Unijna Strategia dla Regionu Bałtyckiego - już nie eksperyment, a sprawdzony model współpracy transnarodowej
Cztery lata po ogłoszeniu Strategii UE dla regionu Morza Bałtyckiego okazuje się, ze unikalny rodzaj współpracy, oparty na założeniu, że wspólne wyzwania, przed którymi stoją określone regiony, czy to dotyczące ochrony środowiska, kwestii gospodarczych, czy związanych z bezpieczeństwem — najlepiej rozwiązać zbiorowo, przyniósł wymierne efekty. Opublikowane przez Komisję Europejską w lipcu br. ewaluacja pokazała wyraźne korzyści płynące z wdrożenia strategii makroregionalnej. Wynikająca z niej zintensyfikowana współpraca spowodowała w regionie basenu Morza Bałtyckiego powstanie setek nowych projektów i nowych sieci, a współpraca, w tym z państwami spoza UE, została znacznie umocniona.
Podczas IV Forum Strategii dla Regionu Morza Bałtyckiego, które odbywało się w Wilnie w dn. 11-13 listopada br. naocznie można było przekonać się jak liczna jest „wspólnota bałtycka” . W spotkaniu wzięło udział ponad 600 uczestników – z 8 krajów nadbałtyckich UE a także Norwegii i Rosji. Dla Litwy, która przewodzi obecnie Radzie Unii Europejskiej SUERMB jest jednym z priorytetów prezydencji, dla Komisji Europejskiej jest ważnym z narzędziem realizacji Strategii Europa2020.
Komisarz ds. polityki regionalnej, Johanes Hahn otwierając Forum wskazał na konieczność włączenia wymiaru Strategii bałtyckiej do wszystkich programów i polityk realizowanych w następnej perspektywie finansowej UE na w krajach Regionu: Komisarz powiedział „ Obecnie kraje członkowskie przygotowują Porozumienia Partnerskie i Programy Operacyjne – istotne jest, aby uruchomione zostały fundusze europejskie i w koordynacji z krajowymi, regionalnymi i prywatnymi środkami, służyły realizacji postawionych przez nas celów. Obecnie, w pierwszych projektach przesłanych do Komisji Porozumień Partnerskich wciąż jeszcze cele makroregionalne są uwzględnione w niewystarczającym stopniu” Komisarz podkreślił, że bałtyckie programy współpracy terytorialnej oraz środki krajowe musza być zaangażowane dla realizacji strategii.
Jednak oprócz wymiaru politycznego strategia ma inny równie ważny wymiar. Sukces strategii nie jest możliwy bez wysiłku i zaangażowania wielu ludzi działających w różnych instytucjach i różnych organizacjach Są to koordynatorzy punktów kontaktowych strategii, eksperci, koordynatorzy projektów, którzy mogli spotkać się w części wystawowej Forum. W „Wiosce projektów” można było zapoznać się z rezultatami dotychczas realizowanych przedsięwzięć i nawiązać wiele kontaktów dla stworzenia nowych sieci współpracy. Wśród 30 stanowisk wystawowych znalazły się flagowe projekty strategii takie jak:
· BalticDeal (http://www.balticdeal.eu/) – praca z rolnikami mająca na celu pomoc w ograniczaniu strat substancji użyźniających z ziemi rolnej i w utrzymaniu produkcji oraz konkurencyjności. Film na temat rezultatów projektu w Polsce.
· EfficienSea (Efficient, Safe and Sustainable Traffic at Sea) http://www.efficiensea.org – Wydajny, bezpieczny i zrównoważony transport na morzu czyniący z regionu Morza Bałtyckiego pilotażowy region e-nawigacji, dzięki opracowywaniu i testowaniu infrastruktury i usług dostosowanych do potrzeb e-nawigacji oraz szeroko zakrojonej wymianie dobrych praktyk. Film na temat projektu.
· BSRStars (http://www.bsrstars.se/) ma na celu stymulowanie wzrostu gospodarczego i konkurencyjności regionu poprzez transgraniczne kontakty związane z badaniami naukowymi i innowacją w takich dziedzinach, jak ochrona zdrowia, energetyka i transport zorganizowany z poszanowaniem zasady zrównoważonego rozwoju.
Województwo zachodniopomorskie reprezentował punkt Europe Direct Szczecin w towarzystwie projektów PlasmaTech i BALTKIC.
Galeria zdjęć Unijna Strategia dla Regionu Bałtyckiego:
1. Dostojni Gospodarze IV Forum – prezydent Litwy Daria Grybauskaite i Komisarz Johanes Hahn (autor: eu2013.lt)
2. Europe Direct-Szczecin na IV Forum (autor: ED-Szczecin)
3. Stoisko Województwa Zachodniopomorskiego (autor: ED-Szczecin)
4. Wystąpienie Komisarza J. Hahna (autor: eu2013.lt)
5. Część wystawowa IV Forum (autor: eu2013.lt)
6. Uczestnicy IV Forum (autor: eu2013.lt)