studenckiej oraz organizacji pozarządowych. Na naszej stronie znajdziecie wiele informacji na temat konkursów oraz możliwości rozwojowych dla osób ze Szczecina i okolic. Zapewniamy fachowe i całkowicie bezpłatne informacje europejskie!
Zapraszamy do kontaktu! Z nami otrzymają Państwo odpowiedzi na wszystkie pytania dotyczące Unii Europejskiej!


Programy Erasmus SzczecinProgramy Erasmus to szansa dla studentów na przeżycie niezapomnianej przygody, zdobycie nowych doświadczeń, naukę w nowym miejscu, poznanie ciekawych ludzi oraz poszerzenie własnych horyzontów, nie tylko jeśli chodzi o naukę języka obcego!

Chcesz wiedzieć co trzeba zrobić aby dostać się do programu oraz dowiedzieć się jakie konkretnie możliwości otwiera on przez Tobą? Zgłoś się do nas! Odpowiemy na wszystkie pytania. 

Korzystając z naszej strony, danymi osobowymi, które przetwarzamy mogą być, np. dane pozyskiwane na podstawie plików cookies lub podobne mechanizmy zapisywania informacji w urządzeniach Użytkowników, o ile pozwolą one na zidentyfikowanie Ciebie. Więcej informacji na temat zakresu danych osobowych oraz cookies znajdziesz w załączonym dokumencie . Szczegóły znajdują się w Polityce Prywatności.

Akceptuję pliki cookie na tej stronie.