Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij Zamknij

Informacje

Stand with Ukraine!

Witamy na stronie EUROPE DIRECT Szczecin!

Pierwsza taka gra miejska podczas Dnia Europy! Z czym musieli zmierzyć się uczestnicy?

W jaki sposób opisać demokrację, gdy nie można użyć słów: głosowanie, wybory i społeczeństwo? Z takim zadaniem musieli zmierzyć się uczestnicy gry miejskiej „Odkrywaj Europę”, która 7 maja obyła się w Świnoujściu. Podczas wydarzenia odwiedzili oni 5 stacji rozlokowanych w pobliżu promenady i rozwiązali zagadki dotyczące wartości Unii Europejskiej. Ważna była wiedza, determinacja i… czas! Wszystko to w ramach Dnia Europy, jaki corocznie jest obchodzony 9 maja w krajach UE.

Gra miejska dla osób w każdym wieku

Do zabawy zaproszono zarówno rodziny z dziećmi, młodzież, jak i seniorów. Swój udział w wydarzeniu zadeklarowało 9 drużyn, liczących od 3 do 5 osób. Dla zwycięzców przewidziano atrakcyjne nagrody o łącznej wartości 1500 zł, a wśród nich smartwatche, słuchawki, powerbanki, bluzy i wiele drobnych upominków.

Zadania, z którymi musieli zmierzyć się uczestnicy gry, dotyczyły sposobów dbania o środowisko naturalne oraz wspierania lokalnych dostawców ekologicznej żywności. Wszystko po to, aby podkreślić korzyści wynikające z Europejskiego Zielonego Ładu. Ponadto odwołano się także do zagadnień związanych z walką z dezinformacją oraz Europejskiego Korpusu Solidarności.

Odkrywaj Europę w Świnoujściu

Gra odbyła się w jednym z najbardziej turystycznych punktów polskiego wybrzeża. Aby odwiedzić każdą z pięciu stacji, uczestnicy musieli przespacerować się wzdłuż plaży. Trasa liczyła kilka kilometrów, które należało pokonać wyłącznie piechotą.

– Postanowiliśmy zorganizować grę miejską w Świnoujściu nie bez powodu. Jest to miasto położone blisko granicy z Niemcami, która jeszcze nie tak dawno była zablokowana z powodu pandemii. Wówczas panowały spore ograniczenia, jeśli chodzi o kontakt z naszym zachodnim sąsiadem, związane np. z wymianą młodzieży. Obecnie przejście graniczne jest otwarte, a ruch turystyczny w pełni aktywny. Świnoujście to miasto europejskie, które ma podróżnym wiele do zaoferowania. Chcieliśmy, aby samo miejsce rozgrywki podkreślało walory tego, że jesteśmy w Europie, oraz było swoistą zachętą do wzięcia udziału w zabawie – informuje Arkadiusz Mazepa, dyrektor Sekretariatu ds. Młodzieży Województwa Zachodniopomorskiego oraz Kierownik EUROPE DIRECT Szczecin, organizator wydarzenia.

Organizatorami wydarzenia byli: EUROPE DIRECT Szczecin przy Sekretariacie ds. Młodzieży Województwa Zachodniopomorskiego, współorganizatorami: Prezydent Miasta Świnoujście, Miejski Dom Kultury w Świnoujściu. Gra odbyła się w ramach Europejskiego Roku Młodzieży na Pomorzu Zachodnim.

Ważna była organizacja czasu

Idea gry została zawarta już w samej jej nazwie, czyli „Odkrywaj Europę”. Przygotowane zadania odwoływały się do tej tematyki. Nie były trudne, ale wymagały od graczy zaangażowania. Choć na mapce informacyjnej poszczególne stacje zostały określone cyframi od 1 do 5, to w rzeczywistości nie trzeba było odwiedzać ich po kolei. Z tego względu drużyny różnie organizowały swoją trasę, wszystko po to, aby osiągnąć jak najlepszy wynik, jeśli chodzi o czas rozgrywki. Zabawa rozpoczęła się ok. 11:00, a grupa, która zajęła pierwsze miejsce, dotarła do mety o godzinie 12:18.

– Oby więcej takich imprez, to było naprawdę super wydarzenie. Nasza drużyna dała z siebie wszystko, nie poddaliśmy się nawet wtedy, gdy pomyliliśmy trasę i musieliśmy z tego względu nadłożyć trochę drogi – komentuje wydarzenie jedna z uczestniczek, Lucyna Tomiałojć. – Dziękujemy organizatorom za doskonałą zabawę.

Rywalizacja podczas zabawy była duża: gracze wykazali się wiedzą merytoryczną i umiejętnościami logistycznymi. Ostatecznie o pierwszym miejscu zadecydował czas, ponieważ dwie drużyny uzyskały tyle samo punktów za wykonane zadania. Na końcu odbyło się uroczyste wręczenie nagród, a ich laureaci zapozowali do wspólnego zdjęcia pamiątkowego.

AUTOR ZDJĘCIA: Inessa Ormańczyk

AUTOR ZDJĘCIA: Inessa Ormańczyk

AUTOR ZDJĘCIA: Inessa Ormańczyk

AUTOR ZDJĘCIA: Inessa Ormańczyk

Banery/Logo