Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij Zamknij

Informacje

Yes!teśmy 20 lat Polski w UE

Stand with Ukraine!

Rok 2022 będzie Europejskim Rokiem Młodzieży

Konferencja w sprawie przyszłości Europy to pierwszy projekt, w którym Komisja Europejska pyta wszystkich mieszkańców Unii Europejskiej o kierunek rozwoju Europy. Kolejnym krokiem ku obywatelom jest ustanowienie roku 2022 Europejskim Rokiem Młodzieży. – Obie te inicjatywy oznaczają że Unia Europejska jest coraz bliżej swoich mieszkańców i słucha tego, co mają do powiedzenia – mówi Arkadiusz Mazepa – Kierownik Sekretariatu ds. Młodzieży Województwa Zachodniopomorskiego oraz Punktu EUROPE DIRECT Szczecin.

W ramach Europejskiego Roku Młodzieży Komisja Europejska, we współpracy z Parlamentem Europejskim, państwami członkowskimi, władzami regionalnymi i lokalnymi oraz samymi młodymi obywatelami Unii Europejskiej, zamierza:

  • doceniać i wspierać pokolenie, które mocno poświęciło się w czasie pandemii, dać młodym ludziom nowe nadzieje, siłę i wiarę w przyszłość poprzez informowanie, w jaki sposób transformacja ekologiczna i cyfrowa zapewni im nowe perspektywy i możliwości;
  • zachęcać wszystkich młodych ludzi, zwłaszcza tych o mniejszych szansach, pochodzących ze środowisk znajdujących się w niekorzystnej sytuacji, z regionów wiejskich lub oddalonych czy należących do słabszych grup społecznych, aby stali się aktywnymi obywatelami, którzy będą przyczyniać się do pozytywnych zmian;
  • promować możliwości oferowane młodzieży w ramach polityki UE w celu wspierania ich rozwoju osobistego, społecznego i zawodowego;
  • czerpać inspirację z działań, wizji i spostrzeżeń młodych ludzi, które wzmocnią i ożywią Unię Europejską, w oparciu o wyniki Konferencji w sprawie przyszłości Europy.

Europejski Rok Młodzieży będzie iść w parze z wdrażaniem instrumentu NextGenerationEU, który na nowo otwiera perspektywy dla młodzieży, m.in. poprzez tworzenie wysokiej jakości miejsc pracy oraz możliwości kształcenia i szkolenia dla przyszłości Europy, a także wspiera uczestnictwo młodych ludzi w życiu społecznym. W realizację planu NextGenerationEU zainwestowanych będzie 806,9 mld euro.

NextGenerationEU ma sprawić, że Europa stanie się bardziej przyjazna środowisku, bardziej cyfrowa, bezpieczniejsza oraz zdrowsza. Plan odbudowy dla Europy zakłada również promocję równouprawniania i wzmocnienia pozycji kobiet, ochronę praw społeczności LGBTQI+ oraz zwalczanie mowy nienawiści i przestępstw nienawiści. Budżet NextGenerationEU oznacza nowe możliwości gospodarcze i społeczne dla wszystkich. Zwiększone zostaną możliwości zatrudnienia osób z niepełnosprawnościami, znajdujących się w niekorzystanej sytuacji lub mieszkających na obszarach wiejskich. To także inwestycja w edukację dzieci, niezależnie od ich pochodzenia czy potrzeb specjalnych.

W ramach Europejskiego Roku Młodzieży organizowane będą działania na poziomie europejskim, krajowym, regionalnym i lokalnym, które mają wpisywać się w priorytety, tzw. cele młodzieżowe. Są to między innymi: łączenie UE z młodzieżą, równość płci oraz społeczeństwo integracyjne.

- Województwo Zachodniopomorskie włącza się w działania europejskie. Rok 2022 został właśnie ustanowiony Europejskim Rokiem Młodzieży na Pomorzu Zachodnim - mówi Arkadiusz Mazepa. - W jego ramach w Sekretariacie ds. Młodzieży zostaną podjęte następujące działania: cykl spotkań o tematyce obywatelskiej, konferencje dotyczące równości, spotkania młodzieży i decydentów, wsparcie działalności Młodzieżowego Sejmiku Województwa Zachodniopomorskiego, lekcje europejskie na temat wartości UE, współpraca z młodzieżowymi radami miast i gmin.

Równolegle działania skierowane do młodzieży realizować będzie Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego. Będą one obejmować podnoszenie kompetencji społecznych młodzieży, włączenie społeczne, promocję ekonomii społecznej i rozwój przedsiębiorczości młodych osób w oparciu o zieloną i cyfrową transformację gospodarki. Młodzi ludzie otrzymają także wsparcie psychologiczno-pedagogiczne.

 

Nasza publikacja dostępna na portalu wszczecinie.pl oraz w załączonym pliku.

 

Sfinansowane ze środków UE. Wyrażone poglądy i opinie są jedynie opiniami autora lub autorów i niekoniecznie odzwierciedlają poglądy i opinie Unii Europejskiej lub Komisja Europejska. Unia Europejska ani Komisja Europejska nie ponoszą za nie odpowiedzialności.

Banery/Logo