Centrum Europejskie - Europe Direct - Szczecin

Sekretariat ds. Młodzieży Województwa Zachodniopomorskiego

Europedirect
Połączenie bezpłatne.
Niektórzy operatorzy telefonii komórkowej (również aparaty w budkach telefonicznych i w hotelach) nie udostępniają połączeń z numerami 00 800 lub mogą pobierać za nie opłaty.

Europejski Tydzień Młodzieży - jak obchodziliśmy go w Szczecinie?

                Europejski Tydzień Młodzieży to czas poświęcony spotkaniom i rozmowom młodych ludzi o nich samych, ich problemach, możliwościach, jakie otwiera przed nimi Unia Europejska. Jest to także okazja do realizacji pomysłów młodych ludzi, angażowania ich w działania dorosłych oraz stworzenia przestrzeni do prezentacji własnych poglądów. Komisja Europejska ogłasza ETM co dwa lata. W tym roku w Polsce Europejski Tydzień Młodzieży obchodzony był szczególnie, ze względu na 15 rocznicę wejścia Polski do Unii Europejskiej oraz zbliżaje się wybory do Parlamentu Europejskiego. Punkt Informacji Europejskiej Europe Direct - Szczecin oraz Sekretariat ds. Młodzieży, włączył się w obchody tego święta.

 

                Prologiem do ETM była akcja profrekwencyjna zorganizowana przez Radę Młodzieży Województwa Zachodniopomorskiego, która odbyła się 6 maja. Aby zachęcić mieszkańców Szczecina do głosowania młodzi spędzili kilka godzin w zabytkowym tramwaju, do którego zapraszali przechodniów i informowali o ważności udziału w wyborach do Parlamentu Europejskiego. Przyozdobiony flagami unijnymi, plakatami kampanii „Tym razem głosuję!” oraz EUandME tramwaj jeździł po całym mieście. W środku można było dowiedzieć się kiedy odbywają się wybory, wziąć udział w quizie związanym z UE, obejrzeć filmy promocyjne kampanii EUandME, otrzymać ulotki i materiały promocyjne oraz porozmawiać z pracownikami Punktu Informacji Europejskiej Europe Direct - Szczecin. Tramwaj cieszył się dużym zainteresowaniem i odbierany był przez szczecinian z ogromną sympatią!

                Trzydniowy festiwal obfitował w przeróżne aktywności. Szczeciński ETM rozpoczął się 9 maja w Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza, gdzie PIE ED – Szczecin powitał zwiedzające dzieci informując o ważnej dacie – Dniu Europy. Oprócz tego dzieci mogły dowiedzieć się czym jest Unia Europejska i od kiedy Polska należy do Wspólnoty.

Kolejnym punktem programu były uroczyste obchody Dnia Europy, które odbyły się w Muzeum Narodowym na Wałach Chrobrego. 

 

O 11:30 dzieci ze szczecińskich przedszkoli rozpoczęły przygotowanie życzeń dla Europy, które zapisały na żółtych i niebieskich balonach. Mimo młodego wieku uczestników niektóre z życzeń były bardzo poważne. Dzieci mówiły o pokoju, współpracy, życzyły Europie wielu przyjaciół i samych dobrych chwil w przyszłości. O 12:00 nastąpił wielki wybuch azotu, który zapowiedział wypuszczenie w powietrze ponad 400 balonów, razem z nimi w eter uniosła się melodia „Ody do radości”. Następnie dzieci mogły wziąć udział w pokazie naukowym, podczas którego samodzielnie wykonywały doświadczenia chemiczne oraz fizyczne, brały udział w eksperymentach, próbowały potraw zmrożonych przez ciekły azot. Na koniec obchodów Dnia Europy każdy uczestnik mógł wziąć udział w przygotowaniu niebiesko-żółtych lodów. Nie były to jednak zwykłe lody – wyprodukowaliśmy je przy użyciu ciekłego azotu! Przedszkolaki były zachwycone!

Na koniec Dnia Europy spotkaliśmy się w filii Biblioteki Miejskiej – ProMedia, aby porozmawiać przy wspólnym stole. Temat spotkania brzmiał „My w Unii Europejskiej”, a gościem był dr Maciej Drzonek, politolog i europeista. Wykorzystując różne techniki warsztatowe rozmawialiśmy o korzyściach płynących dla Polski z faktu uczestnictwa w UE. Nie zapomnieliśmy także o obawach i zagrożeniach – każdy miał prawo wyrazić swoje stanowisko. Uczestnicy dyskutowali i spierali się na tematy związane z aksjologią, gospodarką, społeczeństwem. Wspólnie uzgodniliśmy jednak, że wszyscy czujemy się Europejczykami.

 

                Drugi dzień Europejskiego Tygodnia Młodzieży rozpoczęliśmy od uroczystej sesji Rady Młodzieży Województwa Zachodniopomorskiego.

Na sesji został odczytany list skierowany do młodych przez Przewodniczącą Sejmiku Województwa Zachodniopomorskiego – Marię Ilnicką – Mądry. Następnie przedstawiono zostało 15 rekomendacji, nad którymi w ostatnim czasie pracowała młodzież, z okazji 15lecia Polski w Unii Europejskiej oraz podjęto uchwałę w sprawie patronatu honorowego nad projektem „Zaangażowani”. Po części oficjalnej została przeprowadzona dyskusja dotycząca rekomendacji. Podczas sesji młodzieży towarzyszyła Kierownik Sekretariatu ds. Młodzieży Małgorzata Ludwiczek.  

 

O 13:00 wystartował także Dzień Europy w Centrum Opieki nad Dzieckiem im. Konstantego Maciejewicza, współorganizowany przez Punkt Informacji Europejskiej Europe Direct – Szczecin. Dzieci zebrały się aby opowiedzieć sobie nawzajem o tradycjach związanych z różnymi krajami Unii Europejskiej. Każda grupa przygotowała także tradycyjną potrawę oraz stroje charakterystyczne dla danego kraju. Ta, której poszło najlepiej wyjedzie w czerwcu na warsztaty! Punktem kulminacyjnym imprezy był ogromny tort z flagą Unii Europejskiej.

 

 

O 14:00, w Książnicy Pomorskiej, rozpoczęła się Debata kandydatów do Parlamentu Europejskiego.

 

 

Było to wydarzenie współorganizowane ze inicjatywą młodzieżową Szczecin 2.0. Na debacie stawili się przedstawiciele i przedstawicielki: Lewicy Razem – Julia Zimmermann, Prawa i Sprawiedliwości – Czesław Hoc, Konfederacji – Paweł Mazur, Platformy Obywatelskiej – Bogusław Liberadzki, Wiosny Biedronia – Anita Kucharska – Dziedzic. Debata podzielona została na trzy bloki, kandydaci opowiadali o wizji Unii Europejskiej, perspektywach dla młodych ludzi w UE oraz przyszłości Polski we wspólnocie. Dodatkowo po każdej części padały pytania z publiczności. Debata zgromadziła ponad 150 młodych osób, które zainteresowane były m.in. zaangażowaniem młodych w politykę europejską, Europejskim Parlamentem Młodzieży, możliwościami odbywania stażu w Parlamencie Europejskim, kwestiami ochrony środowiska i edukacji w Polsce. 

                Sobotnim europejskim śniadaniem rozpoczęliśmy trzeci dzień festiwalu młodzieży. Oprócz kanapek i pysznej kawy częstowaliśmy także ulotkami o wyborach do Parlamentu Europejskiego.

 

 

Rozmawialiśmy z przechodniami i w miłej atmosferze zachęcaliśmy do pójścia do urn 26 maja. Członkowie i członkinie Rady Młodzieży Województwa Zachodniopomorskiego opowiadali mieszkańcom Szczecina o roli Parlamentu Europejskiego oraz informowali i dacie wyborów. Dodatkowo zapraszali także do stosika Punktu Informacji Europejskiej Europe Direct – Szczecin oraz Sekretariatu ds. Młodzieży, które znajdowało się przed kawiarnią bardzo dobrze na pl. Orła Białego, gdzie można było zapoznać się z najbardziej aktualnymi publikacjami Komisji Europejskiej oraz porozmawiać z konsultantkami PIE ED – Szczecin. Łącznie w śniadaniu udział wzięło ponad 100 osób!

 

 

Następnie, w Akademii Sztuki, odbył się pokaz spektaklu pt. „Kolorowa czyli biało-czerwona”.

Przedstawienie ma na celu zwrócenie uwagi młodych ludzi na ich codzienne zachowania oraz zwiększenia ostrożności w sferze manipulacji, wykorzystywanej między innymi do promowania wszelkiego rodzaju nacjonalizmów. Po spektaklu odbył się również warsztat przeprowadzony przez reżysera i aktora spektaklu – członków Fundacji Banina.

Młodzież biorąca udział w pokazie była głęboko poruszona i wyszła z Akademii Sztuki z wieloma refleksjami i przemyśleniami dotyczącymi tolerancji i równości, a więc najważniejszych wartości leżących u podstaw Unii Europejskiej.

 

 

Ostatnim punktem programu był Rodzinny Piknik Europejski na pl. Solidarności. Każdy mieszkaniec Szczecina mógł znaleźć tam coś dla siebie. Były występy artystyczne, zarówno muzyczne, jak i taneczne, do tego strefa gier i zabaw oraz inscenizacja przejścia granicznego, którego najmłodsi, ze względu na uczestnictwo Polski w UE i strefie Schengen, już nie znają. Dodatkowo przez cały piknik można było spotkać wielkiego Syriusza – maskotkę Unii Europejskiej, który chętnie robił sobie zdjęcia, szczególnie z najmłodszymi mieszkańcami Szczecina.

PIE ED – Szczecin przygotował także stoisko z materiałami promocyjnymi i publikacjami, a dodatkowo przygotował we współpracy z Miastem Nauki azotowe lody w kolorach Unii Europejskiej. Piknik zakończył się efektownym pokazem laserowym dla uczczenia 15lecia uczestnictwa Polski w Unii Europejskiej. 

                Europejski Tydzień Młodzieży okazał się wspaniałą okazją do poruszenia tematów związanych z angażowaniem młodzieży w codziennie życie społeczne i polityczne. Podczas trzech bardzo intensywnych dni zrealizowane zostały działania mające na celu aktywizację młodych osób z całego Pomorza Zachodniego, ale także takie, które pozwoliły poznać ich opinię na temat funkcjonowania Unii Europejskiej. Łącznie w ETM udział wzięło ok. 500 młodych ludzi, którzy konfrontowali swoje poglądy i tworzyli przestrzeń do poszukiwania rozwiązań na najbardziej palące, młodzieżowe tematy.

 

Europejski Tydzień Młodzieży odbił się także szerokim echem w mediach. Oprócz telewizji regionalnej informacje na jego temat pojawiły się w lokalnych radiach (Radio Szczecin, Radio RMF fm, Radio Eska), prasie (Kurier Szczeciński, Głos Szczeciński), stronach internetowych (m.in. wSzczecinie.pl, infoludek.pl).

L.p.

Gdzie?

Kiedy?

Tytuł

Strona internetowa

1

Kronika TVP

9.05 godz. 08:30

Święto Europy

http://szczecin.tvp.pl/42550155/830-90519

2

Kronika TVP

9.05 godz. 14:30

Święto Europy w Szczecinie

http://szczecin.tvp.pl/42553504/1430-90519

3

Kronika TVP

9.05 godz. 18:30

Święto Europy

http://szczecin.tvp.pl/42553768/1830-90519

4

Gs24

9.05

Europejski Tydzień Młodzieży w Szczecinie: Kolorowe balony na okrągły jubileusz

https://gs24.pl/europejski-tydzien-mlodziezy-w-szczecinie-kolorowe-balony-na-okragly-jubileusz-zdjecia-wideo/ar/c1-14120057?fbclid=IwAR1Eu807RA6N_MCOAcnbboYHylOGy9eaMX3ciXsogoqm2RTY_KzLpJw40Sc

5

TVP Szczecin

9.05

Święto Europy. Wystartował Europejski Tydzień Młodzieży

http://szczecin.tvp.pl/42554809/swieto-europy-wystartowal-europejski-tydzien-mlodziezy?fbclid=IwAR2Z1C67GoxIGvPARcYuhiaTfB9mm23dxZHyC8_irfK7PRX0-5iOyEw3bFk

6

Kronika TVP

10.05 godz. 8:30

Dzień Europy

http://szczecin.tvp.pl/42568520/830-100519

7

Kronika TVP

11.05 godz. 21:00

15-lecie w UE

http://szczecin.tvp.pl/42586844/2100-110519

8

Szczecin Nasze Miasto

9.05

Dzieci wypuściły balony z życzeniami dla państw Unii Europejskiej

http://szczecin.naszemiasto.pl/artykul/dzieci-wypuscily-balony-z-zyczeniami-dla-panstw-unii,5115491,artwid,t,id,tm.html

9

Szczeciński Inkubator Kultury

9.05

Europejski Tydzień Młodzieży

http://inkubatorkultury.szczecin.pl/news/europejski-tydzie%C5%84-m%C5%82odzie%C5%BCy/

10

Infoludek

10.05

Debata wyborcza jedynek do Europarlamentu

https://infoludek.pl/wydarzenia/debata-wyborcza-jedynek-do-europarlamentu/

11

wyborcza.pl

9.05

Wybory do europarlamentu 2019. W piątek w Szczecinie pierwsza debata kandydatów

http://szczecin.wyborcza.pl/szczecin/7,34939,24765660,eurowybory-2019-w-piatek-w-szczecinie-pierwsza-debata-kandydatow.html

12

w Szczecinie

 

Europejski Tydzień Młodzieży w Szczecinie [program]

https://wszczecinie.pl/europejski_tydzien_mlodziezy_w_szczecinie_program,id-30777.html

13

Gs24

12.05

15 lat Pomorza Zachodniego w UE. Piknik na Placu Solidarności [ZDJĘCIA]

https://gs24.pl/15-lat-pomorza-zachodniego-w-ue-piknik-na-placu-solidarnosci-zdjecia/ar/c13-14122715

14

Szczecin Nasze Miasto

12.05

Piknik na Placu Solidarności z okazji 15-lecia w Unii Europejskiej

http://szczecin.naszemiasto.pl/artykul/piknik-na-placu-solidarnosci-z-okazji-15-lecia-w-unii,5118231,artgal,t,id,tm.html

15

24Kurier.pl

11.05

Rodzinnie i europejsko. Piknik na placu Solidarności [GALERIA]

https://24kurier.pl/aktualnosci/wiadomosci/rodzinnie-i-europejsko-piknik-na-placu-solidarnosci/

16

Radio Szczecin

10.05

Kandydaci na europosłów debatowali w Szczecinie [ZDJĘCIA]

https://radioszczecin.pl/1,388582,wybory-do-parlamentu-europejskiego-przypadaja-26?fbclid=IwAR1YO3HbY0wP84Qg60yt93II92FRB2OgKIvACJU5BhFD519lbzpgLmKQ2v0

 

Udostępnij
Sekretariat ds. młodzieży województwa zachodniopomorskiego
Europedirect Szczecin

Formularz kontaktowyFundusze Unijne w Szczecinie

Korzystając z naszej strony, danymi osobowymi, które przetwarzamy mogą być, np. dane pozyskiwane na podstawie plików cookies lub podobne mechanizmy zapisywania informacji w urządzeniach Użytkowników, o ile pozwolą one na zidentyfikowanie Ciebie. Więcej informacji na temat zakresu danych osobowych oraz cookies znajdziesz w załączonym dokumencie . Szczegóły znajdują się w Polityce Prywatności.

Akceptuję pliki cookie na tej stronie.