Centrum Europejskie - Europe Direct - Szczecin

Sekretariat ds. Młodzieży Województwa Zachodniopomorskiego

Europedirect
Połączenie bezpłatne.
Niektórzy operatorzy telefonii komórkowej (również aparaty w budkach telefonicznych i w hotelach) nie udostępniają połączeń z numerami 00 800 lub mogą pobierać za nie opłaty.

Co w trawie piszczy? Wyniki Eurobarometru "Na rok przed wyborami europejskimi w 2014 roku"

Załączniki:
PlikRozmiar
Pobierz plik (Eurobarometr_na-rok-przed-wyborami_podsumowanie-analityczne.pdf)Eurobarometr_Podsumowanie1940 Kb
Od połowy 2013 r. na terenie Unii Europejskiej prowadzone były badania Eurobarometru "Na rok przed wyborami europejskim w 2014 roku". Badanie podzielono na część instytucjonalną, gospodarczo-społeczną oraz ostatnią, stanowiącą podsumowanie zebranych danych. Opine sprawdzano na podstawie wywiadów bezpośrenich, które zostały przeprowadzone przez "TNS opinion" w 28 państwach UE wśród 27 624 obywateli.
Jakie są wyniki ostatniego sondażu?
Obiecujące. Obywatele Unii Europejskej, a wśród nich Polacy, wiedzą o Unii coraz więcej. 74% przepytanych Polaków wie, że posłowie do Parlamentu Europejskiego wybierani są przez wszystkich obywateli w wyborach powszechnych, a 50% chce, by w przyszłości Parlament odgrywał większą rolę niż obecnie.

Przyjrzyjmy się najważniejszym wynikom sondażu:

- Jeśli chodzi o ogólny wizerunek Parlamentu Europejskiego, większość Polaków (42%) postrzega go w sposób pozytywny. Jest to wzrost o osiem punktów procentowych w stosunku do wyników z 2012 roku.

- Pomimo tego że 53% respondentów w Polsce jest zainteresowana problemami polityki europejskiej w znaczący sposób, to tylko 35% słyszało w ostatnim czasie o Parlamencie Europejskim w mediach. Jest to spadek aż o 24% w porównaniu do 2012 roku i trzeci najniższy wynik spośród wszystkich krajów UE.

- 84% Polaków uważa, że obecnie Parlament Europejski odgrywa ważną rolę, 50% respondentów chce, aby w przyszłości PE miał jeszcze większe znaczenie, a z kolei 45% uważa, że to Parlament Europejski jest tą instytucją, która najlepiej reprezentuje UE.

- Jeśli chodzi o główne priorytety działań PE, to według respondentów w Polsce Parlament Europejski powinien przede wszystkim walczyć z ubóstwem i wykluczeniem społecznym (51%), poprawiać ochronę konsumentów i zdrowie publiczne (38%) oraz dbać o politykę bezpieczeństwa i obronności (26%).

- Na rok przed kolejnymi wyborami europejskimi 74% Polaków wie, że europosłowie wybierani są w wyborach powszechnych, natomiast 44% zdaje sobie sprawę, że następne wybory odbędą się w maju 2014 roku (36% nie było w stanie podać daty, a 20% podało odpowiedź nieprawidłową).

Dokładne wyniki sondażu oraz wnioski można przeczytać w raporcie zamieszczonym w załączniku.

Źródło: Parlament Europejski
Udostępnij
Sekretariat ds. młodzieży województwa zachodniopomorskiego
Europedirect Szczecin

Formularz kontaktowy

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej oznacza, że będą one umieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Proszę pamiętać, że zawsze można zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdują się w Polityce Prywatności.

Akceptuję pliki cookie na tej stronie.