Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij Zamknij

Informacje

Yes!teśmy 20 lat Polski w UE

Stand with Ukraine!

3 nowe stacje drugiej linii warszawskiego metra już otwarte

Dzisiaj, 28 września, otwarto trzy nowe stacje warszawskiego metra: Zacisze, Kondratowicza i Bródno. Są one częścią projektu współfinansowanego przez Unię Europejską, który obejmował budowę nowych stacji metra i zakup 17 nowych pociągów. W latach 2019-2022 zainaugurowano osiem stacji. W tę rozbudowę Unia Europejska inwestuje ponad 432 mln euro, z całkowitego kosztu wynoszącego blisko 749 mln euro.

Z populacją około 1,86 miliona Warszawa jest jednym z najbardziej zatłoczonych miast w Europie. Metro składa się obecnie z dwóch linii: linii I łączącej centralną Warszawę z jej gęsto zaludnionymi północnymi i południowymi przedmieściami oraz centralnego odcinka linii II wschód-zachód. Ta ostatnia otrzymała wsparcie finansowe UE w wysokości prawie 2 mld euro z funduszy unijnych (1 905 732 538 euro) przyznanych w ramach kilku projektów realizowanych w perspektywach finansowych 2007-2013 i 2014-2020. Obecnie linia II obejmuje 15 stacji – od Bemowa do Trockiej. Obecnie trwający rozwój drugiej linii metra ma na celu poprawę połączeń między wschodnią i zachodnią stroną miasta oraz lepszą integrację różnych systemów transportu miejskiego Warszawy. Dzięki temu mieszkańcy będą mieli łatwiejszy dostęp do szybkiego, nowoczesnego i czystego transportu, a główny cel projektu, jakim jest zwiększenie udziału transportu publicznego w podróżach po mieście, będzie realizowany.

„Warszawskie metro to nie tylko projekt miejski. Jest to pod wieloma względami projekt symboliczny. Pierwsze plany warszawskiego metra rozpoczęły się na początku XX wieku, a prace projektowe przyspieszyły po odzyskaniu przez Polskę niepodległości. Prace nad warszawskim metrem trwały i ostatecznie otwarcie pierwszego odcinka metra nastąpiło w 1995 roku, po rozpoczęciu transformacji ustrojowej w Polsce. W tamtym czasie był to symbol zmian, wolności i nowych perspektyw. Dzisiejsze otwarcie kolejnego odcinka II linii metra dodaje nowy rozdział do tej historii, napisanej wspólnie z mieszkańcami zjednoczonej Europy. Po raz kolejny staje się symbolem – tym razem symbolem solidarności Unii Europejskiej." – powiedziała Angela Martinez-Sarasola szefowa Wydziału ds. Polski w Dyrekcji Generalnej ds. Polityki Regionalnej i Miejskiej Komisji Europejskiej.

Dzienna liczba przejazdów warszawskim metrem wynosi prawie 700 tys., a rocznie ok. 181 mln. Jeśli porównamy te dane z liczbą 245 mln wszystkich pasażerów kolei w Polsce, widać skalę oddziaływania tego środka transportu tylko w jednym obszarze metropolitalnym. To dowodzi również, jak bardzo ta inwestycja jest potrzebna.

Obecnie metro w Warszawie ma 36 stacji i 38,3 km długości.

Warszawa, 28 września 2022r.

Banery/Logo