Centrum Europejskie - Europe Direct - Szczecin

Sekretariat ds. Młodzieży Województwa Zachodniopomorskiego

Europedirect
Połączenie bezpłatne.
Niektórzy operatorzy telefonii komórkowej (również aparaty w budkach telefonicznych i w hotelach) nie udostępniają połączeń z numerami 00 800 lub mogą pobierać za nie opłaty.

Rozmowa z Janem Olbrychtem posłem do Parlamentu Europejskiego o przyszłorocznych wyborach do Parlamentu Europejskiego (część II)

 „To nie wszystko jedno, kto zasiądzie w Parlamencie Europejskim, przeciwnie bardzo istotne, aby w tym parlamencie znaleźli się ludzie, których chcemy tam widzieć, ludzi dobrze przygotowanych do budowania dobrej pozycji Polski w UE” - rozmowa z Janem Olbrychtem posłem do Parlamentu Europejskiego o przyszłorocznych wyborach do Parlamentu Europejskiego (część II).
Pierwsza część wywiadu dostępna jest tutaj.
 
Europe Direct – Szczecin: W drugiej części naszej rozmowy poproszę Pana o odpowiedzi na pytania zadane przez osoby, które odpowiedziały na ogłoszony przez nas konkurs na profilu FB. Oto pierwsze z nich: W jakiej sytuacji podczas trwania ostatniej kadencji czuł Pan, że jest Pan odpowiednią osobą w odpowiednim miejscu i wszystko jest w Pana rękach? (Emilia H. ze Szczecina)
Jan Olbrycht: Z tym „wszystko” to oczywiście przesada, ale mogę powiedzieć, że wszystko to, co zrobię, jest w moich rękach, tj. mogę podejmować decyzje, za które potem będę odpowiadał przed innymi ludźmi, przed moimi wyborcami. Ta świadomość towarzyszy mi przez cały czas mojej pracy w Parlamencie Europejskim. Jestem posłem PE już 9. rok i jestem nieustająco zafascynowany tą pracą. To jest praca niezwykle ciekawa, ale aby przynosiła satysfakcję i efekty, trzeba się w nią bardzo zaangażować. Wtedy z pewnością ma się poczucie wpływu na rzeczywistość. Ja wyniosłem z samorządu dobrą szkołę pracy, pracy bardzo intensywnej i staram się wykorzystywać całe moje doświadczenie w działalności w Parlamencie. Wiem na przykład, w jaki sposób należy kierować środki finansowe do miast czy do regionów, bo jestem w tej dziedzinie praktykiem, dlatego jestem w stanie wykorzystywać swoją wiedzę w tym zakresie. A więc tak, być może zabrzmi to nieskromnie, mam głębokie poczucie, ze jestem na właściwym miejscu, że mogę w pracy, którą wykonuję wykorzystywać wiedzę, która udało mi się nabyć wcześniej w samorządzie.
 
Dlaczego porzucił Pan politykę regionalną na rzecz europejskiej? (Bartosz W. ze Szczecina)
Myślę, że moja droga zawodowa przebiega naturalną koleją rzeczy. Byłem praktykiem pracowałem jako burmistrz przez 8 lat, potem przeszedłem do kolejnego etapu i pracowałem jako marszałek przez kolejne 4 lata.  Bardzo wiele się w tym czasie nauczyłem i to doświadczenie ogromnie mi pomagało w dalszych działaniach. Zrobiłem krok dalej, do Parlamentu Europejskiego, ale nie nazwałbym tego porzuceniem, czy opuszczeniem jednej sfery na rzecz innej. Myślę, że należy wykorzystywać zebrane doświadczenie w następnych etapach i zostawić miejsce dla następców, którzy realizują postawione zadania i cele.
 
Mówi się, że młodzi są przyszłością naszego narodu, a tymczasem wielu młodych ludzi wyjeżdża z kraju w pogoni za pracą, której u nas brak. Dostanie się na staż często graniczy z cudem. Jak widzi Pan przyszłość młodych ludzi w Polsce, jak będzie ich Pan chciał zatrzymać, aby rzeczywiście stali się przyszłością Rzeczpospolitej? (Dorota K. z Wrocławia)
Tutaj widzę kilka elementów. Przede wszystkim problem bezrobocia wśród młodych jest problemem całej Unii Europejskiej, wszystkich państw w szczególności Hiszpanii, Włoch, Grecji, a dzisiaj również Polski.  Wszyscy się zastanawiają, jakie rozwiązania finansowe, organizacyjne należałoby zastosować, by sytuację młodych ludzi na rynku pracy zmienić. Skoro mówimy o młodych Polakach wyjeżdżających do innych krajów, to chcę podkreślić, że ja osobiście nie mam absolutnie nic przeciwko temu, żeby młodzi Polacy wyjeżdżali, wręcz przeciwnie myślę, że powinni jeździć po całej Unii Europejskiej. To, co według mnie jest istotne, to motywacje wyjazdów. Np. jadę na kilka lat po to, żeby zdobyć doświadczenie, nauczyć się języka, zdobyć umiejętności i potem wracam do kraju, jeżeli mam taka ochotę. Taki pomysł na siebie jest jak najbardziej naturalny, bo dzisiaj świat jest otwarty i nie można nikomu niczego narzucić. Jestem ostatnią osobą, która by ktokolwiek oceniała, na podstawie tego czy ktoś został w kraju czy nie, bo tak naprawdę jeśli ludzie chcą realizować swoje ambicje, to niech szukają swojego miejsca i swojej przyszłości. Natomiast trzeba odpowiedzieć sobie na pytanie inne, dlaczego młodzi ludzie wyjeżdżają. W moim przekonaniu prosta odpowiedź: dlatego, że nie ma dla nich pracy – nie jest do końca prawdziwa. Z moich rozmów z młodymi ludźmi wynika, że w innych państwach spotykają się oni z życzliwością, z innym stosunkiem do nich, jako pracownika, mają łatwiejszą drogę awansu. I to jest poważny problem dla dorosłych do zastanowienia się nad tym jak my sobie wzajemnie urządzamy życie w naszym kraju, że młodzi ludzie po prostu nie chcą tutaj być i często za granicą pracują na niższych stanowiskach, w gorszych warunkach, ale czują się szanowani, doceniani. Myślę więc, że nowe miejsca pracy dla młodych to jest jedna cześć problemu, druga to podjęcie wysiłku żeby zmienić relacje między ludźmi w Polsce i poważniej zastanowić się nad tym, co oznacza solidarność wzajemna, co to znaczy pomaganie sobie i w tym aspekcie poprawić naszą Polskę. Jestem przekonany, że to jest to jest naprawdę nam wszystkim bardzo potrzebne.
 
„Lampedusa stała się symbolem europejskiej polityki migracyjnej. I musi stać się też punktem zwrotnym europejskiej polityki wobec uchodźców”- powiedział przewodniczący Parlamentu Europejskiego (PE) Martin Schulz (S&D) podczas wystąpienia na zeszłotygodniowym szczycie UE w Brukseli. Jakkolwiek w historii UE były już inne tragedie dotykające nielegalnych imigrantów, a sam problem nielegalnej migracji nie jest niczym nowym w Europie, to jednak wydarzenia ostatnich kilku tygodni stały się katalizatorem przemian i doprowadziły do przesunięcia tych kwestii w światło reflektorów. Jakie rozwiązania widzi Pan Poseł dla tej kwestii, aby takich sytuacji w przyszłości było mniej (Agnieszka P. ze Szczecina)
To bardzo poważne pytanie. W gruncie rzeczy to, co umownie nazywamy Lampedusą, to problem wszelkich nielegalnych imigrantów, którzy zmierzają w kierunku Europy, ale też Stanów Zjednoczonych czy Australii.  To są masy młodych ludzi, którzy wyjeżdżają z biedy do świata, który jest dla nich światem wolnym, światem dającym im pracę, to jest taki pęd ku nadziei. Zresztą bardzo często bywa  tak, że ludzie którzy płyną do Lampedusy wcześniej idą ze swojego miejsca zamieszkania do tej słynnej łodzi przez około rok. Czasami cała wioska się składa, żeby ten młody człowiek mógł tam dojść,  a on potem w karygodnych warunkach, przez mafijne układy jest wciągany na jakąś łódź, gdzie, jeżeli ma szczęście dopłynie do wymarzonego brzegu.
Problem ten jest testem dla całej Unii, tego czy rzeczywiście tworzymy jedność, czy jesteśmy solidarni, nie tylko wobec tych ludzi, którzy przypływają, ale czy jesteśmy solidarni wobec siebie, czy chcemy tworzyć wspólną Unię Europejską. Ja jestem zwolennikiem Unii, dlatego mówię o naszej wspólnej Unii Europejskiej i zastanawiam się czy jesteśmy razem w stanie uzgodnić, jak tym ludziom pomóc. Jakie znaleźć rozwiązanie dla wszystkich krajów, bo przecież nie można zostawić Włochów z Lampedusą, za chwilę Greków z imigrantami, niedługo już Bułgarów, do których już przyjeżdża wielu imigrantów, a ostatnio się pojawili się imigranci z Czeczeni w Alzacji. Tam też rządy i społeczności lokalne nie za bardzo dają sobie z tym problemem radę. Ta sytuacja to według mnie test na nasze wyobrażenie, czym jest Unia Europejska, czy potrafimy coś zrobić razem. Przykładowo na Lampedusie, gdzie rocznie przyjeżdża ok. 35 000 ludzi, jest jeden prawnik, nie ma tam lekarzy specjalistów. Lekarze przyjeżdżają na wyspę raz w tygodniu, żeby leczyć ludzi, którzy przebyli tak ciężką drogę. To jest sytuacja dramatycznie trudna. Są pomysły by utworzyć tam coś na kształt słynnej wyspy w Nowym Jorku, Ellis Island  - centrum dla imigrantów.  Pamiętajmy jednak, że do Stanów Zjednoczonych ludzie płynęli legalnie, gdyby tutaj stworzyć takie centrum oznaczałoby to zalegalizowanie czegoś, co jest nielegalne. Innym ważnym pytaniem jest to, w jaki sposób rozmawiać z państwami Afryki Północnej, żeby to one ludziom gwarantowały pracę i warunki życia na tyle dobre, aby ludzie ci nie musieli stamtąd uciekać. To jest cały zestaw różnych problemów. Myślę, że jeśli Unia Europejska nie da sobie rady, to znaczy nie stworzy wspólnych działań dotyczących imigrantów, to w gruncie rzeczy nie zda ważnego egzaminu. A przed nami jeszcze emigranci w Polsce, to jest rzeczywistość, która się zbliża. Na razie jest ich jeszcze niezbyt wielu, ale dlaczego nie mają przyjechać do Polski? Jeżeli w Polsce sytuacja będzie się poprawiała to myślę, że pytanie o Lampedusę jest także dla Polski pytaniem symbolicznym i absolutnie kluczowym.
 
Czy uważa Pan, że Ukraina ma szansę stać się członkiem Unii Europejskiej i czy demonstracje trwające w tym kraju mają wpływ na podjęcie tej decyzji (Julita M. ze Szczecina)
Tutaj uruchomię swoją wcześniejszą duszę, bardziej socjologa niż polityka i powiem, że absolutnie tak. To jest proces, bo to jest kwestia dojrzewania struktury całego społeczeństwa. Pamiętajmy, że Ukraina jest bardzo podzielona, część wschodnia jest dosyć odległa od myślenia europejskiego, część zachodnia bardziej jest związana z takim myśleniem, także ze względu na sąsiedztwo. Natomiast budzenie się świadomości, postrzeganie Unii Europejskiej nie jako centrum, do którego się bezpośrednio dąży, ale jako punktu odniesienia do budowania demokracji, systemu sprawiedliwości, systemu dobrej gospodarki - tak rozumiane budzenie się świadomości jest również podzielane przez przywódców politycznych, którzy są realnie myślącymi ludźmi i wiedzą, że zmiany w świadomości i wymagają czasu i stopniowego rozlewania się takiego myślenia poza Majdan.
Tak naprawdę chodzi o to, żeby jednak przy kolejnych wyborach, doszły do głosu siły demokratyczne i żeby one w sposób demokratyczny zadecydowały o kierunku, w jaki ma podążać Ukraina. Jesteśmy świadkami takiego procesu, który trwał w Polsce bardzo wiele lat.  W Polsce kamieniami milowymi był Poznań 56’, Gdańsk 70’, Gdańsk 81’, stan wojenny.  Dziś widzimy jak wiele czasu zajęło budzenie się świadomości. Na Ukrainie mieliśmy pomarańczową rewolucję, która niekoniecznie przyniosła takie efekty, jakich oczekiwano, a dzisiaj Ukraińcy są na następnym etapie, inne mają argumenty, inaczej myślą. My, jako polscy posłowie w Parlamencie Europejskim już od dłuższego czasu powtarzamy, że najważniejsze jest żeby kraje zachodnie zainteresowały się naszymi wschodnimi sąsiadami. Uważamy, że z jednej strony ważna jest polityka południowa tj. północna Afryka, ważny jest dialog ze Stanami Zjednoczonymi, ale równie ważny dla Unii Europejskiej jest kontakt ze wschodem. Nasze polskie doświadczenia pokazują, że perspektywa możliwości wejścia do Unii nawet w dalekiej przyszłości zmienia myślenie, powoduje, że zmienia się system prawny, ze społeczeństwo powoli zaczyna się zupełnie inaczej kształtować. To długi proces, ale myślę ze Ukraina weszła na drogę ku demokracji, która będzie miała jeszcze trochę zakrętów, oby nie były one  tragiczne, ale doprowadzi do pozytywnego finału.
 
Co zrobić by poprawić bezpieczeństwo energetyczne naszego kraju? Czy zielona energetyka może być rozwiązaniem dla Europy? (Adrian S. z Kołobrzegu)
Europa bardzo by chciała stać się pionierem ekologicznych rozwiązań, chciałby wyprzedzać inne państwa w efektywne zaopatrzenie w energię z poszanowaniem środowiska i niską emisją CO2. Ale wiemy, że nie jest łatwą rzeczą stworzyć taki system, który jest przyjazny środowisku i nieograniczający rozwój przemysłu. Tego problemu nie da się rozwiązać bez zgody wszystkich państw na świecie. W tej chwili trwają intensywne prace poszukiwania takich rozwiązań energetycznych, które po pierwsze nie będą zbyt drogie, po drugie sprzyjające środowisku w dłuższej perspektywie.  Jesteśmy dzisiaj na takim etapie, że bezpieczeństwo energetyczne jest tematem kluczowym zarówno dla Unii jak i poszczególnych państw. Polska walczy o gaz łupkowy, Francja ma energie jądrową, Niemcy przechodzą powoli na innego typu energię. Obecnie są to sprawy bardzo narodowo zorientowane, Unia próbuje narzucić pewien standard całemu światu. Cały świat zgadza się, co do idei, ale jednocześnie głosami przywódców państw mówi, że jeszcze zbyt wcześnie na wprowadzenie tak radykalnych rozwiązań. To powoduje rozczarowanie środowisk ekologicznych. Pamiętajmy jednak, że każdy decydent, jeśli będzie miał na jednej szali położone radykalne pociągnięcia proekologiczne, a na drugiej miejsca pracy, czyli wzrost bezrobocia to będzie się bardzo mocno zastanawiał nad znalezieniem równowagi. Kluczową kwestią jest poszukiwanie takich rozwiązań, które będą ekologicznie korzystne i które będą jednocześnie tworzyć nowe miejsca pracy.
Bardzo dziękuję za rozmowę.
 
rozmawiała: Małgorzata Ludwiczek
Europe Direct - Szczecin
 

Nowy program dla edukacji – Erasmus+

Erasmus+ to nowy program stworzony z myślą o kształceniu, szkoleniach, młodzieży i sporcie. Większość z nas słyszała o Erasmusie, inicjatywie Leonardo da Vinci czy Grundtvig. W okresie programowania unijnego na lata 2014-2020 wszystkie działania związane z kształceniem, szkoleniami i sportem zostały zamknięte w jednym programie. Celem Erasmusa+ jest wzmocnienie inicjatyw w dziedzinie kształcenia Europejczyków oraz zwiększenie możliwości ich zatrudnienia. 
Dzięki projektom realizowanym w ramach tej inicjatywny ponad4 miliony młodych ludzi, studentów i dorosłych będzie miało szansę zdobyć doświadczenie i umiejętności, studiując, szkoląc się lub odbywając wolontariat za granicą. Program wesprze nawet 125 tys. instytucji i organizacji we współpracy na rzecz wprowadzania zmian oraz unowocześniania metod nauczania i pracy z młodzieżą. Wspólnie będą w stanie pomóc wielu młodym ludziom i dorosłym zdobyć umiejętności, których potrzebują do odniesienia sukcesu
we współczesnym świecie.
Na realizację tych celów program Erasmus+ zapewni aż 14,7 mld euro w ciągu najbliższych siedmiu lat, stanowi to 40% wzrost w stosunku do poprzednich tego typu programów, finansowanych przez Unię Europejską. Zwiększone finansowanie to nie jedyne ulepszenie. Erasmus+ zastępuje w sumie siedem wcześniejszych programów (Uczenie się przez całe życie/Lifelong Learning Programme-Comenius, Erasmus, Grundtvig, Leonardo da Vinci, a także Jean Monet oraz Transversal)Młodzież w działanu/Youth in Action oraz pięć międzynarodowych programów - Erasmus Mundus, Tempus, Alfa, Edulink oraz program współpracy państw rozwiniętych/uprzemysłowionych/ programme for cooperation with industrialised countries oraz wsparcie dla inicjatyw sportowych.).  W połączeniu różnych programów i inicjatyw architekci programu pokładają nadzieję na bardziej wydajne finansowanie przedsięwzięć beneficjentów i łatwiejszy dostęp do funduszy edukacyjnych.
Na program będą składały się trzy kluczowe akcje:

 • Akcja 1: Mobilność edukacyjna
 • Akcja 2: Współpraca na rzecz innowacji i dobrych praktyk
 • Akcja 3: Wsparcie w reformowaniu polityk

Poza tym program będzie dotyczył specyficznych działań w obszarze edukacji na poziomie wyższym pod nazwą Jean Monnet oraz w obszarze sportu. Działania te będą realizowane tylko na szczeblu ogólnoeuropejskim.
Oto jakie dokładnie inicjatywy będzie wspierał nowy program:

 • studia, szkolenia, wolontariat oraz zdobywanie doświadczenia zawodowego za granicą.
 • szkolenia za granicą dla kadry związanej z edukacją, szkoleniami oraz dla pracowników młodzieżowych.
 • rozwój edukacji cyfrowej oraz wykorzystanie technologii informacyjno-komunikacyjnych.
 • naukę języków obcych.
 • potwierdzanie i uznawalność umiejętności, także tych zdobytych w edukacji pozaformalnej.
 • strategiczne partnerstwa instytucji edukacyjnych i organizacji młodzieżowych z różnych krajów w celu podniesienia ich jakości i innowacyjności.
 • partnerstwa na rzecz wiedzy (sojusze na rzecz wiedzy) oraz partnerstwa na rzecz rozwoju umiejętności sektorowych (sojusze na rzecz rozwoju umiejętności sektorowych), które będą zajmować się uzupełnianiem braków w kompetencjach i sprzyjać rozwojowi przedsiębiorczości poprzez ulepszanie programów nauczania i podwyższanie kwalifikacji, wykorzystując w tym celu współpracę pomiędzy środowiskiem biznesu a szkolnictwem.
 • poręczenia kredytowe dla studentów studiów magisterskich mające na celu sfinansowanie ich studiów w innym kraju.
 • przekazywanie wiedzy o integracji europejskiej i badania w tym zakresie.
 • wymianę, współpracę i budowanie potencjału szkolnictwa wyższego oraz sektora młodzieżowego na całym świecie.
 • inicjatywy mające na celu wprowadzanie innowacji w dziedzinie pedagogiki oraz reform polityki na szczeblu krajowym.
 • właściwe zarządzanie inicjatywami sportowymi mającymi na celu zapobieganie korupcji, dopingowi, przemocy, rasizmowi i nietolerancji, zwłaszcza w najbardziej
 • popularnych dyscyplinach sportu.

Zadaniem Europy jest zapewnienie swoim obywatelom wykształcenia, możliwości rozwoju umiejętności i kreatywności, które są niezbędne w społeczeństwie opartym na wiedzy. Wraz z szybkim rozwojem świata systemy edukacji również muszą się rozwijać i dostosowywać do nowych sposobów nauczania i uczenia się. Kształcenie, szkolenia i edukacja pozaformalna to klucz do tworzenia nowych miejsc pracy i zwiększania konkurencyjności Europy. Program Erasmus+ pomoże nam sprostać tym wyzwaniom.
Więcej informacji można obecnie znaleźć głównie w języku angielskim na tej stronie.
Wciąż trwa opracowywanie dokumentów w językach narodowych państwo członkowskich, bardzo dobrze działa także strona polska programu.
  
Źródło:
www.ec.europa.eu/programmes/erasmus-plus/index_en.htm
www.erasmusplus.org.pl.
 

Europejska EUforia Pomorza Zachodniego!

Jeśli jesteś osobą w wieku 15-24 lata, kreatywnie spoglądasz na świat, a Twoja przyszłość nie jest Ci obojętna – weź udział w KONKURSIE EUFORIA na najlepszą formę przekazu audiowizualnego zachęcającą młodych ludzi z województwa zachodniopomorskiego do udziału w wyborach do Parlamentu Europejskiego. Tym razem musi być inaczej!  
Wybory do Parlamentu Europejskiego to wyjątkowe wydarzenie, które ma miejsce raz na pięć lat. W trakcie bezpośrednich wyborów prawie 380 milionów obywateli Unii Europejskiej ma prawo wyrazić swoje zdanie w bezpośrednim głosowaniu. Wybór konkretnych kandydatów na europosłów skutkuje wyborem konkretnego kierunku prowadzonej polityki i rozwoju Unii Europejskiej przez następne kilka lat.
Dzięki mijającej dekadzie członkostwa Polski we Wspólnocie Europejskiej kilka pokoleń Polaków ma szansę żyć w kraju bardziej otwartym niż kiedykolwiek wcześniej. Praktycznie nieograniczone możliwości mobilności i przepływu ludzi, kapitału czy towarów umożliwiły Polsce szybki rozwój i względna stabilizacją, nawet w czasach kryzysu. Czy uda nam się zachować to tempo? Warto o nie zawalczyć, wybierając się do urn już 25 maja.
Do tej pory Polacy mieli szansę głosowania w wyborach do PE dwukrotnie. Pierwszy raz, w 2004r. frekwencja wyborcza wyniosła 20,87%. Drugi raz w 2009r.: 24,53%. Ze 30 565 272 osób uprawnionych do wyrażenia swojej opinii skorzystało tylko 7 502 336 (liczba ważnych głosów była nawet mniejsza: 7 364 763)*. Po raz pierwszy z bezpośredniego udziału w wyborach mogło skorzystać 875 644 młodych ludzi. Czy byliście w tej grupie i Wy?
Unia Europejska ma wpływ na codzienne życie 500 milionów swoich obywateli. Umożliwia im  wszechstronne kształcenie, rozwijanie pasji, mobilność spowodowaną podążaniem za pracą czy wzbogacaniem doświadczenia. Stara się chronić środowisko naturalne i formułować sprawiedliwe zasady współżycia dla obecnych i przyszłych pokoleń. Reprezentuje interesy milionów mieszkańców na arenie globalnej. Czy w takiej sytuacji jej los jest dla Ciebie obojętny? Mamy nadzieję, że nie!
Aby zachęcić mieszkańców województwa zachodniopomorskiego do wzięcia udziału w tegorocznych wyborach, mamy nie lada gratkę dla młodych i kreatywnych! Już 10 lutego startuje konkurs na najlepszą formę przekazu audiowizualnego pn. „EUforia”. Aby wziąć udział w konkursie wystarczy mieć od 15 do 24 lat, zamieszkiwać obszar województwa zachodniopomorskiego i mieć dobry pomysł na zachęcenie swoich rówieśników do oddania głosu w wyborach do PE. Pomysł ten należy zrealizować w jednej z czterech kategorii:

 1. Ekran– na najlepszy spot audiowizualny trwający max. 30 sek.
 2. Radio– na najlepsze nagranie audio trwający max. 30 sek.
 3. Grafika– na najlepszy projekt graficzny (plakat) zaprojektowany do wydruku w formacie max. B2;
 4. Nadruk– na najlepszy projekt nadruku na T-shirt.

Prace można przygotowywać w zespołach 2- i 3-osobowych oraz w pojedynkę. Ważne, aby ich przesłanie mobilizowało młodzież Pomorza Zachodniego do ruszenia w stronę urn wyborczych 25 maja.
Do wygrania jest wycieczka laureatów do Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce, Biura Informacyjnego Parlamentu Europejskiego w Polsce oraz innych instytucji i organizacji europejskich, których siedziba mieści się w Warszawie. Ponadto nagrodami są również publikacje i emisje nagrodzonych projektów (m.in.: w TVP Szczecin oraz Radiu Eska). Jest o co walczyć!
Jeśli los Polski i UE nie jest Ci obojętny, jeśli jesteś kreatywny i chcesz, aby Twoje dzieło zachęcało Twoich rówieśników do czynnego udziału w życiu Europy – daj upust swojej EUforii i weź udział w konkursie! Prace konkursowe należy nadsyłać do 31 marca na adres: Punkt Informacji Europejskiej Europe Direct – Szczecin. ul. Piłsudskiego 40-42, pok. 329, 70-421 Szczecin z dopiskiem „EUforia”.
Regulamin konkursu dostępny jest na naszej stronie internetowej.
Masz pytanie? Zadzwoń: 91 421 12 61. Napisz: euforia@europedirect-szczecin.eu.

* dane Państwowej Komisji Wyborczej

Berlin w marcu? Właśnie tak! Weź udział w projekcie Europa w mediach młodzieżowych

Choć zima trzyma, my się zimy nie boimy i w projektach uczestniczymy! Punkt Informacji Europejskiej Europe Direct – Szczecin serdecznie zaprasza młodzież w wieku 18 – 25 lat do wzięcia udziału w międzynarodowym projekcie dziennikarskim! Jeśli masz smykałkę do pisania, tajniki dziennikarstwa nie są Ci obce, lubisz poznawać nowych ludzi i znasz angielski w stopniu komunikatywnym – weź udział w naszym projekcie! Spiesz się, gdyż zbieramy zgłoszenia tylko do 10 lutego (poniedziałek).
Dzięki wspólnemu działaniu Punktu Europe Direct - Szczecin, Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży - Jednostki Centralnej w Szczecinie oraz  Bayerischer Jugendring powołano do życia projekt „Europa in Jugendmedien”, czyli „Europa w mediach młodzieżowych”. Jego realizacja odbywać się będzie 1 - 6 marca w Berlinie. W tych dniach młodzi dziennikarze z Polski, Niemiec i Hiszpanii razem będą rozwijać swój kunszt dziennikarski pod okiem specjalistów i doświadczonych żurnalistów. Każda grupa będzie pod opieką koordynatora z tego samego państwa.
Dodatkowo uczestnicy zdobędą również wiedzę na temat aktualnych kwestii polityki unijnej. W efekcie powstanie codziennie aktualizowana strona internetowa, na której młodzi twórcy umieszczać będą swoje spostrzeżenia dotyczące otaczającego ich świata w trzech językach uczestników projektu.
To międzynarodowe spotkanie to doskonała okazja nie tylko do rozwinięcia swoich pasji i zainteresowań, ale przede wszystkim do kontaktu z rówieśnikami z innych kręgów kulturowych. Uczestnicy – choć w podobnym wieku, z podobnymi doświadczeniami i wychowywani w podobnych warunkach – mogą różnić się między sobą sposobem pracy, oceną obserwowanych sytuacji i metodą przekazywania komunikatów. Warto poczuć tą atmosferę międzykulturowości i czerpać z niej jak najwięcej. 
Organizatorzy projektu zapewniają przejazd, nocleg oraz wyżywienie uczestników projektu.
Rekrutacja trwa do 10 lutego (poniedziałek). Zgłoszenia (tu link) należy wysyłać na adres: rekrutacja@europedirect-szczecin.eu, w tytuł maila wpisując: „Europa w mediach młodzieżowych”.
Zapraszamy! Ilość miejsc ograniczona!
 

„Get Healthy, Be Active, Feel Great” – europejsko i sportowo w Gimnazjum nr 27 w Szczecinie (Autorki: Anna Piórkowska – koordynator projektu, Izabela Kępczyńska-Sitka – lider promocji zdrowia)

Kontynuując przygodę z Fundacją Rozwoju Systemu Edukacji w latach 2013-2015, w Gimnazjum nr 27 realizujemy kolejny wielopartnerski międzynarodowy projekt Comenius. Tym razem nosi on tytuł: „Get Healthy, Be Active, Feel Great” i dotyczy przede wszystkim promocji zdrowego i aktywnego stylu życia zarówno wśród uczniów, rodziców, jak i nauczycieli.
Zależy nam, aby uczniowie uczestnicząc w projekcie, zapoznali się z różnymi typami zagrożeń zdrowia i różnymi sposobami ich eliminowania lub minimalizowania. Uczniowie wraz z nauczycielami z kilku krajów Europy wspólnie będą wzbogacać i pogłębiać wiedzę o własnym organizmie oraz o prawach rządzących zdrowiem. Chcemy, aby nasi podopieczni przez kolejne dwa lata kontynuowali swoją podróż po Europie, poznawali nowe kraje, ich mieszkańców, kulturę, tradycję i język. Zależy nam także, by młodzież pracowała nad umiejętnością posługiwania się komunikatywnym językiem angielskim oraz doskonaliła swoje umiejętności w  technologii informacyjnej.
Główne cele projektu to między innymi:

 • promocja zdrowego i aktywnego stylu życia wśród społeczności szkolnej (zdrowe odżywianie, higiena osobista, aktywność fizyczna) w myśl idei „W zdrowym ciele zdrowy duch”,
 • promowanie różnych form i sposobów spędzania wolnego czasu na świeżym powietrzu,
 • omówienie zagrożeń płynących z nieodpowiedniego korzystania z Internetu, telefonu, komputera, telewizji,
 • poznawanie stylów życia w innych krajach poprzez wymianę doświadczeń,
 • promowanie tolerancji i szacunku dla innych kultur,
 • nauka języka angielskiego,
 • wykorzystanie technologii informacyjnych,

Przez dwa lata trwania projektu uczniowie i nauczyciele naszej szkoły odwiedzają szkoły biorące udział w przedsięwzięciu, a w styczniu bieżącego roku to my gościliśmy uczniów i nauczycieli z ośmiu krajów europejskich w Szczecinie, w Gimnazjum nr 27. Podczas pobytu naszych gości sumiennie realizowaliśmy założoną w projekcie kompleksową edukację zdrowotną. Inspirowaliśmy wszystkich do aktywności ruchowej oraz czynnego uczestnictwa w masowym uprawianiu sportu podczas wizyty na lodowisku, basenie, rozgrywek w piłkę nożną, siatkówkę, tańcząc zumbę, odwiedzając kompleks SPA. Poprzez prezentacje, filmiki, wspólne zadania ukazywaliśmy zdrowie jako najwyższą wartość. Staraliśmy się kształtować nowy sposób myślenia o zdrowiu tak, by każdy uczestnik projektu miał najlepsze warunki do uzyskania pełni zdrowia fizycznego, psychicznego i społecznego.
Przygotowania do wdrożenia takiego projektu rozpoczęły się już rok wcześniej. Nasza szkoła od 2000 roku należy do Miejskiej Sieci Szkół Promujących zdrowie, a obecnie stara się o uzyskanie certyfikatu Wojewódzkiej Szkoły Promującej Zdrowie. Chciałyśmy więc, aby tematyka prozdrowotna była myślą przewodnią projektu. Partnerów wyszukałyśmy za pomocą platformy  e-tweening, na której szkoły zainteresowane zamieszczają informacje o poszukiwaniu instytucji chętnych do współpracy. Znalezienie odpowiedniego partnera zajęło nam dwa miesiące. Najbardziej odpowiadającym naszym oczekiwaniom okazał się projekt zgłoszony przez szkołę – INSTITUTO DE ENSEÑANZA SECUNDARIA NICOLÁS ESTÉVEZ BORGES w mieście ICOD DE LOS VINOS z Teneryfy. W lutym 2013r. zostały podjęte ostateczne decyzje dotyczące zadań, które mamy wspólnie realizować. Każdy partner otrzymał zadania za które jest odpowiedzialny. Nasza szkoła wraz ze szkołą z Finlandii tworzy i opracowuje wszelkiego rodzaju ankiety przeprowadzane w trakcie trwania projektu np. ankiety ewaluacyjne po każdej wizycie, ankiety dotyczące zdrowego stylu życia wśród młodzieży. Jesteśmy także odpowiedzialni wraz ze Słowacją za stworzenie raportów podsumowujących każdą z odbytych wizyt. Wszystkie szczegóły nasze współpracy zostały zamieszczone w formularzu zgłoszeniowym wypełnionym w języku angielskim i przesłanym do Agencji Narodowych poszczególnych krajów. Pół roku później otrzymaliśmy wiadomość, że wszystkie dziewięć państw zostało zaakceptowanych, a nasz projekt oceniono na 99,68 pkt. Na 100 możliwych. Tak wysoka ocena zobowiązuje i mobilizuje do jeszcze cięższej pracy. Teraz naszym zadaniem jest jak najefektywniej wykorzystać przyznane nam środki unijne by zrealizować wszystkie założone cele i zadania.
 

Zielona Stolica Europy – w tym roku Kopenhaga, w przyszłości może Szczecin?

Po raz piąty Komisja Europejska przyznała tytuł Zielonej Stolicy Europy. Rok 2014 jest rokiem Kopenhagi. O przyznaniu tytułu zadecydowały szczególne osiągnięcia we wdrażaniu wieloletnich, innowacyjnych planów zrównoważonego rozwoju miasta.
Wręczając tytuł Janez Potočnik, Komisarz Europejski ds. Środowiska powiedział: „Nagroda Zielona Stolica Europy promuje najlepsze praktyki i idee, wskazuje drogę innym miastom. Kopenhaga opracowała wiele modelowych rozwiązań, które mogą znaleźć zastosowanie w innych aglomeracjach”. Być może warto, aby Szczecin ze swą wizją Floating Gardens wystartował do rywalizacji o to zaszczytne miano, a z pewnością warto, by osoby decydujące o rozwiązaniach urbanistycznych w Szczecinie zapoznały się z kopenhaskim sposobem na stworzenie „zielonej metropolii”.
Kopenhaga zajmuje powierzchnię 74.4 km², jest stolicą Danii i jej najludniejszym miastem, liczącym 541 989 mieszkańców (2011).  Tytuł „Europejskiej Zielonej Stolicy 2014” uzyskała, zwyciężając jedenaście innych miast. W uzasadnieniu swojego werdyktu Komisja Europejska zwróciła uwagę na to, że mieszkańcy stolicy Danii często za środek transportu wybierają rower, mogą się kąpać w czystych wodach miejskiego portu, a ostatnio przedstawili zmierzający we właściwym kierunku bilans emisji dwutlenku węgla.
O przyznaniu tytułu zdecydowały ponadto następujące argumenty:

 • 36 proc. dojeżdżających do pracy, szkoły lub na uczelnię z okolic Kopenhagi i 55 proc. z innych części miasta korzysta w tym celu z roweru,
 • 98 proc. gospodarstw domowych ma centralne ogrzewanie,
 • 90 proc. odpadów budowlanychznajduje ponowne zastosowanie,
 • w okresie 2005–2012 emisja dwutlenku węgla zmalała o 24 proc.,
 • 95 proc. mieszkańców może w ciągu kwadransa dotrzeć pieszo do najbliższego terenu rekreacyjnego,
 • w 2008 roku eksperci uznali miejski system transportu szynowego za najlepszy na świecie.

To co szczególnie wyróżnia Kopenhagę, to podejście władz miasta do zarządzania i wdrażania planów i strategii. Tutaj partnerstwo publiczno-prywatne jest centralnym elementem strategii na rzecz innowacji ekologicznych i zrównoważonego zatrudnienia. Miasto współpracuje z firmami, uczelniami i organizacjami w ramach specjalnych grup poświęconych rozwojowi i wdrażaniu idei ekologicznego rozwoju. Jednym z przykładów może być  projekt Przystani Północnej, który będzie obejmował „Zielone laboratorium“ zajmujące się głównie ekologicznymi technologiami. Model ten będzie można przenieść do innych miast. O sukcesie zdecydowały zaangażowanie ludności, organizacji, uczelni i biznesu oraz opracowanie i wdrażanie wieloletnich planów, które są konsekwentnie wdrażane.
A oto kilka przykładów.
Miejska  strategia klimatyczna zakłada, że w 2025 r. Kopenhaga będzie miastem neutralnym pod względem emisji CO2.Obecnie emisja CO2 wynosi ok. 1,8 mln ton rocznie. Dzięki wykorzystaniu biomasy zamiast węgla w ciepłowniach miejskich, które są podstawowym dostarczycielem ciepła do mieszkań i budynków użyteczności publicznej, ociepleniu budynków, wykorzystywaniu energii odnawialnej i surowszym normom unijnym przewiduje się obniżenie emisji rocznej do 1,2 mln ton.
Kopenhaga chce być najprzyjaźniejszym dla rowerzystów miastem na świecie. Celem jest wzrost liczby przejazdów rowerem do pracy lub szkoły z obecnych 36% do 50%,  zapewnienie poczucia bezpieczeństwa dla rowerzystów i obniżenie o połowę liczby rowerzystów poważnie poszkodowanych w kolizjach. Już teraz miasto wdrożyło największy na świecie program darmowych rowerów miejskich, a 52 % mieszkańców deklaruje, że rower jest ich głównym środkiem transportu.
Miasto wdraża swój program poprawy jakości życia oparty na Agendzie 21 Organizacji Narodów Zjednoczonych. Celem jest stanie się eko-metropolią z najlepszym na świecie środowiskiem miejskim. Uznano, że życie miasta to życie ludzi: miasto żyje, gdy ludzie chętnie spotykają się w przestrzeni publicznej – na ulicach, parkach, pacach zabaw. Dlatego według programu w 2015 r mieszkańcy Kopenhagi powinni spędzać o 20% więcej czasu w przestrzeni miejskiej niż w 2010 r. Ma się tez poprawić dostępność do terenów rekreacyjnych, a woda akwenu portowego już w następnym roku ma osiągnąć czystość wód kąpieliskowych.
Podsumowując, Kopenhaga jest miastem odnoszącym ogromne sukcesy i wzorcem do naśladowania w zakresie ekologicznej gospodarki, gdyż łączy skuteczną strategię komunikacyjną z zaangażowaniem niezbędnym do odgrywania roli wzorca dla Europy i innych części świata. Z pewnością inne miasta w tym Szczecin mogą korzystać z doświadczeń Kopenhagi i innych zielonych Europejskich stolic tj. np. Sztokholm czy Hamburg. Ważny jest pomysł, przekonanie do niego mieszkańców, określenie mierzalnych celów i konsekwentna realizacja. Dodatkowo polskie miasta mają do dyspozycji środki unijne w perspektywie finansowej 2014-2020, których ogromna część ma służyć wsparciu  innowacji  i zielonych technologii.

tekst: Europe Direct – Szczecin
http://ec.europa.eu/environment/europeangreencapital/index_en.html
 

Europejskie Stolice Kultury 2014 - Ryga na Łotwie i Umeå w Szwecji

Na rok 2014 Rada Unii Europejskiej zdecydowała o przyznaniu tytułu Europejskiej Stolicy Kultury Rydze na Łotwie i Umeå w Szwecji. W promocję w obu miast włączyła się Komisarz ds. edukacji, kultury, wielojęzyczności i młodzieży - Androulla Vassiliou, komentując ceremonię otwarcia jako początek „niesamowitego roku wydarzeń kulturalnych, skierowanych nie tylko do mieszkańców tych miast i otaczających ich regionów, ale przede wszystkim dla tych, którzy przyjadą z daleka".
 
Zdanie to oddaje istotę przedsięwzięcia – tytuł ESK promuje kulturę miasta wśród wszystkich obywateli Unii Europejskiej. Jest to także możliwość zmiany wizerunku miasta, ukierunkowanie kulturalne jego strategii rozwoju i sposobność do umieszczenia go na europejskiej, a nawet światowej, mapie kulturalnej. Tytuł Europejskiej Stolicy Kultury pociąga za sobą szereg korzyści dla miasta i jego mieszkańców. Jest to możliwość stworzenia bardziej twórczej i przyjaznej przestrzeni dla mieszkańców, podniesienie jakości ich życia. Dodatkowo wzrasta zatrudnienie oraz zwiększa się napływ turystów. Zatem korzyści z uzyskania tytułu ESK – jak przekonuje Aiva Rozenberga, dyrektor programowa ESK 2014 w Rydze – jest mnóstwo. „Jedne są dość pragmatyczne, innych nie można przeliczyć na pieniądze. Obydwa aspekty są bardzo ważne. Jak pokazują wyniki badań kilku stolic europejskich, jednym z plusów jest pozyskanie marki dla miasta – to wartość sama w sobie, nadaje miastu i państwu prestiż” – tłumaczyła.
 
Cele, które przyświecają Unii Europejskiej w wyborze stolicy kultury to ukazywanie różnorodności kulturowej, promowanie wymiany i wzbudzanie zainteresowania kulturowym bogactwem Europy. Wybrane na 2014 rok miasta doskonale wpisują się w te założenia – zarówno Umeå jak i Ryga otrzymały tytuł dzięki chęci większego wyeksponowania swoich walorów turystycznych, a także wykorzystania kultury jako siły napędowej rozwoju regionalnego.
 
„Jako temat przewodni wybrano francuski termin force majeure, który spotykamy w dokumentach prawnych, oznacza on nieoczekiwaną przyczynę sprawczą, zmiany sytuacyjne. Uznaliśmy, że to intrygujący temat przewodni dla naszych obchodów” – mówiła Aiva Rozenberga. W myśl hasła przewodniego, w 2009 roku, zorganizowano w Rydze festiwal Survival kit. „W 2009 roku w całej Europie, także na Łotwie, rozpoczął się kryzys ekonomiczny. Wiele sklepów bankrutowało. Poprosiliśmy artystów, aby właśnie tam spróbowali pokazać właścicielom, w jaki sposób w te miejsca tchnąć nowe życie. Odbywały się tam dyskusje, gotowano posiłki, zapraszano mieszkańców, którzy zastanawiali się jak można sobie nawzajem pomóc w czasach kryzysu” – opowiadała Rozenberga.
 
Jednym z głównych wydarzeń ESK 2014 w Rydze mają być Światowe Dni Chórów, w ramach których wystąpić ma 20 000 chórzystów z blisko 90 państw. Miasto planuje również wystawę „Książka. 1514-2014” prezentującą 500 lat historii drukowanej książki i wiele innych inicjatyw.
 
Drugim obok Łotwy krajem, który w 2014 roku będzie nosił tytuł Europejskiej Stolicy Kultury, jest szwedzkie miasto Umeå. Położone na północy Szwecji niewielkie i mało znane. Choć nie ma cennych zabytków, Umeå słynie z pięknej przyrody, design i dużego uniwersytetu, w którym kształci się prawie 40 tys. studentów.
 
Uroczystym otwarciem Future Flows Through Us Umeå wprowadziła Europę w nastrój wydarzeń zaplanowanych na resztę roku. A będą ich setki: festiwale, sztuka sceniczna, opera, literatura, film, muzyka, sztuka, rzemiosło, sport i wiele innych. Całość wydarzeń skupiona będzie wokół rzeki Ume, w której niczym w lustrze będzie przeglądał się festiwal świateł, dźwięków i ruchu, zaś centrum zamieni się w wioskę pradawnego skandynawskiego ludu Sami.
 
Nieprzypadkowo wiele spośród 160 zaplanowanych na 2014 rok wydarzeń kulturalnych będzie nawiązywać do dziedzictwa ludu Saamów (Lapończycy), rdzennych mieszkańców terenów północnej Europy, w tym dzisiejszego Umeå. Według zapowiedzi organizatorów nie zabraknie motywów związanych z hodowanymi przez Saamów reniferami czy pieśni zwanych joikami. Rzemiosło Saamów miało duży wpływ na cenione dziś na świecie skandynawskie wzornictwo.
 
W Umeå mieszkał szwedzki pisarz Stieg Larsson, twórca słynnej trylogii kryminalnej "Millennium". Z wycieczki jego śladami można dowiedzieć się, że Larsson wychowywał się w niezbyt zamożnej rodzinie, w zwykłym bloku dzielił pokój z bratem. Później pracował w lokalnej gazecie "Vaesterbottens-Kuriren".
 
Program obchodów Europejskiej Stolicy Kultury wzbogacą również Polacy. Trzy Polki - Hanna Ferenc, Joanna Pruchnicka oraz Michalina Musielak - wygrały organizowany przez Umeå konkurs w kategorii design. Artystki stworzyły teczkę z informacjami o atrakcjach turystycznych Umeå, która zachęca do dodawania własnych zdjęć, notatek oraz opinii. Tak wzbogacone kartki można następnie złożyć w koperty i wysłać bliskiej osobie lub przywieźć do domu jako pamiątkę.
 
Kolejnymi Europejskimi Stolicami Kultury będą Plzeň (Czechy) i Mons (Belgia). W 2016 roku zaś Donostia-San Sebastián (Hiszpania) i Wrocław.
 

Lista beneficjentów Funduszy Europejskich – podsumowanie 2013 roku

Europejska Inicjatywa Przejrzystości zobowiązuje państwa członkowskie Unii Europejskiej do dostarczania informacji o tym, jak wydawane są Fundusze Europejskie. Podstawowym środkiem komunikowania w tym zakresie jest publikowanie list beneficjentów Funduszy Europejskich.
Listy te są aktualizowane raz na kwartał. Zobacz, jak wydawane są pieniądze unijne przez beneficjentów programów operacyjnych w Polsce i w innych krajach członkowskich – na co przeznaczone były dotacje? Jakie były kwoty dofinansowania publicznego? Zajrzyj tu. Dodatkowo Komisja Europejska, jako koordynator Inicjatywy Przejrzystości, zbiera na swojej stronie internetowej linki do serwisów tych krajów, które publikują listy beneficjentów Funduszy Europejskich.

Wznowienie konkursu otwartego w ramach Poddziałania 8.1.1 Programu Kapitał Ludzki w województwie zachodniopomorskim

Wojewódzki Urząd Pracy w Szczecinie, wznawia nabór wniosków w ramach zawieszonego w dniu 18 listopada 2013 r. konkursu na Poddziałanie 8.1.1 Wspieranie rozwoju kwalifikacji zawodowych i doradztwo dla przedsiębiorstw.
CZYTAJ DALEJ: Obecnie termin składania wniosków został ustalony na okres od 10 stycznia 2014 r. do 30 czerwca 2014 r. lub po wyczerpaniu alokacji. Wnioski należy składać osobiście lub przesłać drogą pocztową na adres Punktu Informacyjnego EFS przy Wojewódzkim Urzędzie Pracy w Szczecinie lub Punktu Informacyjnego EFS w Koszalinie. Na realizację projektów wyłonionych do dofinansowania w ramach konkursu pozostała kwota 10 000 000 zł. Szczegółowe informacje na temat wskaźników i zasad konkursu znajdują się na Portalu Funduszy Europejskich.

Obywatele dla demokracji

Program Obywatele dla demokracji wdrażany jest przez Fundację im. Stefana Batorego w partnerstwie z Polską Fundacją Dzieci i Młodzieży z funduszy norweskich  Funduszy EOG.
Obecne można składać wnioski na realizację projektów w ramach współpracy dwustronnej, polegającej na wzmocnieniu stosunków dwustronnych między Polską a Norwegią, Liechtensteinem i Islandią, służące inicjowaniu i wzmacnianiu współpracy dwustronnej.
Dotacje na przygotowanie dwustronnych projektów partnerskich wynoszą do 50 000 zł, wnioski można składać do 1 dnia każdego miesiąca w okresie od 1 września 2013 r. do 1 września 2014 r.; na rozszerzenie i wzmocnienie współpracy dwustronnej do 65 000 zł i wnioski można składać od 3 lutego 2014 r. do 1 grudnia 2015 r. Wkład własny nie jest wymagany. Szczegóły znajdują się tutaj.

Sekretariat ds. młodzieży województwa zachodniopomorskiego
Europedirect Szczecin

Formularz kontaktowyFundusze Unijne w Szczecinie

Punkt Informacji Europejskiej Europe Direct – Szczecin


Europe Direct to sieć informacyjna zarządzana przez Komisję Europejską. Działa ona na terenie wszystkich krajów należących do Unii Europejskiej, a w tym również na terenie Polski. Mieszkańcy Szczecina mogą korzystać z jej usług już od 2013 roku.

Fundusze i dotacje unijne - Szczecin

Misją Europe Direct jest przede wszystkim integracja Polski z Unią Europejską oraz przybliżenie jej działalności mieszkańcom Szczecina. Cele te spełniamy między innymi poprzez lekcje europejskie, doradztwo na temat funduszy i dotacji unijnych, udzielanie informacji na temat projektów Erasmus, czyli programów wymiany studenckiej oraz organizacji pozarządowych. Na naszej stronie znajdziecie wiele informacji na temat konkursów oraz możliwości rozwojowych dla osób ze Szczecina i okolic. Zapewniamy fachowe i całkowicie bezpłatne informacje europejskie!
Zapraszamy do kontaktu! Z nami otrzymają Państwo odpowiedzi na wszystkie pytania dotyczące Unii Europejskiej!


Programy Erasmus SzczecinProgramy Erasmus to szansa dla studentów na przeżycie niezapomnianej przygody, zdobycie nowych doświadczeń, naukę w nowym miejscu, poznanie ciekawych ludzi oraz poszerzenie własnych horyzontów, nie tylko jeśli chodzi o naukę języka obcego!

Chcesz wiedzieć co trzeba zrobić aby dostać się do programu oraz dowiedzieć się jakie konkretnie możliwości otwiera on przez Tobą? Zgłoś się do nas! Odpowiemy na wszystkie pytania. 

Korzystając z naszej strony, danymi osobowymi, które przetwarzamy mogą być, np. dane pozyskiwane na podstawie plików cookies lub podobne mechanizmy zapisywania informacji w urządzeniach Użytkowników, o ile pozwolą one na zidentyfikowanie Ciebie. Więcej informacji na temat zakresu danych osobowych oraz cookies znajdziesz w załączonym dokumencie . Szczegóły znajdują się w Polityce Prywatności.

Akceptuję pliki cookie na tej stronie.